تعطیلی تهران و پیش شرط هایش

تعطیلی تهران و پیش شرط هایش یك متخصص اپیدمیولوژی با تكیه بر اینكه هر اقدامی طی بحران كرونا باید با فكر و برنامه ریزی جدی عملیاتی شود، اظهار داشت: تعطیلی چندهفته ای تهران نیازمند مقدمات و موخراتی است كه اگر به آنها توجه كافی نشود بجز صرف هزینه هنگفت نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر حمید سوری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی یادداشتی در این رابطه، آورده است: « گسترش افسار گسیخته اپیدمی کرونا در کشورمان همه را نگران کرده و متولیان امر در تلاشند کاری انجام دهند. چه شد که به اینجا رسیدیم بحث خاص خویش را دارد ولی چه باید بکنیم سوال مهم حال حاضر بویژه در کلانشهری مانند تهران است. بنده با قفل کردن شهر مخالف نیستم، ولی این اقدام مقدمات و موخراتی دارد که اگر به آنها توجه کافی نشود بجز صرف هزینه هنگفت نتیجه مطلوب نخواهد داشت.
همانطور که بارها مطرح شده قفل کردن شهر در این شرایط هیچ نتیجه قطعی برای کنترل اپیدمی به دنبال ندارد، جز خریدن زمان! لاک داون عموما برای خریدن زمان جهت ادامه روند پیشگیری و کنترل است و اثر ماندگار ندارد. هزینه و بار اقتصادی لاک دان هم بسیار بالاست.
سوالی که مطرح می شود این است که کدام برنامه پیشگیری و کنترل موثری شناخته و برنامه ریزی شده که لازم است در کنارش شهر را قفل کنیم؟
این متخصص اپیدمیولوژی در ادامه آورده است: اگر چنین اقدامی تنها برای وقفه ای دو هفته ایست، بطور قطع اثربخشی کوتاه مدت بوده و هزینه اثربخشی بالایی نخواهد داشت و انجام آن اصلا به صلاح نیست.
به اعتقاد این عضو هیات علمی دانشگاه، تعطیلی شهر یا استان زمانی می تواند اثربخشی ماندگاری داشته باشد که:
برای بعد لاک دان برنامه داشته باشیم. اهداف لاک دان مشخص و روش اجرای آن به صورت عملیاتی تعریف شود. آمادگی همه جانبه سازمان های ذینفع و آمادگی مردم مهیا شده باشد. زمان باید بخریم که در این فاصله زمانی چه کار کنیم؟ پروپوزال این کار کدام است؟ لاک دان شهر در چه سطحی است؟ و بسته های حمایتی برای نیازمندان و گروه های پرخطر چیست؟ آیا تردد به شهر ممنوع می باشد یا خیر؟ اگر پاسخ منفی است لاک دان معنایی ندارد، مگر تمامی ورودی ها به شهر ۱۴ روز قرنطینه شوند. اگر تردد آزاد است لاک دان نتیجه ای خیلی کم رنگ خواهد داشت! آیا هزینه اثربخشی این طرح اندازه گیری شده است؟ مطالعات مقدماتی در مورد این پیشنهاد چیست؟ و سوالات دیگری که بدون پاسخ نسبتا شفاف به آنها این کار، هر اقدامی عجولانه است و می تواند اعتماد و انتظار همکاری مردم برای ادامه راه از بین ببرد.»
منبع:

1399/08/18
14:04:30
5.0 / 5
1667
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما