در یك تحقیق مروری بررسی شد؛

وضعیت شیوع دیابت حاملگی در کشور

وضعیت شیوع دیابت حاملگی در کشور به گزارش مطب نما، محققان کشور در یک مطالعه مروری به بررسی میزان شیوع بیماری دیابت حاملگی در میان زنان استانهای مختلف کشور پرداخته و توجه ویژه به این بیماری مهم را خواهان شده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دیابت حاملگی یکی از شایع ترین اختلالات متابولیک در دوره حاملگی است. این نوع دیابت شامل عدم تحمل گلوکز با شدت متغیر است که نخستین بار طی حاملگی آغاز می شود. گروهی از هورمون ها به جلوگیری از افت قند خون مادر با متوقف کردن عملکرد اولیه انسولین، کمک می کنند و هورمون هایی مثل پروژسترون، لاکتوژن جفتی، هورمون رشد و هورمون آزادکننده کورتیکوتروپین که از سطح جفت ترشح می شوند، زمینه برای مبتلا شدن به عدم تحمل گلوکز با افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین فراهم می کنند. تغییر در حساسیت به انسولین در سه ماهه اول حاملگی آغاز می شود و با افزایش رشد جنین ترشح آن هم افزایش خواهد یافت.
بنا بر اطلاعات عرضه شده توسط متخصصان، از عوامل افزایش دهنده خطر مبتلا شدن به دیابت حاملگی میتوان به چاقی مادر، سن بالاتر از ۲۵ سال، داشتن سابقه قبلی مبتلا شدن به دیابت بارداری، وجود سابقه دیابت نوع دو در خویشاوندان درجه اول، داشتن سابقه تولد نوزاد مرده یا گرفتار نقص عضو، وجود مایع آمنیون زیاد و نژاد اشاره نمود. دو عامل تفاوت نژادی و چاقی باآنکه جزو دو عامل خطرزای مهم برای دیابت حاملگی به حساب می آیند، اما توزیع دموگرافیک چاقی و دیابت حاملگی یکسان نیست. بیشترین میزان چاقی در آمریکایی های آفریقایی تبار و کمترین آنها در آسیایی هاست. از طرفی بیشترین میزان دیابت حاملگی در آسیایی ها و پایین ترین میزان آن در آمریکایی های آفریقایی تبار دیده می شود.
در ارتباط با این مشکل عمده دوران بارداری، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی زابل در یک مطالعه مروری، میزان شیوع دیابت حاملگی در ایران را مورد بررسی قرار داده اند.
آنها برای انجام این تحقیق از اطلاعات عرضه شده در پایگاه های الکترونیکی SID، MagIran، Google Scholar بهره برده و سپس داده ها را از راه روش متاآنالیز، تحلیل و بررسی کرده اند.
یافته های این پژوهش که در فصل نامه علمی پژوهشی «پرستاری دیابت» انتشار یافته اند، نشان می دهند که در مقالات انتشار یافته، از ۳۱ استان کشور، تنها در ۱۴ استان اطلاعات در زمینه شیوع دیابت حاملگی در دسترس بوده است. بر این اساس کمترین شیوع این بیماری در ارتباط با استان اردبیل با شیوع کمتر از دو درصد و بیشترین شیوع هم در استانهای تهران و مازندران به ترتیب با شیوع ۲۴ و ۲۳ درصد بوده است.
به قول عبدالغنی عبدالهی محمد، دانشیار و پژوهشگر دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی زابل و همکارانش، «شیوع دیابت حاملگی در کل کشور بالا و میزان شیوع آن در استانهای کشور متفاوت می باشد و جهت شناسایی علت تفاوت در میزان شیوع دیابت حاملگی در استانهای مختلف و اتخاذ بهترین راهکار و سیاست ها در زمینه بهداشتی و درمانی و به منظور کاهش عوارض و شیوع دیابت بارداری، لازم است تحقیقاتی در تمام استان ها با روش غربالگری یکسان صورت بگیرد».
آنها افزوده اند: « به رغم بهبود کلی در نتایج حاملگی طی سالهای اخیر، همچنان زنان مبتلا به دیابت حاملگی در معرض خطر بالایی در مبتلا شدن به عوارض حاملگی قرار دارند. این عوارض مادر، جنین و نوزاد را در بر می گیرند. عوارض مادری دیابت حاملگی شامل: زایمان قبل از موعد، عفونت، پلی هیدرامنیوس، افزایش فشار خون در حاملگی و پیلونفریت هستند».
تحقیقات به عمل آمده نشان می دهند در جوامعی که شیوع بالاتری از دیابت نوع دو دارند، شیوع دیابت حاملگی هم بالاتر است.
با عنایت به اینکه بر مبنای پیشبینی و تخمین های سازمان جهانی سلامت، تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان به ۳۰۰ میلیون نفر در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید، لازم است دست اندر کاران امر، توجه ویژه ای را به این مورد برای حفظ سلامت مادران آبستن و فرزندان شان داشته باشند.
منبع:

1401/07/18
11:58:04
5.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما