سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی خبر داد:

سیاست جدید جذب پزشکان در مناطق محروم

سیاست جدید جذب پزشکان در مناطق محروم به گزارش مطب نما، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: سیاست جدید جذب و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم وارد فاز نهایی شده و با اجرای آن، دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت در همه نقاط تسهیل و از این پس سقف کارانه و پلکان درآمد پزشکان متناسب با میزان محرومیت محل خدمت آنها تعیین می شود.


پدرام پاک آیین روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا اضافه کرد: یکی از عوامل نابرابری های خدمات سلامت در مناطق محروم توزیع نامتوازن پزشک در کشور است. برای حل این مسأله، باید انگیزه پزشکان به منظور حضور درمناطق محروم و مراکز درمانی دولتی افزایش پیدا کرده و برای پزشکانی که در این بخش ها خدمت می کنند، رضایتمندی ایجاد شود.
وی اظهارداشت: لازمه این تصمیم آن است که نسبت درآمد پزشکان شاغل در مناطق محروم و کلان شهرها اصلاح و باز تعریف شده و توزیع پزشک با سند آمایش سرزمین منطبق شود.
پاک آیین خاطرنشان کرد: با تصمیم جدید وزارت بهداشت، جذب پزشکان به بخش دولتی هم افزایش خواهد یافت و بهره وری و کیفیت خدمات مراکز درمانی بیشتر می شود.
بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم تیرماه سال جاری اظهار داشت: آماده بومی گزینی و تقویت و ارتقای نیروهای بومی حوزه سلامت هستیم چونکه پزشکان بومی، در این مناطق ماندگار هستند.
وی اظهارداشت: نیروهای طرحی، یک یا دو سال در مناطق محروم حضور دارند و این مناطق را ترک می کنند اما بومی ها، ماندگار هستند. اطمینان دارم که فرزندان این منطقه می توانند دانشمندان آینده کشور باشند چون که استعدادهای زیادی دارند و ما باید زمینه های رشد و شکوفایی این استعدادها را فراهم نماییم.
به گزارش مطب نما به نقل از خبرگزاری ایرنا، اوایل شهریور سال ۹۳ بود که معاون وزیر بهداشت وقت اعلام نمود برای ماندگاری پزشکان فراری از مناطق محروم، طرح های تشویقی درنظر گرفته شده است؛ آن زمان اخیرا اجرای طرح تحول نظام سلامت کلید خورده بود.
پرداخت تعرفه های تشویقی برای این پزشکان و اعمال میزان محرومیت آن منطقه در پرداختی پزشکان، یکی از این طرح های تشویقی بود که توانست تا میزان قابل توجهی درآمد پزشکان را افزایش دهد. برپایه اعلام وزارت بهداشت، به استناد نتیجه تحقیقی که انجام شده بود، پزشکان مورد مطالعه اعلام نموده بودند اگر این طرح ها ادامه دار باشد، ۴۲ درصد از آنها بعد از آخر تعهدات شان در مناطق محروم ماندگار می شوند اما این طرح پس از هفت سال به سرانجام نرسید.

1401/05/25
20:36:57
5.0 / 5
200
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما