در اولین همایش ملی آوای پروتئین عنوان شد

ساخت تصنیف موسیقی بر مبنای توالی پروتئین ها

ساخت تصنیف موسیقی بر مبنای توالی پروتئین ها به گزارش مطب نما نخستین همایش ملی ˮآوای پروتئینˮ در مركز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیك دانشگاه تهران برگزار گردید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، اولین همایش ملی " آوای پروتئین" روز سه شنبه، ۲۹ بهمن از جانب گروه تحقیقاتی آوای پروتئین در این مركز برگزار گردید.
دكتر علی اكبر موسوی موحدی، رئیس همایش، منظور از این گردهمایی را شناسایی افرادی ذكر كرد كه در زمینه مورد نظر فعالیت و یا علاقه دارند و با هم اندیشی راه های جدید برای توسعه علم و حكمت را فراهم می آورند.
در این همایش شش سخنران مدعو به عرضه دیدگاه ها و نتایج دستاوردهای خود و این گروه تحقیقاتی پرداختند.
همایش مذكور با این نام در ایران و جهان برای نخستین بار، به درخواست تعدادی از پژوهشگران كه از سال ها قبل در مركز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیك دانشگاه تهران كه این كار تحقیقاتی، علمی و هنری گروهی را آغاز كرده اند و دستاوردهای بسیار ارزشمندی داشته اند و به منظور گزارش نتایج تحقیقات انجام شده برگزار گردید.
پیام اصلی این همایش كار مشترك بین رشته ای بین علم و هنر است كه می تواند اثری هم افزا برای شناخت پدیده ها در طبیعت، فیزیولوژی و بیماری ها را به ارمغان آورد. از پیشنهادهای مهم مطرح شده در این همایش می توان به تأسیس یك رشته تحصیلی بین رشته ای برای مطالعه خصوصیات موسیقایی پدیده های مختلف مانند ماكرومولكول های زیستی، بیماری ها، زبان های طبیعی و غیره اشاره نمود.
گروه تحقیقاتی آوای پروتئین (Protein Melody)، از سال ۱۳۸۹، در مركز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیك دانشگاه تهران و با هدف مطالعه موسیقیِ مستخرج از توالی های پروتئینی كار خویش را شروع كرد. محققان با تخصص های گوناگون و از دانشگاه های مختلف كشور در این گروه گرد هم آمده اند تا به مطالعه عملكرد پروتئین ها از منظر موسیقایی بپردازند.
در جریان مطالعات این گروه تحقیقاتی، روشی نوین برای تصنیف موسیقی بر مبنای توالی های پروتئینی ابداع شده است. بر این اساس، برای هر توالی پروتئین می توان یك قطعه موسیقی تصنیف كرد.
صاحب نظران موسیقی معتقدند كه موسیقی تولیدشده برای پروتئین ها بر طبق این روش كاملاً از نظر هنری معنادار و دارای المان های قابل تفسیر است.
یكی از تأثیرات مهم چنین مطالعاتی، همگانی كردن علم و انتقال مفاهیم علمی به جامعه در چارچوب های هنری است.
همینطور انتظار می رود موسیقی برگرفته از پروتئین ها راهی برای تشخیص شنیداری برخی خواص پروتئین ها ایجاد كند.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، فایل صوتی سخنرانی ها و اسلایدهای عرضه شده سخنرانان بزودی در سایت همایش به نشانی https: //proteinml98.ut.ac.ir بارگذاری خواهد شد.1398/12/04
23:08:05
5.0 / 5
4031
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما