در یك پژوهش بررسی شد

زنان، چقدر با بهداشت یائسگی آشنا هستند؟

زنان، چقدر با بهداشت یائسگی آشنا هستند؟ مطب نما: یائسگی، دوران مهمی در زندگی زنان است که توجه به ابعاد مختلف آن می تواند سلامت جسمی و روانی آنها را به درستی تامین کند. اما دانش و عملکرد بهداشتی زنان درباب این دوره مهم زندگی شان چگونه است؟ پژوهشگران در یک مطالعه پژوهشی پاسخ داده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، یائسگی یکی از مراحل طبیعی رشد است که در زندگی هر زنی، با افزایش سن روی می دهد. طی یائسگی، فعالیت تخمدان ها تمام می شود و میزان هورمون های استروژن و پروژسترون مترشحه از تخمدان به شدت کاهش پیدا می کند. زنان در این دوران، تغییرات جسمی، ذهنی، اجتماعی و روانی خاصی را تجربه می کنند و این تغییرات در طولانی مدت سبب بروز بیماریهای قلبی- عروقی، استئوپروز، شکستگی استخوان و حتی آلزایمر می شوند. امروزه به جهت بهبود تغذیه، پیشرفت های علم پزشکی و افزایش امید به زندگی، شروع یائسگی چند سال به تعویق افتاده است و به طورمعمول، شروع یائسگی در سنین بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی است.
بنا بر نظر متخصصان، توجه به بهداشت و سلامت زنان یائسه به سبب عوارض و مشکلات تهدیدکننده سلامت آنها همچون گرگرفتگی شدید، تعریق ناگهانی، خستگی، سرگیجه درکنار عوارض فیزیولوژیک آن که منجر به پوکی استخوان، آتروفی تخمدان ها، کاهش هورمون های جنسی زنانه، افزایش وزن و گاهی بی اختیاری ادرار و افسردگی می شود، از اهمیت به سزایی برخوردارست. پس آگاهی از عوامل مؤثر و علایم یائسگی، زندگی را برای زنان یائسه آسان تر کرده و مشکلات روحی و روانی آنان را کاهش خواهد داد. گذر به دوران یائسگی یک پروسه زیستی، روانی، اجتماعی و فرهنگی است و در فرهنگ های مختلف نگرش متفاوتی نسبت به آن وجود دارد.
پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مطالعه ای که در ارتباط با این مساله انجام داده اند، میزان دانش، نگرش و عملکرد زنان را در مورد این دوره مهم زندگی شان بررسی نموده اند.
این مطالعه با مشارکت زنان ۴۵ تا ۶۰ ساله مراجعه کننده به سه مرکز بهداشتی- درمانی شهرستان اهر انجام گرفته است و پژوهشگران با کمک یک پرسش نامه استاندارد، داده های مورد نیاز خودرا از مراجعان فوق جمع آوری کرده و سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند.
نتایج این بررسی ها نشان می دهند اگرچه دانش و نگرش زنان ۴۵-۶۰ سال در مورد بهداشت یائسگی کافی، به نظر می آید، اما عملکرد آنها دراین زمینه نامناسب است. پس انجام مداخلات متناسب و مفید برای بهبود عملکرد چنین زنانی ضروری بنظر می رسد.
در این خصوص، فریبا حیدری، محقق مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت پژوهشکده مدیریت سلامت و ارتقای ایمنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دو همکار دیگرش می گویند: «مطالعه ما شامل ۲۴۲ زن بود و بیش از نیمی از زنان شرکت کننده که اکثریت آنها متأهل بودند، تحصیلاتی در حد ابتدایی داشته و یا بی سواد بودند».
به گفته آنها، «در این مطالعه میانگین نمره دانش و نگرش زنان در مورد بهداشت یائسگی به ترتیب حدود ۲۳ از ۲۵ و ۸ از ۱۰ ارزیابی شد که نمره های نسبتاً مناسبی هستند. اما درباب عملکرد، نمره ۲ از ۵ به دست آمد که نشان از ناکافی بودن داشته و نیاز به توجه بیشتری دارد».
طبق این نتایج، دانش و نگرش زنان مورد مطالعه در مورد بهداشت یائسگی، در حد مناسب و خوب بوده است، ولی آنها عملکرد مناسبی در ارتباط با بهداشت یائسگی نداشته اند.
بر این اساس، حیدری و همکارانش اعلام نموده اند: «فراهم کردن آموزش مؤثر و مداخلات مناسب برای ارتقاء عملکرد زنان در دوران یائسگی از گام های ضروری برای ارتقاء سلامت عمومی آنان است و بایستی مورد توجه قرار گیرد».
این یافته ها در قالب یک مقاله علمی پژوهشی در فصل نامه «تصویر سلامت» متعلق به مرکز تحقیقات مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز انتشار یافته اند.
منبع:

1400/11/04
22:01:18
5.0 / 5
292
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما