انتشار کتاب سیاستگذاری علوم و تحقیقات بنیادی

انتشار کتاب سیاستگذاری علوم و تحقیقات بنیادی مطب نما: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، نخستین کتاب از مجموعه کتب سیاستگذاری و مدیریت فناوری و نوآوری را با عنوان «سیاست گذاری علوم و تحقیقات بنیادی» منتشر نمود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مؤلفین این کتاب دکتر سپهر قاضی نوری و دکتر طه شوکتیان هستند و این کتاب با هدف طرح مسأله علوم و تحقیقات بنیادی از منظر سیاستگذاری و واکاوی برخی ابعاد آن، خصوصاً با عنایت به بافتار جمهوری اسلامی ایران و عرضه برخی دلالت های سیاستی و یافته های علمی در زمینه تحقیقات بنیادی تالیف شده است.
به اعتقاد نگارندگان، نگاه به تحقیقات بنیادی در ایران نگاهی ناپخته است که فقدان تعامل مناسب میان سه بازی گر اصلی این حوزه یعنی پژوهشگران حوزه علوم بنیادی، پژوهشگران حوزه سیاست علم و سیاست گذاران و تصمیم گیران دولتی، باعث شکل گیری موانع جدی جهت استفاده بهینه از منابع مصروف در حوزه علوم بنیادی شده است. از آن جا که در روش شناسی تحقیق علمی اولین گام بیان مسأله به صورتی دقیق و موشکافانه است، این کتاب تلاش کرده، این مهم را رقم زده و طرح این مسأله می تواند باعث انگیزش پژوهشگران بیشتری برای تحقیق درباره پژوهش های بنیادی شود.
کتاب سیاستگذاری علوم و تحقیقات بنیادی همینطور از منظرهای اقتصادی، جامعه شناختی و دینی به مفهوم تحقیقات بنیادی می پردازد. در این کتاب جنبه های مرتبط سیاست علم در نسبت با تحقیقات بنیادی بررسی شده و به صورت خاص به مقوله اولویت گذاری تحقیقات بنیادی پرداخته شده است.
بنابر اعلام روابط عمومی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، این مرکز تحقیقات در پروژه چاپ کتب فاخر سیاستگذاری و مدیریت فناوری و نوآوری باهدف تأمین منابع غنی علمی و کاربردی برای دانشجویان و دست­اندرکاران حوزه های مختلف سیاست علم، فناوری و نوآوری، مبادرت به چاپ مشترک مجموعه کتاب‏های مرجع تألیفی معتبر در این عرصه ­ها تحت عنوان «کتب فاخر سیاست گذاری و مدیریت فناوری و نوآوری» کرده است.
در این پروژه پیشنهاده ‏های ارسالی در بیست محور اعلام شده در فراخوان، توسط کارگروه تخصصی متشکل از صاحب نظران حوزه سیاستگذاری و مدیریت فناوری و نوآوری بررسی و بعد از رای گیری پیشنهاد برتر با اکثریت مطلق آرا انتخاب گردید. در این کارگروه همینطور برای هر عنوان کتاب یک ویراستار علمی انتخاب گردید تا نویسندگان زیر نظر وی به تالیف کتاب بپردازند. امید است این پروژه به تأمین منابع علمی مورد نیاز برای سه گروه دانشگاهیان، نوآوران و مدیران منجر شود.
علاقه مندان جهت تهیه این کتاب می توانند با شماره ۸۸۰۳۶۱۴۴ داخلی ۱۰۳، ۳۲۲ و ۲۰۷ تماس حاصل کنند.1400/05/25
14:38:48
5.0 / 5
307
تگهای خبر: بافت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما