چند خاصیت فوق العاده مریم گلی

چند خاصیت فوق العاده مریم گلی مطب نما: مریم گلی همچون گیاهانی است كه برای مصارف دارویی كاربرد فراوانی دارد و اسانس مریم گلی در رایحه درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، متخصصان رایحه درمانی و طب جایگزین اغلب از مریم گلی بعنوان اسانس یا روغن در درمان هایشان استفاده می نمایند و معتقدند كه این گیاه خواص درمانی بسیاری دارد.

همچنین از روغن مریم گلی به علت خواص ضد افسردگی، ضد التهابی، تقویت فرآیند هضم، تاثیر آنتی باكتریال، كاهش استرس و تقویت گردش خون استفاده می گردد.

سایت مدیكال نیوز تودی در این مقاله به بعضی از بررسی های انجام گرفته در مورد خواص اسانس مریم گلی اشاره كرده كه به شرح زیر است:

تاثیرات ضد افسردگی: در سال ۲۰۱۰ در مطالعه ای تاثیر ضد افسردگی چندین اسانس مختلف روی موش ها بررسی گردید. محققان مشاهده نمودند در میان اسانس های بررسی شده اسانس مریم گلی بیشترین تاثیر ضد استرس را داشته است.

به گفته محققان اسانس مریم گلی می تواند درمان موثری برای افراد مبتلا به افسردگی باشد. همینطور تاثیر این اسانس با هورمون دوپامین كه سبب احساس خوب در فرد می گردد مرتبط می باشد.

كاهش فشار خون و تاثیر ضد اضطراب: در مطالعه ای كه در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت مشخص شد استشمام اسانس مریم گلی به طور چشمگیری فشار خون را پایین می آورد. همینطور نتایج بررسی ها از آن حكایت می كند كه استشمام اسانس این گیاه روش موثری برای تقویت آرامش فرد است.

تاثیر ضد التهابی: محققان در مطالعه ای دریافتند عصاره مریم گلی تاثیرات ضد التهابی چشمگیری در موش ها دارد. همینطور عصاره این گیاه می تواند درمان موثری برای بیماری التهابی لثه باشد.

تقویت عملكرد ذهنی و روانی: محققان در بررسی تاثیر خواص گیاه مریم گلی به نقش آن در تقویت حافظه، افزایش سطح هوشیاری و تاثیر بالقوه آن در مقابله با آلزایمر دست پیدا كردند.

تاثیر آنتی باكتریال: اسانس گیاه مریم گلی دارای خواص آنتی باكتریال است. در مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ به ارزیابی تاثیرات آنتی باكتریال اسانس مریم گلی پرداخته و مشخص شد تاثیر ضد باكتری این گیاه برای مقابله با انواع باكتری های تست شده موثر است.

اسانس مریم گلی علاوه بر خواصی كه دارد می تواند با عوارض جانبی هم همراه باشد. برخی بررسی ها از آن حكایت می كند كه این گیاه باعث افزایش سطح استروژن در بدن می گردد باآنكه در یك مطالعه اخیر این ارتباط مشاهده نشده است. همینطور دیگر عوارض جانبی اسانس مریم گلی در تحقیقات مورد تایید قرار نگرفته اند.
1396/10/07
20:53:54
5.0 / 5
4835
تگهای خبر: دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما