در یك مطالعه سلولی بررسی شد

تاثیر سم مار كبرای ایرانی بر سلول های سرطان ریه

تاثیر سم مار كبرای ایرانی بر سلول های سرطان ریه مطب نما: پژوهشگران یک مطالعه تاثیر سم مار کبرای ایرانی را بر رده سلول های سرطانی ریه در وضعیت آزمایشگاهی بررسی کردند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، اگرچه روش های درمانی مختلفی مانند جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، ایمنی درمانی و... برای درمان سرطان وجود دارد؛ ولی به سبب عوارض جانبی شدید این درمان ها و مقاومت دارویی، پژوهشگران به دنبال یافتن درمان ها و توسعه داروهای ضد سرطانی جدید هستند.

یکی از عوامل ضد سرطانی جدیدی که در سالهای اخیر توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده، زهر جانداران خصوصاً مارها است. به همین دلیل پژوهشگران با انجام مطالعه ای تاثیر سم مار کبرای ایرانی را بر روی سلول های سرطان ریه (رده سلولی A549) بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه بعد از زهرگیری از مار کبرا شکار شده از استان خراسان رضوی در انستیتو پاستور، با بهره گیری از روش کروماتوگرافی فراکشن های مختلفی از سم مار استخراج شد و سپس تاثیر آنها بر روی سلول های سرطانی مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه حاکی از این است که یکی از فراکشن های سم مار کبرا که حاصل از دو مرحله تخلیص بود، قابلیت سمیت سلولی دارد و می تواند از تکثیر سلول های سرطانی پیشگیری کند. در این مطالعه مشخص شد که این فراکشن بر روی سلول های طبیعی و غیر سرطانی، اثر سمیت خیلی کم تری دارد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ می توان امیدوار بود که پروتئین خالص سازی شده در این مطالعه، در تحقیقات بعدی و آزمایش های حیوانی اثر قابل توجهی از خود نشان دهد و بعد از تحقیقات بیشتر و طی مراحل بعدی بتوان از آن دارویی با حداقل عوارض در سلول های طبیعی برای درمان سرطان ریه به دست آورد.

در انجام این تحقیق سیده نرجس سادات، حسین مقصودی و فاطمه شهبازی؛ پژوهشگران دانشگاه پیام نور، به همراه کامران پوشنگ باقری و دلاور شهباززاده؛ پژوهشگران آزمایشگاه ونوم و بیومولکول های درمانی انستیتو پاستور، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «اثر سمیت سلولی فرکشن های سم مار کبری ایرانی بر سرطان ریه» در فصل نامه بیماریهای عفونی و گرمسیری انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/23
10:06:17
5.0 / 5
498
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما