در یك مطالعه بررسی شد؛

مواردی كه موجب مثبت شدن آزمایش های غربال گری می شوند

مواردی كه موجب مثبت شدن آزمایش های غربال گری می شوند مطب نما: نتایج یک مطالعه نشان داد که سن مادر، سابقه سقط، سابقه نازایی و کم کاری تیروئید در زنان حاملگی که تست غربال گری مثبت داشتند، فراوانی بیشتری دارد. بعلاوه فراوانی نوزاد با نارسایی رشد داخل رحمی و بستری نوزاد نیز در این گروه بیشتر بود.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، آزمایش های غربال گری و تشخیصی دوران جنینی نقش مهمی در متولد شدن یک نوزاد سالم دارد و امروزه صدها اختلال ژنتیکی را می توان قبل از تولد تشخیص داد. تشخیص ناهنجاری های مادرزادی با کمک سونوگرافی، تست های غربال گری و تست های تشخیصی تعیین کاریوتایپ که شامل آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) هستند، انجام می شود.

با انجام این تست ها، خیلی از اختلالات کروموزومی شناسایی می شوند. در تست آمنیوسنتز برای تشخیص ناهنجاری ها، از مایع آمنیون دور جنین نمونه برداری می شود و در آزمایش CVS از پرزهای جفت برای تشخیص مشکلات جنین، نمونه برداری انجام می گیرد.

با توجه به این که دانش در مورد تست های غربال گری ناکافی است، پژوهشگران با انجام مطالعه ای عواملی را که در مثبت شدن تست غربال گری در سه ماهه اول حاملگی نقش دارند، بررسی کردند.

در انجام این مطالعه، محبوبه شیرازی، الهام فیض آباد، نسا رجب پور نیکو، فاطمه رحیمی شعرباف، مائده رحمان زاده؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد بیمارستان جامع زنان یاس دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.

در این پژوهش زنان حاملگی که در بازه زمانی فروردین ۱۳۹۶ تا اسفند ۱۳۹۸ برای آزمایش غربال گری سه ماهه اول بارداری، به درمانگاه پری ناتال بیمارستان جامع زنان یاس، مراجعه نموده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. زنان حاملگی که نتیجه غربال گری سه ماهه اول آنها مثبت اعلام شد، بعنوان گروه مطالعه در نظر گرفته شدند و زنان حاملگی که تست غربال گری آنها منفی بود، بعنوان گروه مورد انتخاب شدند.

در نهایت ۹۶۰ زن آبستن مورد ارزیابی قرار گرفتند. یافته های این مطالعه نشان داد که ۷۶۰ خانم آبستن در گروه کنترل (تست غربال گری منفی) و ۲۰۰ خانم آبستن در گروه مورد (تست غربال گری مثبت) قرار گرفته بودند.

بررسی ها نشان داد که سن مادران گروه مورد به صورت مفهوم دار، بیشتر از گروه کنترل بود. همینطور مشخص شد که سابقه سقط، سابقه نازایی و کم کاری تیروئید در زنان حاملگی که تست غربال گری مثبت داشتند (گروه مورد)، فراوانی بیشتری دارد. بعلاوه فراوانی نوزاد با نارسایی رشد داخل رحمی و بستری نوزاد هم در این گروه بیشتر بود.

در این مطالعه هم همانند مطالعات قبلی مشخص شد که بین افزایش سن مادر و افزایش ریسک تریزومی ۲۱ رابطه مستقیمی وجود دارد و زنان آبستن مسن تر از ۳۵ سال معمولا تجربه ای از آزمایش های تشخیصی تهاجمی قبل از تولد را در دوران حاملگی خود دارند.

در این پژوهش هم مشاهده شد که در خانم های حاملگی که بیماری های همراه دارند، شانس مثبت شدن تست های غربال گری بیشتر است. امروزه خیلی از بیماری های همراه و مواجهات پر خطر در زنان آبستن افزایش یافته است که همچون آنها می توان فشار خون، دیابت و چاقی را نام برد و همچون مواجهات پر خطر می توان به مصرف الکل و مواجهه به عفونت های ویروسی اشاره نمود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: با وجود پیشرفت های اخیر در حوزه پری ناتال، همچنان دقت آزمایش های غربال گری امکان دارد بسته به سن مادر و سایر خصوصیات موجود متفاوت باشد. از این به نظر می آید در کنار نتایج تست غربال گری توجه به خصوصیت های پیش زمینه ای مادر هم مهم می باشد.

یافته های این مطالعه، بهمن ماه سالجاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «عوامل پیشگویی کننده مثبت شدن تست غربال گری سه ماهه اول بارداری» در مجله دانشکده پزشکی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران، انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/25
00:02:27
0.0 / 5
1214
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما