كمبود ویتامین K در بیماران ریوی و قلبی جدی گرفته شود

كمبود ویتامین K در بیماران ریوی و قلبی جدی گرفته شود مطب نما: تهران – ایرنا – مطالعات جدید نشان داده است كمبود ویتامین K در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریه و عروق كرونر بسیار جدی است و باید مورد توجه قرار گیرد.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیكال ساینس، التهاب ریه در بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) با تنگی نفس ناشی از محدودشدن جریان هوا مشخص می گردد. مطالعات جدید نشان داده است این التهاب به ریه محدود نمی شود و بر سایر ارگان های بدن همچون قلب اثرگذار است و می تواند منجر به بیماری عروق كرونر شود.
ارتباط COPD با بیماری های مربوط به عروق قلبی استفاده از داروهای ضدانعقادی را برای جلوگیری از لخته خون سفارش می كند، ولی این دارو ها منجر به كمبود شدید ویتامین K در بدن می شوند.
عملكرد داروهای ضدانعقادی به این شكل است كه با مهار ویتامین K، احتمال بروز لخته را كم می كنند. یكی از مهمترین عوارض جانبی این داروها، رسوب كلسیم در عروق (كلسیفیكاسیون عروقی) است و مطالعات نشان داده است افزایش سطح ویتامینK این خطر را می كاهد. از طرفی مكانیسم مشترك بین این فرآیند و پیشرفت بیماری در COPD، منجر به تخریب الاستین می گردد. الاستین در ریه ها و دیواره های عروق قرار دارد و سبب انعطاف و مقاومت این بافت ها می گردد.
مطالعات اخیر محققان هلندی نشان داده است كمبود ویتامین K یك عامل موثر در تخریب الاستین و رسوب كلسیم در عروق است.
بنابراین كمبود ویتامین K در این بیماران باید مورد توجه قرار گیرد. مطالعات همینطور نشان داده است استفاده از پنیر غنی شده با ویتامین K كه در بعضی مناطق استفاده می شود، سبب بهبود عملكرد ریه بیماران ریوی می گردد.
محققان استفاده از مكمل های ویتامین K را در بهبود بیماران مبتلا به COPD و بیماران مبتلا به عروق كرونر در صورت تایید پزشك موثر می دانند.
نتایج این مطالعه در نشریه Respiratory Research انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی**انتشار: گلشن


1396/10/04
23:57:27
5.0 / 5
5197
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , قلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما