در یك مطالعه مروری بررسی شد

رفتارهای تبعیض آمیز با سالمندان

رفتارهای تبعیض آمیز با سالمندان به گزارش مطب نما تبعیض سنی؛ رفتار تبعیض آمیز با افراد سالمند به علت سن آنها است. با عنایت به ناشناخته بودن این مفهوم در ایران، پژوهشگران در یك مطالعه مروری آنرا بررسی كردند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، تبعیض در عرضه مراقبت به سلامت به علت سن بالای آنها، تبعیض سنی نامیده می شود. تبعیض سنی می تواند به صورت رفتارهای مثبت یا منفی نسبت به سالمندان بروز پیدا کند. این تبعیض یکی از مهم ترین چالش های مراقبت از سالمندان است.

بر مبنای سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، ۶.۱ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران افراد ۶۵ ساله و بالاتر هستند و پیشبینی می شود که جمعیت بالای ۶۰ سال ایران در سال ۲۰۲۱ به بیشتر از ۱۰ درصد کل جمعیت برسد.
با عنایت به این که بیشتر افراد در ایران با مفهوم تبعیض سنی آشنایی ندارند و برخی مراقبان به علت ناآگاهی نسبت به این مفهوم، به صورت تبعیض آمیز با سالمندان رفتار می کنند، پژوهشگران با بررسی منابع به تحلیل مفهوم تبعیض سنی پرداختند.

سعید مهری و فرحناز محمدی شاه بلاغی به همراه همکارانشان در گروه پرستاری دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی ایران و گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه همکاری داشتند.

برای انجام این پژوهش، پایگاه های داده داخلی و خارجی در بازه زمانی ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۸ جستجو شد و پژوهشگران با بررسی مقالات یافت شده، در نهایت ۲۰ مقاله که با معیارهای موردنظر مطابقت داشتند را استخراج کردند.

طبق یافته های این مطالعه، تبعیض سنی می تواند آشکار یا آگاهانه و غیرآشکار یا ناآگاهانه باشد. مثلا این باور که «سالمندان همیشه از سلامتی خود شاکی هستند»، مثالی از تبعیض آشکار یا آگاهانه است. همینطور «سوال نپرسیدن در مورد روابط جنسی از سالمندان» می تواند تبعیض غیرآشکار یا ناآگاهانه باشد. چون که مراقبان و پرستاران از این رفتار خود آگاهی ندارند.

همینطور بررسی مقالات مشخص کرد که تبعیض سنی می تواند جنبه مثبت یا منفی داشته باشد. مثلا اولویت دادن به سالمندان در زمان تجویز درمان یا مراقبت، تبعیض مثبت است، ولی بروز برخی رفتارها با سالمندان به علت این تصور که افراد با سن بالاتر «از نظر افتاده یا بی اعتبار» هستند، تبعیضی منفی است.

بررسی ها نشان داد که گاهی سالمند با اعمال، رفتار و گفتار خود سبب به وجود آمدن تبعیض نسبت به خود می شود. برای مثال اگر سالمندی بر این باور باشد که برای دریافت درمان های جدید و پیشرفته خیلی پیر شده و نیازی به آن ندارد، نوعی تبعیض ضد خود است. همینطور گاهی تبعیض از جانب افراد گروه های سنی دیگر بر سالمندان اعمال می شود. برای نمونه اگر پرستاری در زمان مراقبت از چندین بیمار، سالمندان را در اولویت دوم مراقبت قرار دهد، تبعیض در مراقبت ایجاد می شود.

به قول پژوهشگران، این مطالعه برای نخستین بار مفهوم تبعیض سنی در ایران را روشن و واضح کرده است و می تواند مبنایی برای پژوهش های بعدی برای پیشگیری و بهبود کیفیت مراقبت های عرضه شده به سالمندان باشد.

به صورت خلاصه، یافته های این مطالعه نشان داد که تبعیض سنی می تواند جنبه مثبت و منفی داشته باشد. گاهی افراد تبعیض را به صورت آگاهانه و گاهی ناآگاهانه اعمال می کنند و در بعضی موارد رفتار خود سالمند سبب بروز تبعیض می شود و به علت سن، خویش را مستحق دریافت درمان نمی داند و گاهی رفتار دیگران تبعیض آمیز است.
نتایج این مطالعه به صورت مقاله مروری با عنوان «واضح سازی مفهوم تبعیض سنی در نظام سلامت» در فصل نامه علمی پژوهشی «سالمند» انتشار یافته است.
1399/06/10
21:24:16
5.0 / 5
2172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما