نتایج یك پژوهش نشان داد

وجود ناخالصی در روغن زیتون های فله

وجود ناخالصی در روغن زیتون های فله پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زنجان خصوصیت های کیفی روغن های زیتون را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، استان زنجان رتبه نخست در تولید و سطح زیر کشت میوه زیتون را دارد. روغن زیتون یکی از بهترین روغن های خوراکی بوده و آثار مثبت گوناگونی برسلامتی انسان دارد.

انبارداری طولانی مدت زیتون در دمای محیط، پیش از استخراج روغن باعث کاهش کیفیت روغن می شود. به واسطه قیمت بالای روغن زیتون امکان اختلاط این روغن با سایر روغن های گیاهی ارزانقیمت و روغن های با ارزش تغذیه ای پایین تر مانند روغن تصفیه شده و روغن تفاله زیتون وجود دارد، که این امر باعث پایین آمدن ارزش غذایی روغن زیتون می­ شود.

به همین دلیل پژوهشگران با انجام یک طرح تحقیقاتی، به ارزیابی ویژگی­ های کیفی و فیزیکوشیمیایی روغن زیتون عرضه شده در بازار استان زنجان پرداختند.

نتایج حاصل از این پژوهش مطابقت کلیه نمونه های دارای نام تجاری با استانداردهای ملی و بین المللی است. برخی نمونه های فله (فاقد نام تجاری) کیفیت پایین تری در خصوصیت های مورد آزمون داشته و همینطور درصدی از اختلاط با روغن های دیگر را نشان دادند.

بنابراین راه اندازی کارگاه ­های مکانیزه متناسب با ظرفیت تولید زیتون به منظور استحصال روغن با خصوصیات فیزیکوشیمیایی مطلوب و بررسی اثرات سیستم های استخراج و اجبار کارگاه ­های تولید روغن بربسته بندی و برچسب گذاری مناسب ضروریست.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «ارزیابی خصوصیت های کیفی وفیزیکوشیمیایی روغن زیتون (پالایش شده و بکر) عرضه شده در استان زنجان در سال ۱۳۹۸» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و سیده مریم سید محمدی فرد، دکتر پیمان قاسمی افشار و دکتر حسن زاد آذر؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی زنجان در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع:

1400/03/30
17:33:04
5.0 / 5
488
تگهای خبر: بارداری , پزشك , پزشكی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما