مطالعات نهایی روی یك داروی موثر در درمان بیماری كووید ۱۹ در كشور

مطالعات نهایی روی یك داروی موثر در درمان بیماری كووید ۱۹ در كشور مطب نما: مدیركل داروی سازمان غذا و دارو از تولید یك نوع داروی موثر در درمان بیماری كووید 19 در كشور آگاهی داد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر غلامحسین مهرعلیان با اشاره به اقدامات سازمان غذا و دارو در حوزه تامین و تولید یك نوع داروی موثر در درمان بیماران مبتلا به كرونا، اظهار نمود: داروی "فاوپیراویر" یك برند ژاپنی است كه بعد از شیوع ویروس كرونا در چین برای درمان بیماران استفاده شد و نتایج نشان داد كه در درمان بعضی از بیماران موثر بوده و طول بستری را كوتاه و در بهبود حال عمومی بیماران اثربخش بوده است.

وی ادامه داد: این دارو باوجود نتایج مثبت اولیه، هنوز توسط آژانس های بین المللی دارویی دنیا برای درمان كوید ۱۹ تائیدیه نگرفته و زمان زیادی برای مطالعات بیشتر نیاز دارد.

مدیر كل داروی سازمان غذا و دارو اشاره كرد: بعد از شروع كرونا در اسفندماه رایزنی هایی بوسیله دفاتر بین المللی وزارت بهداشت و ریاست جمهوری برای واردات این دارو انجام شد و موفق شدیم تعداد كمی از این دارو را به صورت اهدایی از كشور چین دریافت نماییم. خوشبختانه بلافاصله این دارو در اختیار پژوهشگران كشور در چند مركز بیمارستانی تهران و سایر شهرستان ها قرار گرفت تا مورد مطالعه بالینی قرار گیرد.

وی با اعلان اینكه داروی "فاوپیراویر" هم اكنون در فاز بررسی استانداردها و پروتكل های علمی است، عنوان كرد: فاز مطالعاتی در حال اتمام و نتایج آن در حال جمع بندی و بررسی نهایی است، بدین سبب این دارو هنوز در پروتكل درمان كوید ۱۹ وارد نشده است.

مهرعلیان با تاكید براینكه كمیته علمی مبارزه با كرونا باتوجه به نتایج مطالعات، ورود این دارو را به پروتكل درمانی تشخیص خواهد داد، اظهار داشت: سازمان غذا و دارو بعنوان متولی تنظیم بازار دارویی، كاملا تابع ستاد علمی وزارت بهداشت بوده و بر طبق داروهایی كه در پروتكل قرار خواهد گرفت، داروهای مورد نیاز را تامین خواهدنمود.

وی اظهار نمود: باتوجه به سیگنال های مثبتی كه از این دارو دیده شده است، با پیگیری سازمان غذا و دارو و همكاری بخش خصوصی از هفته سوم اسفند، مواد اولیه ساخت داروی فاوپیراویر را منابع معتبر جهانی تهیه و در داخل كشور فرموله كرده ایم و یك شركت داروسازی هم تعداد كمی از آنرا ساخته است.

بگفته مدیركل داروی سازمان غذا و دارو، نتایج اولیه نشان داده است كه نمونه داروی تولید داخل از استاندارد خوبی برخوردار بوده و بطور موازی آزمایشات دراز مدت نیز در حال انجام است؛ پس ما آمادگی كامل را داریم تا بتوانیم باتوجه به نتایج به دست آمده، ماده اولیه این دارو را با حجم بالاتری تهیه و آنرا در داخل كشور تولید نماییم.

وی اشاره كرد: با توجه به این كه هم اكنون كل دنیا درگیر این بیماری بوده و حجم تقاضا برای این دارو زیاد است، تامین دارویی از منابع معتبر شانس كمتری دارد، پس ما بطور موازی هم تامین مواد اولیه و محصول را در برنامه خود قرار داریم و از هر پیشنهادی برای تامین دارو استقبال می نماییم.

طبق گزارش وبدا، مدیركل داروی سازمان غذا و دارو با تشكر و قدردانی از تمامی پزشكان و كادر درمانی مبارزه با ویروس كرونا از آنها خواست تا مانند گذشته وزارت بهداشت را در اجرای هرچه بهتر پروتكل های درمانی كوید ۱۹ همراهی كنند تا با آرامش بیشتری برای جامعه درمانی و نگرانی كمتر مردم از این بیماری عبور نماییم.
منبع:

1399/01/15
13:06:05
5.0 / 5
3034
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما