انتشار مقاله ای با مشاركت 15 كشور در حوزه خواب

انتشار مقاله ای با مشاركت 15 كشور در حوزه خواب به گزارش مطب نما نخستین مقاله کارگروه کنسرسیوم ENIGMA در حوزه خواب (ENIGMA‐Sleep) در مجله تخصصی Journal of Sleep Research  منتشر شد. این پژوهش با عنوان ENIGMA‐Sleep: Challenges، opportunities، and the road map  با مشارکت 77 پژوهشگر از 15 کشور جهان انجام شده است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر مسعود طهماسیان و دکتر مجتبی زارعی، اعضاء هیئت علمی پژوهشکده علوم و فناوری های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در لیست نویسندگان این مقاله قرار دارند.
مطالعات تصویربرداری عصبی و ژنتیک درک ما را از نوروبیولوژی خواب و اختلالات آن افزایش داده است. با این وجود، مطالعات انفرادی معمولاً در شناسایی اثرات منسجم و قابل تکرار محدودیت هایی دارند که همچون آنها میتوان به اندازه متوسط نمونه، خصوصیت های بالینی ناهمگن و روش شناسی های متنوع اشاره کرد؛ این محدودیت ها انجام تحقیقات چندکانونی در مقیاس وسیع به منظور افزایش تعداد نمونه ها و هماهنگ سازی روش های جمع آوری داده، پیش پردازش و تجزیه و تحلیل با استفاده از پروتکلهای معتبر از پیش ثبت شده را ایجاب می کند.
کنسرسیوم ارتقاء ژنتیک تصویربرداری عصبی از راه تحلیل فراداده (ENIGMA) یک چارچوب گروهی قدرتمند برای ترکیب مجموعه داده های محل های جداگانه فراهم می آورد. اخیراً کارگروه ENIGMA‐Sleep با همکاری چندین مؤسسه از 15 کشور جهان برای انجام مطالعات تصویربرداری عصبی و ژنتیک در مقیاس بزرگ به منظور درک بهتر نوروبیولوژی اختلال کیفیت خواب در افراد سالم، نتایج عصبی کمبود خواب، پاتوفیزیولوژی اختلالات خواب، و هم بسته های عصبی اختلالات خواب دربین اختلالات مختلف عصب روان پزشکی، تشکیل شده است. ریاست این کارگروه بر عهده دکتر طهماسیان، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و پروفسور کای اسپیگلهالدر است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی؛ اولین مقاله این کارگروه، جزئیات مجموعه داده های موجود و پروژه های در حال انجام در این کارگروه را توصیف می کند و به چالش ها و فرصت های بالقوه ی یک طرح گروهی در پزشکی خواب می پردازد.
علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس http: //enigma.ini.usc.edu/ongoing/enigma-sleep رجوع کنند.

منبع:

1400/02/21
10:50:07
5.0 / 5
683
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما