به مناسبت روز شعر و ادب فارسی برگزار شد

نكوداشت اساتید تحریریه فصل نامه پژوهش زبان و ادبیات فارسی جهاددانشگاهی

نكوداشت اساتید تحریریه فصل نامه پژوهش زبان و ادبیات فارسی جهاددانشگاهی به گزارش مطب نما نكوداشت اعضا و اساتید فرهیخته ی هیات تحریریه ی فصل نامه علمی ـ پژوهشی «پژوهش زبان و ادبیات فارسی» و رونمایی از پنجاهمین شماره ی این نشریه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی برگزار گردید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، دكتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی در این مراسم كه عصر امروز(۲۷ اردیبهشت ماه) برگزار شد، با تقدیر از فعالیت های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی و انتشار پنجاهمین شماره ی فصل نامه ی این پژوهشگاه و همینطور پیگیری های دكتر حسینعلی قبادی، اظهار داشت: زبان عامل اصلی هویت هر ملت و قوم است و ما بعنوان یك نهاد بر آمده از انقلاب و مولود آن، وظیفه داریم در حد خودمان در ارتقای زبان و ادبیات فارسی تلاش و كوشش نماییم.
وی با اشاره به این كه در كشور با كمبود كتاب های رمان خوب مواجه هستیم، بیان كرد: مسئله ی اهمیت رمان نویسی به شدت در كشور ما احساس می شود؛ این بحث را در تولید آثار نمایشی، هم در سینما و هم در صداوسیما شاهد می باشیم.
دكتر طیبی افزود: یكی از علل اصلی نداشتن آثار نمایشی مناسب، نبود رمان خوب است كه از آن فیلم نامه ی درستی تولید شود؛ این همه رشادت در فرهنگ ما بخصوص در دوران جنگ تحمیلی را شاهد بودیم كه منبع بسیار مناسبی برای بهره گیری از آن است كه متاسفانه نتوانستیم این بحث را به جایی برسانیم و باید بر روی آن فكر نماییم.
رییس جهاددانشگاهی با عنایت به مسئله ی دیگری كه در ارتقای زبان موثر است، اظهار داشت: دادوستدی كه با دیگر ملت ها انجام می دهیم، یكی از عوامل اصلی آن كارهای علمی و فناورانه است؛ هر چقدر تولید علم در كشور ما توسعه پیدا كند، زبان هم عامل انتقال خواهد بود.
وی افزود: هر چقدر كشورمان در دنیا معروف بشود كه توان تولید علم در دنیا را دارد، علاقه آموزش به زبان فارسی هم افزایش پیدا خواهد نمود و سبب ارتقای آن می شود.
دكتر طیبی افزود: جهاددانشگاهی هم در زمینه ی تولید علم و فناوری در حد توان خود تلاش و كوشیده و دست به الگوسازی های خوبی زده است و زمانی كشور توسعه پیدا خواهد نمود كه بر توان داخلی تاكید نماییم.

فعالیت حدود ۱۵۰۰ نفر برای تولید یك نشریه ی وزین
دكتر ایرج فیضی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی وابسته به جهاددانشگاهی هم در این مراسم با تقدیر از اعضای هیات تحریریه و اساتید همراه آن در این سال ها بخصوص دكتر قبادی، بیان كرد: خدا را شاكریم كه پس از سال ها زحمت، یك نشریه ی اثرگذار در زمینه ی علوم انسانی هم چنان چاپ می شود.
وی افزود: حدود ۱۵۰۰ نفر در این سال ها با این فصل نامه در ارتباط بوده اند.
دكتر فیضی بیان كرد: این پژوهشگاه به علت وابسته بودن به جهاددانشگاهی یك تفاوت بزرگ با دیگر مراكز تحقیقاتی كشور دارد و آن مسئله محوری در جهت رفع نیازهای جامعه است.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی با اشاره به فعالیت های این پژوهشگاه، اظهار نمود: هویت ایرانی در زبان فارسی و پیمایش ملی هویت همچون پژوهش هایی است كه گروه های مختلف این پژوهشگاه بر روی آن تمركز دارند.
در آخر از پنجاهمین شماره ی فصل نامه ی علمی ـ پژوهشی «پژوهش زبان و ادبیات فارسی» رونمایی و از اساتید فرهیخته ی این پژوهشگاه تقدیر گردید.

1398/06/29
14:48:14
5.0 / 5
4330
تگهای خبر: آموزش , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما