رییس ISC خبر داد

ثبت نام بیشتر از 550 نشریه درسامانه DOR

ثبت نام بیشتر از 550 نشریه درسامانه DOR به گزارش مطب نما رئیس ISC اظهار داشت: تا آخر شهریور 1400 تنها با گذشت کمتر از یک سال از رونمایی سامانه DOR، تعداد 555 نشریه برای دریافت این کد به عضویت این سامانه درآمده و 103419 مقاله کد منحصر بفرد DOR را دریافت کرده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی اظهار داشت: در بهمن ماه سال قبل با حضور وزیر محترم علوم، تحقیقات و فنآوری و حوزه سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی این وزارت، سامانه جامع صدور کد شناساگر دیجیتال (DOR) رونمایی گردید که امکان ثبت و صدور یک کد منحصر بفرد برای هر مقاله پذیرش شده در نشریات کشور، جهان اسلام و دنیا را به صورت استاندارد فراهم می آورد.
وی افزود: هر چند هم اکنون صدور این کد تنها برای نشریات و مقالات انجام می گیرد ولی در طراحی و پیاده سازی این سامانه کلیه استانداردها و شیوه نامه های بین المللی رعایت شده و برنامه ریزی لازم برای امکان صدور کد شناساگر دیجیتال برای کلیه فعالیت­های پژوهشی شامل مقالات همایش های ملی و بین المللی، گزارش طرح های تحقیقاتی، رساله و رساله های دانشجویان، ثبت اختراع و هم آثار هنری و تولید نرم افزار فراهم گشته است.
وی ادامه داد: این فعالیت علمی حرکتی در جهت شناسنامه دار کردن کلیه فعالیتهای پژوهشی کشور بوده و امید است منشا تحول در مستند سازی فعالیتهای علمی کشور باشد. این حرکت علمی منطبق با سیاست های کلان علم و فنآوری و هم بیانیه گام دوم انقلاب در جهت مرجعیت علمی ایران خواهد بود.
دهقانی افزود: اطلاعات مستخرج از این سامانه نشان داده است که تا آخر شهریور 1400 تنها با گذشت کمتر از یک سال از رونمایی سامانه DOR، تعداد 555 نشریه برای دریافت این کد به عضویت این سامانه درآمده و 103419 مقاله کد منحصر بفرد DOR را دریافت کرده اند. این در شرایطی است که تعداد نشریات در فروردین برابر با 133 مورد و تعداد مقالات 9824 بوده که رشد 4 برابری در افزایش تعداد نشریات و 10 برابری در تعداد مقالات را در طول 6 ماه گذشته نشان داده است.
رئیس ISC در ادامه اظهار داشت: شناسه دیجیتال اشیا (Digital Object Recognizer)یا DOR عبارت از یک کد منحصر به فرد برای هر شی است که همانند اثر انگشت برای آن است. کد بین المللی DOR به گونه ­ای طراحی شده که به آثار مختلف علمی همچون مقالات نشریه ها، همایش ها، کتاب ها، رساله ها، آثار هنری، نرم افزارها و... تعلق می­گیرد. این شناسه همانند یک بارکد برای شناسایی اشیا عمل می کند. همچون مزایای این شناسه می­توان به موارد زیر اشاره کرد:
- دسترس ­پذیری سریع و آسان­تر به اطلاعات کامل کتاب شناختی مقاله­ ها و کارهای پژوهشی فقط با یک کلیک بر روی کد شناسه
- ارجاع­ دهی ساده و سریع با کمترین احتمال بروز اشتباه به کلیه فعالیت­ های علمی همچون مقالات
- افزایش رویت­ پذیری بیشتر مقاله و در نتیجه افزایش تعداد ارجاعات علمی و ازاین رو افزایش ضریب­ تأثیر و اعتبار نشریه
- شناسایی مالکیت معنوی و کاهش سرقت علمی
- سیاستگذاری در جهت اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی ارزی (صدور سایر کدهای شناساگر فقط در انحصار خارج از کشور می باشد)
- امکان صدور شناسه به تمام فعالیتهای پژوهشی شامل مقالات انتشار یافته در نشریات و همایش ها حتی برای سالهای گذشته
ایشان در ادامه اظهار داشت: هرچند فاز اول صدور شناسه دیجیتال اشیا DOR با مجلات و نشریات علمی بوده است ولی برنامه ریزی برای توسعه خدمات به سایر فعالیتهای علمی، فنآورانه، نوآورانه و حتی آثار هنری در دستور کار است. همچنین، این سامانه محدودیت خاصی از نظر کشور، حوزه موضوعی و زبان نداشته و تمام نشریات در دنیا بویژه جهان اسلام از این مزیت بهره مند خواهند شد. همچون مزیت دیگر این سامانه امکان دریافت شناسه برای مقالات سال­های پیشین نشریات است چونکه بعضی از نشریات درحال تکمیل مقالات شماره های پیشین خود هستند.
دهقانی افزود: همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود، تا آخر شهریور 1400، تعداد 555 نشریه در این سامانه ثبت نام کرده و به صورت مستمر برای مقالات خود این کد را دریافت کرده اند. بدین ترتیب، در طول 6 ماه اول سال 1400، رشد متوسط ماهانه 26.9 درصد بوده است که اگر با همین روند این استقبال ادامه یابد پیشبینی می شود تا آخر سال 1400 عمده نشریات کشور از این سامانه بهره مند شوند و در نتیجه کلیه مستندات علمی ثبت شده در نشریات علمی کشور شناسنامه دار خواهند شد.
وی ادامه داد: میزان افزایش مقالات علمی که در فاصله شش ماهه اول سال 1400 این کد را دریافت کرده اند نسبتا زیاد بوده به صورتی که از فروردین ماه از 9824 مقاله به 103419 مقاله در شهریورماه رسیده است و در نتیجه افزایش 10 برابری را نشان داده است. این نشان داده است که افزایش رشد متوسط ماهانه مقالات در دریافت کد DOR برابر با 48 درصد بوده است. پیشبینی می شود تا آخر سال 1400 کل مقالات انتشار یافته در نشریات حاوی کدDOR باشند.
روند افزایشی تعداد نشریات ثبت نام شده در این سامانه و هم صدور کد DOR برای مقالات در نمودارهای زیر نشان داده شده است.


دهقانی اضافه کرد: به منظور فراهم کردن بستر آسان برای دریافت شناسه DOR برای مقالات، وب ­سرویس مورد نیاز توسط گروه برنامه نویسی استنادی ISC و هم گروه تحقیق و توسعه عرضه شده و هماهنگی لازم با شرکت­های پشتیبانی از سامانه مدیریت نشریات انجام شده است. در وب­ سرویس عرضه شده، اطلاعات نشریه و مقاله مربوطه دریافت و شناسه بعنوان خروجی عرضه می ­شود. تولید شناسه برای 10 مقاله از زمان کلیک بر روی دکمه درخواست شناسه، به صورت میانگین 3 ثانیه زمان می­گیرد. دریافت شناسه در حالت دستی (بدون استفاده از وب ­سرویس) نیازمند رجوع کارشناس به سامانه DOR، ورود به سامانه، ثبت دوره شماره مربوطه، بارگذاری فایل XML یا اکسل مربوطه و نهایی سازی فرایند بوده است که به فرصت بیشتری در مقایسه با استفاده از وب ­سرویس نیاز است. وب سرویس تعریف شناسه DOR برای "مقالات آماده انتشار" هم از جانب موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) عرضه شده است که نیاز است شرکتهای پشتیبانی کننده سامانه مدیریت نشریات با هماهنگی ISC این سرویس را به نشریات عرضه کنند. اطلاعات موجود در سامانه نشان داده است حدود 90 درصد از کدهای صادر شده از راه وب سرویس موجود در سامانه نشریات بوده است.
وی اظهار داشت: همینطور ترتیبی فراهم گشته است که در اکثر سامانه های آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی وب سرویسی تعبیه شده و با ورود کد DOR هر مقاله، اطلاعات کامل کتاب شناختی مقاله همچون عنوان مقاله، نویسندگان و وابستگی سازمانی آنها، شماره و تاریخ انتشار و... به صورت کاملا اتوماتیک در سیستم وارد می شود این مسئله یکی از مطالبات دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در طول سالهای گذشته بوده است.
ریس ISC در ادامه اظهار داشت: این سامانه چند زبانه بوده است و مورد استقبال کاربران سایر کشورها بویژه کشورهای اسلامی هم قرار گرفته است. تابحال نشریات سایر کشورها برای دریافت شناسه دستی اقدام نموده اند اما در تلاش جهت فراهم کردن زیرساخت لازم برای درج خودکار شناسه برای مقالات خود هستند. هم اکنون تلاش بر این است که این کد در سطح بین المللی و برای سایر پایگاه های استنادی بین المللی همچون اسکوپوس معرفی شده و مورد ارجاع قرار گیرد.


طبق اعلام روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، عضویت و دریافت کد DOR با ورود به سامانه با آدرس https: //dorl.net، صورت می گیرد و هم اکنون این سرویس به صورت مجانی و بدون پرداخت هزینه در اختیار نشریات قرار می گیرد.
به منظور همکاری کارشناسان ISC با نشریات در جهت ثبت شناسه برای مقالات، نشریات می توانند درخواست خویش را به آدرس info@dorl.net ارسال یا با شماره 36468454-071 تماس حاصل نمایند.

منبع:

1400/07/18
11:55:45
5.0 / 5
282
تگهای خبر: آموزش , پذیرش , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما