پژوهشگران عنوان كردند

اسانسی برای نابودی سلول های سرطان كولون

اسانسی برای نابودی سلول های سرطان كولون نتایج یک مطالعه نشان داد که اسانس گیاه پونه خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و همین طور می تواند در محیط کشت، سلول های سرطان کولون(روده بزرگ) را از بین ببرد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، سرطان کولون سومین سرطان رایج در دنیا است و برای درمان آن از روش هایی مثل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می شود. تعدادی از این درمان ها عوارض جانبی نیز به همراه دارند و به همین خاطر پژوهشگران به دنبال یافتن درمان هایی با عوارض جانبی کمتر هستند. ترکیبات دارویی با منشا گیاهی از مواردی هستند که بنظر می رسد گزینه مناسبی برای مبارزه با سلول های سرطانی باشند.

با توجه به نکات گفته شده؛ پژوهشگران گروه علوم و مهندسی صنایع غذایی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، با انجام مطالعه ای ترکیبات شیمیایی اسانس گیاه پونه، فعالیت آنتی اکسیدانی آن و همین طور تاثیر اسانس این گیاه را بر سلول های سرطان کولون مورد بررسی قرار دادند. در انجام این مطالعه هادی تناوی، حسن برزگر، بهروز علیزاده بهبهانی و محمد امین مهرنیا، مشارکت داشتند.

پژوهشگران با بهره گیری از دستگاه کروماتوگرافی گازی، ۲۵ ترکیب را در اسانس پونه شناسایی نمودند. در این بررسی مشخص شد که بیشترین ترکیبات شیمیایی اسانس پونه دی-کاروون، اوکالیپتول و پولگون هستند. بررسی فعالیت آنتی اکسیدانی اسانس این گیاه نیز نشان داد که اسانس پونه فعالیت آنتی اکسیدانی مناسبی دارد.

در این مطالعه میزان تاثیر اضافه کردن غلظت های مختلف اسانس پونه در محیط کشت سلول های سرطان کولون نیز مورد بررسی قرار گرفت. برمبنای نتایج به دست آمده از این بررسی، با افزایش غلظت اسانس پونه، درصد زنده مانی سلول های سرطانی کاهش می یابد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ اسانس پونه دارای فعالیت آنتی اکسیدانی مناسبی است و می توان گیاه پونه را بعنوان جایگزینی برای نگهدارنده های سنتزی مطرح و از آن در صنعت غذایی بهره برد.

این پژوهشگران پیشنهاد می کنند که با وجود سمیت سلولی و خواص ضد سرطانی اسانس پونه، پژوهش های گسترده ای روی این گیاه در صنعت داروسازی جهت درمان سرطان و ناراحتی های گوارشی صورت گیرد.

یافته های این مطالعه آذر ماه سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «اسانس پونه: ترکیبات شیمیایی، فعالیت آنتی اکسیدانی، فنل کل و اثر سایتوتوکسیک آن بر رده سلولی HT29» در نشریه پژوهش های علوم و صنایع غذایی ایران، انتشار یافته است.
1399/11/13
14:41:26
0.0 / 5
1173
تگهای خبر: جراحی , دارو , داروسازی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما