خدمات نوین انتقال خون به تالاسمی ها

خدمات نوین انتقال خون به تالاسمی ها به گزارش مطب نما، سازمان انتقال خون متولی تهیه و توزیع خون در کشور است و ۲۰ درصد از خون های اهدایی به مصرف مبتلایان به تالاسمی می رسد، این سازمان به منظور کاهش عوارض ناشی از تزریق خون مزمن، خدمات نوینی را هم به آنها عرضه می دهد.


تالاسمی همچون بیماری های ژنتیکی است که بر اثر آن هموگلوبین، ساختار طبیعی خویش را از دست می دهد و هموگلوبین غیرموثر در بدن تولید می شود که به دلیل معیوب بودن، قادر به اکسیژن رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست و در واقع کمبود کلی هموگلوبین وجود ندارد، بلکه هموگلوبین غیرطبیعی افزایش پیدا کرده است.
سالانه ۲۰ درصد خون های اهدایی در کشور به درمان بیماران تالاسمی اختصاص می یابد. ایران در کمربند تالاسمی قرار دارد و این امر حکایت از وظیفه خطیر این سازمان در تأمین خون سالم و کافی برای این افراد دارد.
یکی از رسالت های سازمان انتقال خون از بدو تاسیس تا به امروز تهیه خون سالم و کافی برای مبتلایان تالاسمی است و حتی شرایط سختی مانند جنگ تحمیلی و نیاز وافر جبهه های جنگ به خون و فرآورده های خونی باعث نشد که این وظیفه به فراموشی سپرده شود.
در ایران بیشتر از ۲۳ هزار نفر به تالاسمی مبتلا هستند و سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر به این رقم اضافه می شود؛ این ها نوزادانی هستند که با تالاسمی متولد می شوند.

الان بعضی از مراکز مانند درمانگاه تالاسمی بزرگسالان سازمان انتقال خون به صورت ثابت خدمات درمانی به این بیماران عرضه می دهند و معمولاً بیماران تالاسمی دو تا سه هفته یک مرتبه به صورت متوسط برای تزریق خون به این درمانگاه رجوع می کنند.

از آن جا که تالاسمی یک بیماری مزمن است و مشکلات درمانی خویش را دارد، سازمان انتقال خون تلاش می کند که خدماتی به این بیماران عرضه نماید.

بیشترین خون های اهدایی در استانهای مازنداران، گیلان و استانهای جنوبی مورد استفاده قرار می گیردبیمار تالاسمی در گذشته بیشتر از ۳۰ سال عمر نمی کرد، ولی از زمانی که تزریق خون تشخیص داده شد و داروهای کاهنده آهن مورد مصرف این بیماران قرار گرفت، متوسط امید به زندگی برای بیماران تالاسمی به بیشتر از ۴۰ سال رسید.

خون های اهدایی برای مصرف بیماران تالاسمی در کشور بیشتر در استانهای مازنداران، گیلان و استانهای جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد.


خدمات نوین انتقال خون در خدمت بیماران تالاسمی
مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه بیماران تالاسمی، همچون نیازمندان دائمی فرآورده های خونی هستند، اظهار داشت: سازمان انتقال خون پیوسته کیفیت خدمت رسانی به آنان را افزایش و خدمات نوینی را به آنان ارائه می دهد.
مصطفی جمالی ضمن اشاره به این که یک چهارم خون اهدایی کشور برای بیماران تالاسمی استفاده می شود، اظهار داشت: هم اکنون در کشور ۲۳ هزار مبتلا به بیماری تالاسمی داریم که حدود چهار هزار نفر از این تعداد به صورت دائمی خون استفاده می نمایند و باقی افراد جامعه از مصرف کنندگان مقطعی خون هستند.
سالانه ۵۰۰ هزار واحد خون برای تأمین نیاز بیماران تالاسمی تهیه و توزیع می شود
وی تصریح کرد: برای تأمین سلامتی این بیماران سالانه ۵۰۰ هزار واحد خون تهیه و توزیع می شود که اغلب از خون کم" لوکوسیت" و فیلتر شده یا اشعه دیده است تا عوارض ناشی از تزریق خون مکرر در این بیماران به حداقل برسد.
در حال حاضر در کشور ۲۳ هزار مبتلا به بیماری تالاسمی داریم که حدود چهار هزار نفر از این تعداد به صورت دائمی خون استفاده می نمایند و باقی افراد جامعه از مصرف کنندگان مقطعی خون هستند جمالی با اشاره به اینکه در گذشته که این امکانات کمتر بود و یک بیمار تالاسمی به ندرت به سن بلوغ می رسید و بسیاری از افراد در آن سنین از دنیا می رفتند، اظهار داشت: هم اکنون شاهد ازدواج و فرزندآوری این بیماران هم هستیم و خدمات انتقال خون به افزایش کیفیت زندگی این عزیزان کمک کرده است.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ضمن اشاره به تأمین خون نادر بخصوص" kell" منفی برای مبتلایان به تالاسمی، اظهار داشت: خوشبختانه با استمرار اهدای خون توسط هموطنان ایثارگر و شریف مان، بیماران نیازمند به خون خصوصا عزیزان تالاسمی نگرانی بابت تأمین خون در کشور ندارند.
وی اضافه کرد: تالاسمی همچون بیماری های ژنتیکی است که بر اثر آن هموگلوبین، ساختار طبیعی خویش را از دست می دهد و هموگلوبین غیرموثر در بدن تولید می شود که به دلیل معیوب بودن، قادر به اکسیژن رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست. تالاسمی از بیماری های ژنتیکی و مادرزادی است که در اثر ازدواج یک پدر و مادر تالاسمی مینور فرزند تالاسمی ماژور به وجود می آید.
جمالی خاطرنشان کرد: یکی از اشکالات تزریق خون مزمن؛ به وجود آمدن آنتی بادی ضد زیرگروه های خونی است یکی از این زیرگروه ها، آنتی ژن های سیستم Kell است که سازمان انتقال خون با تأمین خون مناسب Kell منفی برای بیماران تالاسمی است که به این زیر گروه خونی حساس شده اند.


منبع:

1401/06/28
12:14:35
5.0 / 5
321
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما