در یك مطالعه انجام شد

استفاده از دو گیاه برای تصفیه پساب های شهری

استفاده از دو گیاه برای تصفیه پساب های شهری پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی اهواز از دو گیاه بومی خوزستان برای تصفیه فاضلاب استفاده کردند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، یکی از روش های زیستی برای حذف مواد آلاینده از محیط های آبی و خاکی و کاهش خطرات آلاینده هایی مثل فلزات سنگین، «گیاه پالایی» و استفاده از گیاهان است. این روش یک تکنیک با صرفه اقتصادیست که برای کشورهای درحال توسعه مناسب است؛ اما متاسفانه هنوز در بعضی کشورها مانند ایران، بعنوان یک فناوری استفاده تجاری ندارد.

در ایران برای تصفیه فاضلاب بیشتر از سیستم های تصفیه مکانیزه استفاده می شود. این سیستم ها به دلایلی مانند منابع آبی ناکافی، هزینه های بهره برداری و نگهداری، عدم حضور مشاوران با تجربه و آگاه و اپراتورهای آموزش ندیده، کارایی مناسبی ندارد. بنا بر این استفاده از درختچه های آبزی مانند نی و لویی برای تصفیه فاضلاب های مختلف در بعضی کشورها مورد استفاده قرار گرفته است.

با توجه به اینکه گیاهان لویی و علف هفت بند، با آب وهوای منطقه گرمسیری استان خوزستان سازگاری دارند، پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی اهواز با انجام یک مطالعه از این گیاهان برای تصفیه و گیاه پالایی فاضلاب شهر اهواز استفاده کردند.

برای انجام این تحقیق در فصل بهار گیاهان لویی و علف هفت بند جوان و بالغ از تالاب شادگان و رودخانه دز در استان خوزستان بصورت تمام ساقه و همراه با اندام های زیرزمینی برداشت شده و به آزمایشگاه منتقل شدند.

در این مطالعه درصد حذف پارامترهای اکسیژن خواهی بیوشیمیایی، اکسیژن خواهی شیمیایی و نیترات و فسفات اندازه گیری شد و مقادیر به دست آمده با روش های آماری مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که گیاهان لویی و علف هفت بند توانایی حذف نیترات موجود در پساب را دارند. طبق نتایج این مطالعه میانگین مقادیر نیترات در پساب ها با حضور این گیاهان حدود ۲ تا ۱۱ میلی گرم بر لیتر است. این مقادیر از آستانه مجاز آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا پایین تر بود، ولی در مقایسه با حد مجاز سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و کشاورزی جهانی بالاتر است.

نتایج این مطالعه نشان داد که دو گونه گیاه لویی و علف هفت بند می توانند به ترتیب با بازدهی حدود ۵۷ و ۷۴ درصد، نیترات را از فاضلاب شهری حذف نمایند.

طبق این نتایج این دو گیاه می توانند طی ۹۰ روز فسفات موجود در فاضلاب شهری را کم می کنند و بازدهی حذف فسفات برای گیاهان لویی و علف هفت بند به ترتیب حدود ۵۲ و ۶۰ درصد است.

همچنین این گیاهان در مقادیر اکسیژن خواهی بیوشیمیایی، اکسیژن خواهی شیمیایی پساب نیز موثر هستند. البته باید توجه داشت که مقادیر آن کم تر از استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست ایران و آمریکا جهت کاربری آبیاری کشاورزی بود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، باتوجه به اطلاعات به دست آمده می توان اظهار داشت که گیاهان لویی و علف هفت بند توانایی گیاه پلایی پساب شهری را دارند. این پژوهشگران پیشنهاد می کنند در آینده درصد بازده حذف سایر فلزات سنگین مانند کادمیوم، مس، جیوه و کروم نیز توسط این گیاهان بررسی شود.

در انجام این تحقیق مهناز مترقی از گروه مهندسی محیط زیست و خوشناز پاینده، استادیار گروه خاک شناسی دانشگاه آزاد اسلامی اهواز با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «به کارگیری گیاهان لویی (Typha Latifolica) و علف هفت بند (Polygonum aviculare) جهت تصفیه فاضلاب شهری اهواز در نشریه علمی اکوبیولوژی تالاب دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز انتشار یافته است.
1400/05/10
13:03:42
5.0 / 5
139
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , فناوری , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما