پژوهشگران بررسی كردند

عوامل دخیل در رضایت زناشویی زوجین

عوامل دخیل در رضایت زناشویی زوجین ازدواج امر مقدسی است که می تواند علاوه بر محکم کردن بنیان های جامعه، روح و روان افراد را هم با آرامش همراه سازد ولی این مهم هنگامی قابل دستیابی است که رضایت زناشویی به معنای واقعی کلمه برقرار شود. محققان نقش هیجان خواهی و دانش را در این خصوص بررسی نموده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، یکی از مهم ترین سنن و عاداتی که در تمام فرهنگ ها و جوامع بشری رواج دارد، ازدواج است که در انسان نظیر سایر ارتباطات و فعالیتهای اجتماعی وی، بر مبنای شناخت و عاداتی خاص انجام می گیرد. آنچه در ازدواج مهم می باشد، رضایت زناشویی است. رضایت زناشویی بعنوان میزان ادراک زوجها از این که شریک زندگی شان تمایلات و نیازهای آنها را برآورده می سازد، تعریف می شود. رضایت زناشویی، یک تجربه شخصی است که تنها توسط خود فرد و درنتیجه میزان لذتی که از رابطه زناشویی احساس می کند، قابل ارزیابی است.
به گفته محققان، در دهه گذشته پژوهشگران زیادی به بررسی علل کارساز در پایداری و رضایت زناشویی پرداخته اند که از برآیند این پژوهشها میتوان چنین برداشت کرد که رضایت از زندگی زناشویی تحت تاثیر عوامل صدمه زای منفی مانند وابستگی به مصرف مواد همسر، مشکلات مالی و اقتصادی، ناهمسانی های فرهنگی و دینی، نداشتن مهارت های ارتباطی لازم و علل تنش زای مثبت مانند گذر به والد شدن، شمار فرزندان، کامیابی شغلی و اشتغال زنان قرار می گیرد. بر همین مبنا در صورت توجه به عوامل مؤثر بر رضایت زناشویی و انجام پژوهش های نوین در این حوزه، میتوان انتظار داشت که با افزایش رضامندی زناشویی، خیلی از مشکلات روانی، عاطفی و اجتماعی خانواده و در کل، جامعه کاهش پیدا کند.
برای نیل به چنین هدفی، محققانی از دانشگاه یزد مبادرت به انجام مطالعه ای کرده اند که در آن، رضایت زناشویی بر مبنای هیجان خواهی و دانش جنسی مورد بررسی و پیشبینی واقع شده است.
در این پژوهش، 381 نفر از افراد متأهل شهرستان اردکان مشارکت داشته اند و از راه پرسشنامه های علمی مختلف، داده های مورد نیاز تحقیق را فراهم آورده اند. این داده ها سپس به وسیله پژوهشگران دانشگاه یزد با استفاده از روش های آماری و به کمک کامپیوتر، تجزیه و تحلیل شده اند.
نتایج این مطالعه نشان داده است که هم هیجان خواهی و هم دانش جنسی نقش قابل توجهی در پیشبینی رضایت زناشویی افراد متأهل دارند و از میان این دو متغیر، دانش جنسی بیشترین نقش را ایفا می کند.
علیرضا بخشایش، دانشیار و محقق دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه یزد و همکارانش در این رابطه می گویند: «طبق یافته های پژوهش ما، حدود 70 درصد از تغییرات رضایت زناشویی توسط هیجان خواهی و دانش جنسی تبیین می شود. بنابراین با عنایت به این نتایج، میتوان راهکارهای مؤثری را در جهت آگاه سازی افراد متأهل نسبت به نقش هیجان خواهی و دانش جنسی در رضایت زناشویی به کار بست تا از این طریق رضایت زناشویی را در افراد متأهل ارتقاء داد».
به گفته آنها، «هیجان خواهی بالا در افراد متأهل منجر به توجه به فعالیتهای هیجانی بیشتر در ابعاد مختلف زندگی، ازجمله در زمینه مسائل جنسی می گردد که این امر به رضایت خاطر بیشتر خود و همسرانشان از زندگی عاطفی و هیجانی شان می انجامد».
همچنین طبق این یافته ها، ازآنجایی که جایگاه دانش جنسی افراد، در برقراری روابط جنسی سالم، اثبات شده است، این طور به نظر می آید که سواد جنسی نابسنده سبب بروز افکار و باورهای نادرست جنسی در افراد می شود، که این افکار نادرست می تواند به احساسات ناخوشایند جنسی و انتظارات نامتعارفی از روابط جنسی سالم بیانجامد و به دنبال آن، نارضایتی زناشویی پدید آید.
به اعتقاد بخشایش و همکارانش، «شایسته است افراد در هنگام تصمیم گیری برای ازدواج به اهمیت همسانی خود با شریک زندگی شان در زمینه میزان هیجان خواهی و همینطور به تاثیر نقش دانش جنسی در رضامندی از روابط زناشویی شان واقف باشند».
آن ها افزوده اند: «پیشنهاد می شود در زمینه مهارت های جنسی و اهمیت نقش دانش جنسی و هیجان خواهی در رضایت زناشویی، به افراد متأهل آموزش هایی از راه تهیه بروشورها و برگزاری همایش ها و کارگاه ها، عرضه گردد و همینطور خانواده درمانگران، مشاوران ازدواج و کسانی که در ارتباط با مشکلات زناشویی فعالیت دارند، با عنایت به نتایج به دست آمده از این پژوهش برنامه های درمانی خویش را به صورت مناسب تر و مؤثرتری جهت دهی کنند».
این یافته های علمی پژوهشی که می تواند در بهبود رضایت زناشویی متأهلین نقش داشته باشند در دوفصلنامه «روانشناسی بالینی و شخصیت» از انتشارات دانشگاه شاهد به چاپ رسیده اند.
منبع:

1400/01/25
21:36:50
5.0 / 5
1046
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما