چرا مرگ بر اثر کرونا در واکسینه شده ها، نشانه بی اثر بودن واکسن نیست؟

چرا مرگ بر اثر کرونا در واکسینه شده ها، نشانه بی اثر بودن واکسن نیست؟ به گزارش مطب نما متخصصان در توضیح این پرسش که چرا بعضی از افراد واکسینه شده بر اثر مبتلا شدن به کووید-19 جان خویش را از دست می دهند معتقدند که این مورد به مفهوم بی اثر بودن واکسن ها نیست.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، "کالین پاول"، وزیر امور خارجه سابق آمریکا روز دوشنبه بر اثر عوارض ناشی از بیماری کووید-۱۹ فوت کرد. خانواده وی اعلام نموده اند که او هر دو دُز واکسن را دریافت کرده است. پاول ۸۴ سال داشته و به صورتی از سرطان خون مبتلا بوده است.
مقامات بهداشتی آمریکا نگران هستند که مخالفان واکسن با شنیدن خبر فوت وزیر امور خارجه سابق این کشور بر اثر کرونا به رغم واکسیناسیون کامل، دست به کار شده و ادعا کنند که واکسن ها از اثربخشی لازم برخوردار نیستند و با به چالش کشیدن ضرورت تزریق واکسن این سوال را مطرح کنند که اگر احتمال فوت افراد بر اثر بیماری کووید-۱۹ بعد از واکسیناسیون وجود دارد پس تزریق واکسن چه فایده ای خواهد داشت؟
در همین رابطه شبکه خبری "سی ان ان" مصاحبه ای با دکتر "لیانا ون" از دانشگاه جرج واشنگتن داشته که توضیحاتی در مورد واکسیناسیون و فوت برخی افراد واکسینه شده بر اثر بیماری کووید-۱۹ ارائه کرده است.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا افراد واکسینه شده بر اثر مبتلاشدن به این بیماری جان خودرا از دست می دهند و آیا تزریق واکسن ضروری است؟ اظهار داشت: باید از علم و آنچه مطالعات نشان می دهد شروع نماییم. واکسنهای کووید-۱۹ در پیش گیری از بیماری و خصوصاً نوع شدید آن فوق العاده موثر هستند. تازه ترین داده های مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده نشان میدهد (CDC) که واکسن، احتمال مثبت شدن تست کووید-۱۹ را شش برابر و احتمال مرگ ناشی از آنرا ۱۱ برابر می کاهد.
این محقق اضافه کرد: با این وجود، واکسن های کووید-۱۹ بطور ۱۰۰ درصدی فرد را در مقابل بیماری مصون نمی کنند. در حقیقت هیچ واکسنی این اثربخشی را ندارد و حدودا هیچ درمانی پزشکی و دارویی ۱۰۰ درصد موثر نیست. این بدان معنا نیست که واکسن اثربخشی ندارد یا نباید آنرا مصرف کرد.
دکتر "لیانا ون" نیز در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال مبتلاشدن به نوع شدید بیماری با وجود واکسیناسیون وجود دارد، اظهار نمود: برمبنای یافته های موجود ژنرال پاول در آن دسته قرار گرفت. می دانیم که افراد مسن و مبتلا به بیماریهای زمینه ای بیشتر در معرض مبتلاشدن به نوع شدید بیماری هستند و در پی مبتلاشدن به آن جان خودرا از دست می دهند.
وی اشاره کرد: بنا بر این است که تزریق دُز تقویتی (بوستر یا یادآور) یا دز سوم (توصیه سازمان جهانی بهداشت به ضرورت تزریق دز سوم بعنوان از اصلی از واکسیناسیون برای دو واکسن چینی سینوفارم و سینوواک) واکسن کرونا سفارش می شود.1400/07/28
10:03:40
5.0 / 5
294
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما