از سلطان اهدای خون جهان تا ممنوعیت واردات خون

از سلطان اهدای خون جهان تا ممنوعیت واردات خون مطب نما: سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینكه خون ایرانی ها جزو سالم ترین خون های اهدایی است، در عین حال اصرار كرد كه اهدای خون از كشوری به كشور دیگر ممنوع می باشد و هر كشوری باید خون بیمارانش را خودش تامین كند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر بشیر حاجی بیگی با اشاره به اینكه همه ساله با فرا رسیدن ماه محرم و صفر، میزان بازگشت مردم به مراكز انتقال خون جهت اهدای خون افزایش می یابد، اظهار داشت: برای اینكه خیلی از مردم دوست دارند در روزهای خاص خون اهدا كنند. باید توجه كرد كه سال هاست كه اهدای خون هیجانی در كشور، جایگاهش را به اهدای خون آگاهانه و مسوولانه داده است. امسال هم با فرارسیدن ماه محرم خصوصاً در تاسوعا و عاشورای حسینی، میزان بازگشت مردم در بعضی استان های ما حتی تا ۵۰ درصد افزایش داشت.
نیاز به خون همیشگی است
وی اضافه كرد: بر همین مبنا برنامه نذر خون با دو شعار شروع به كار كرد؛ یكی نجات جان انسان ها و دیگری دسترسی به خون سالم بعنوان حقی برای همه انسان ها. البته مردم بدانند كه اهدای خون مختص زمان خاصی نیست. این نیاز روزانه و همیشگی است. ما نزدیك به ۹۰۰ بیمارستان و مركز درمانی در كشور داریم كه همگی خون و فرآورده های خونی شان را از سازمان انتقال خون دریافت می كنند. بدین سبب نیاز به خون همیشگی و دائمی است.

حاجی بیگی با اشاره به اینكه بعضی از جراحی ها نزدیك به ۶۰ واحد خون و فرآورده های خونی دریافت می كند كه آمار بسیار بالایی است، اضافه كرد: در بعضی از كلان شهرهایی مانند استان تهران مصرف خون و فرآوده های خونی بسیار بالاست. در تهران نزدیك به ۱۶۰ بیمارستان و مركز درمانی داریم كه روزانه نزدیك به ۵۰۰۰ واحد خون و فرآورده خونی، ۱۵۰۰ واحد گلبول قرمز فشرده شده و ۱۵۰۰ واحد پلاكت درخواست می كنند.
تنها ۱۰ درصد ایرانی ها خون منفی دارند
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینكه اگر كمبودی از نظر خون و فرآورده های خونی در استان تهران داشته باشیم، از استان های معین كمك گرفته و آنرا جبران می نماییم، اظهار نمود: خوشبختانه تا به امروز كمبود خون نداشتیم. مردم بدانند گاهی بعضی از گروه های خونی كم است. باید توجه كرد كه ۹۰ درصد مردم در كشور گروه خونی مثبت داشته و تنها ۱۰ درصد از مردم دارای گروه خونی منفی هستند. بعنوان مثال میزان گروه خونی O منفی و A منفی در كشور سه درصد، B منفی دو درصد و AB منفی یك درصد است. بدین سبب اگر كمبودی وجود دارد، امكان دارد در گروه های خونی منفی باشد. برای اینكه فراوانی آن در جمعیت كشور ما كم است. اما در حوزه گروه های خونی مثبت مشكلی نداریم؛ چونكه بعنوان مثال ۳۴ درصد مردم ما دارای گروه خونی O مثبت هستند.
ذخیره ۴۰۰۰ خون بندناف در سازمان انتقال خون
حاجی بیگی درباره اهدای خون بند ناف در كشور، اظهار داشت: بانك خون بند ناف از سال ۱۳۸۷ در سازمان انتقال خون ایران شروع به كار كرد. خون بند ناف، خونی است كه در جفت باقی می ماند و قبلا دور ریخته می شد، اما هم اكنون با اهدای خون بند ناف می توان با تولد فرزندی، به نجات جان فرزند دیگری كمك كرد. در بانك خون ملی بند ناف ایران می توانیم از این خون بند ناف برای درمان بیماران سرطانی، درمان بیماران تالاسمی و بیماران گرفتار كم خونی استفاده نمائیم. هم اكنون نزدیك به ۴۰۰۰ ذخیره خون بند ناف داریم كه آمار خوبی در دنیا شمرده می شود.

وی با اشاره به اینكه هم اكنون پیوند مغز استخوان هم با استفاده از سلول های بنیادین خون ساز انجام می شود كه در ۱۷ مورد سازمان انتقال خون ایران با كمك بیمارستان شریعتی انجام داده است، اظهار داشت: این خدمت یكی از خدمات بسیار عالی در منطقه است. سازمان انتقال خون به صورت بلاعوض این خون را نگهداری می كند.

حاجی بیگی افزود: اهدای خون بند ناف باید با رضایت پدر و مادر صورت گیرد. مردم باید بدانند كه با تولد یك كودك و با خونی كه در جفت باقی می ماند و گاهی هم دور ریخته می شود، می توان به نجات جان انسان دیگری كمك كرد و هیچ هزینه، نگرانی و مشكل خاصی هم ندارد. فقط باید اعلام كنند تا در بیمارستان خون بند ناف اهدا شود. ما در بعضی بیمارستان ها مستقر هستیم و این اقدام را انجام می دهیم، اما به هر حال فرهنگ این مساله هم باید در میان مردم جا بیفتد. این اقدام در سازمان نوپا است. اساسا این آمار در آینده افزایش پیدا خواهدنمود.
سلطان اهدای خون جهان چه كسی است؟
حاجی بیگی ركوردداران اهدای خون در كشور اظهار داشت: در كشور و در هر استانی ركوردداران اهدای خون شامل زنان و مردان وجود دارند. مرحوم دكتر شیخ الاسلام ركورددار اهدای خون در ایران و دنیا بودند و به صورتی سلطان اهدای خون محسوب می شدند كه به رحمت خدا رفتند، اما در كل كشور ركوردداران اهدای خون را داریم كه ۱۵۰ اهدای خون به بالا دارند. در تك تك استان ها ۳۰ ركورددار داریم و در تهران این تعداد بیشترند. ركوردداری هم داریم كه ۱۸۹ بار اهدای خون داشته است.

وی درباره نحوه تاسیس مراكز اهدای خون در بعضی شهرهای استان تهران كه فاقد مركز اهدای خون هستند، اظهار داشت: در شهرستان های اطراف تهران مانند رباط كریم، شهر قدس، ورامین و شهریار مركز اهدای خون داریم. در عین حال تیم های سیار خون گیری هم با درخواست مردم در هر منطقه بازگشت می كنند. باید توجه كرد كه اگر قرار باشد در یك شهر، مركز انتقال خون تاسیس شود، باید سالانه ۲۰ هزار واحد اهدای خون داشته باشد؛ چونكه تاسیس این مراكز هزینه دارد. ما در كل استان تهران ۱۱ مركز اهدای خون داریم كه پنج مركز هم مراكز جامع انتقال خون هستند كه در منطقه بی نظیرند و مردم علاوه بر خون می توانند پلاكت و پلاسما را به روش فرزیس اهدا كنند. مترو امام خمینی هم یكی مراكز دیگرمان است، مركز پیروزی و وصال هم فعالند.

حاجی بیگی كه در یك برنامه تلویزیونی صحبت می كرد، درباره تعطیلی مركز اهدای خون افسریه تهران، اظهار داشت: تكریم اهداكنندگان خون برایمان مهم می باشد. فضایی كه مردم خون شان را اهدا می كنند، باید جای خوبی باشد. كانكس افسریه جای مناسبی نبود. هم اكنون مركز جامع اهدای خون در تهرانپارس در جنب پارك پلیس است كه مردم می توانند به آن بازگشت كنند.
خون ایرانیان، جزو سالم ترین خون هاست
وی درباره حجامت نیز اظهار داشت: كسی كه حجامت می كند تا یكسال از خون دادن معاف است. حجامت سفارش شده، اما برای بیماران. اگر فردی بیمار و از اهدای خون معاف است، می تواند حجامت كند. در عین حال سفارش می نماییم كسانی كه شرایط اهدای خون را دارند، به سبب نیاز بیماران، اهدای خون انجام دهند. خون ایرانی ها جزو سالم ترین خون ها در حوزه اهدای خون است.

حاجی بیگی درباره اهدای خون افراد خارجی نیز اظهار داشت: اهدای خون از كشوری به كشور دیگر ممنوع می باشد. هر كشوری باید خون بیمارانش را خودش تامین كند. واردات خون هم ممنوع می باشد. آن جریانی هم كه با عنوان ورود خون های آلوده عنوان شد، به اشتباه ورود خون آلوده لقب گرفت و در واقع واردات داروهای مشتق از پلاسما بود. هم اكنون خوشبختانه در بعضی از شاخصهای مورد نیاز بیماران در حال خودكفایی هستیم و پلاسمای ایرانی ها برای تبدیل به دارو به آلمان ارسال می شود و باردیگر داروی مشتق از پلاسما با پلاسمای ایرانی به كشور بازمی گردد مانند آلبومین و شاخصهای خونی.

منبع:

1398/06/28
21:03:32
5.0 / 5
5093
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما