تایید یك فاكتور خطرزای جدید در بروز دیابت نوع 2

تایید یك فاكتور خطرزای جدید در بروز دیابت نوع 2 مطب نما: پزشكان در مطالعه ای جدید بی خوابی را بعنوان فاكتور خطرزای جدید در مبتلاشدن به بیماری دیابت نوع دو شناسایی نمودند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در این بررسی برای نخستین بار بیخوابی بعنوان فاکتور خطرزای در رابطه با افزایش ریسک مبتلاشدن به دیابت نوع دو معرفی گردید. در این مطالعه ۳۴ فاکتور شناسایی شد که تصور می شود ممکنست در افزایش یا کاهش خطر مبتلاشدن به این بیماری نقش داشته باشند. همین طور ۲۱ فاکتور دیگر معرفی گردید که می توانند خطرزا باشند اما شواهد قوی در مورد آنها وجود ندارد.
در این بررسی متخصصان سوئدی از تکنیکی موسوم به MR استفاده کردند که متغیرهای ژنتیکی را بعنوان آزمایش طبیعی بمنظور بررسی رابطه علّی بین شاخصهای خطرزای اصلاح پذیر و نتایج سلامت در داده های مشاهده ای به کار می گیرد.
در این بررسی متخصصان به شواهدی از رابطه علّی بین ۳۴ فاکتور (۱۹ فاکتور خطرزا و ۱۵ فاکتور حفاظتی) و بیماری دیابت نوع دو، دست پیدا کردند. برهمین اساس معلوم شد که "بی خوابی فاکتور خطرزای جدیدی" است به شکلی که افراد مبتلا به بی خوابی ۱۷ درصد بیش از دیگر افراد در معرض مبتلاشدن به دیابت نوع دو هستند.
به گزارش مدیکال اکسپرس، همین طور افسردگی، فشار خون سیستولیک، استعمال سیگار، مصرف قهوه (کافئین)، شاخص توده بدنی در دوران کودکی و بزرگسالی و نیز درصد چربی بدن، برخی دیگر از شاخصهای خطرزا در بروز بیماری دیابت نوع دو هستند.
منبع:

1399/06/19
23:28:24
5.0 / 5
1965
تگهای خبر: بی خوابی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما