در كمیسیون نخبگان شورای انقلاب فرهنگی تاكید شد

پژوهش با نگاه به نیازهای بازار می تواند مكمل فعالیت استارتاپ ها باشد

پژوهش با نگاه به نیازهای بازار می تواند مكمل فعالیت استارتاپ ها باشد به گزارش مطب نما رئیس كمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر این كه زیست بوم استارتاپ كشور به حمایت نیاز دارد، اظهار داشت:  پژوهش با نگاه به نیازهای بازار می تواند مكمل فعالیت شركت های استارتاپی باشد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، در یكصد و چهارمین جلسه كمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی كه به ادامه بحث و بررسی درباره زیست بوم استارتاپ كشور اختصاص داشت، گزارش تدوین شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط دكتر پیمان صالحی، معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اینباره عرضه شد.

در این گزارش با اشاره به هماهنگی مناسب میان نقش آفرینان و كنشگران بخش دانش بنیان كشور، این مورد هم یاد شده قرار گرفت كه كشورمان با پشت سر گذاشتن جهش های علمی كه باعث ارتقای كشور در زیرساخت های علم و فناوری شد، وارد یك دوره نوین در علم و فناوری شده است.

در بخش دیگر این گزارش عنوان شد بعد از ورود به این دوره نوین، مبحث اقتصاد دانش بنیان مورد توجه قرار گرفت و قوانین و مقررات كشور به سمت پشتیبانی از شركت های فعال در این عرصه متمایل شد.

در ادامه این گزارش با اشاره به موج توسعه نوآوری در كشور كه آغاز این موج به تصویب قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و ایجاد صندوق نوآوری و شكوفایی برمی گردد؛ گزارش دستاوردهای پنج سال گذشته در این عرصه عرضه شد و این مورد هم یاد شده قرار گرفت كه این موج توانست زمینه مناسبی را برای ایجاد و رشد شركت های نوآور استارتاپ فراهم آورد.

در ادامه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاكید بر خصوصیت های زیست بوم استارتاپ مانند خود ایجاد شوندگی و خود توسعه دهندگی این مورد مورد تاكید قرار گرفت كه دولت صرفا نقش حامی و پشتیبان از این زیست بوم را ایفاء می كند و برای ایجاد و داشتن زیست بوم­ های موفق باید اجزای مختلف با محوریت كارآفرینان كنار هم قرار گیرند و حمایت دولت و دانشگاه ها در موفقیت آنها نقش اساسی دارد.

در بخش دیگری از گزارش فوق الذكر عنوان شد مركز شتابدهی كه در پارك های علم و فناوری زیر مجموعه معاونت ایجاد شده، سبب ایجاد رشد استارتاپ ‎ها شده است و هدف آن ترویج كارآفرینی از راه رشد شتاب­دهی و گسترش پارك های فناوری است.

از جانب دیگر كمك به ایجاد و توسعه استارتاپ های پایدار یكی از اهداف مراكز شتابدهنده است و با بررسی مباحث مطرح در تجارت بین الملل معلوم شد یكی از بهترین راهكارها برای نیل به این اهداف رویدادهای كارآفرینی است.

در ادامه گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان شد یكی از اهداف شتاب­دهندها ایجاد فضای كار اشتراكی بین چند تیم و تبدیل ایده­ های خام به ایده­ های پخته و قابل استفاده و تولید است كه یكی از برنامه ­ها و اهداف مراكز شتاب­دهی كه از سال ۹۳ ایجاد شده، ترویج فضای كارآفرینی و نوآوری است.

در ادامه گزارش فوق الذكر ضمن عرضه برخی آمارها در این زمینه این مورد یاد شده قرار گرفت كه رویدادهای كارآفرینی در حدود ۵۰ شهر كشور در حال اجرا هستند و این روند خوشبختانه رو به رشد است.

در گزارش تدوین شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به خدمات آموزشی عرضه شده به شركت های استارتاپ، اتصال این شركت ها به شبكه های سرمایه گذاری عرضه خدمات حقوقی و... را هم یاد شده قرار گرفته است.

در ادامه اعضای كمیسیون به بیان نقطه نظرات خود پرداختند كه اهم آن شامل توجه به خروجی روندها و سیستم­ ها در مدیریت شركت­ های دانش بنیان و استارتاپ ­ها، در نظر گرفتن نقش و جایگاه همه دستگاه های مرتبط و مسئول در حوزه استارتاپ ­ها به سمت حل مشكلات و مساله محور شدن فعالیت این شركت­ ها، استفاده از تجارب سایر كشورها در زمینه رویه ­سازی این تجربیات با عنایت به مقتضیات و مختصات كشور، توجه به دانشگاه­ ها و مراكز پژوهش بعنوان كانون اصلی تولید علم و فناوری، اثر­گذاری سیستم­ های استارتاپی در زمینه ­های مختلف و دغدغه­ های مخصوص در زمینه اقتصاد فرهنگ و امنیت اجتماعی و ملی، پشتیبانی از مالكیت فكری و معنوی بعد از ورود شتابدهنده­ ها، عدم تمركز شتابدهنده روی محصول و توجه به آثار فرهنگی (منفی یا مثبت) ناشی از فعالیت استارتاپ­ هایی كه در زمینه خدمات عمومی فعالیت دارند و اهتمام بیشتر به پشتیبانی از استارتاپ هایی كه در زمینه علمی و فناوری فعالیت دارند و كمك به ایجاد و توسعه آنها است.

بعد از سخنان اعضای كمیسیون، دكتر سلطانخواه رئیس كمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری هم طی سخنانی اظهار داشت: مراكز شتاب دهنده باید در حوزه بازار و جلب مشتری برای استارتاپ هایی كه در حوزه های فنی و تخصصی فعالیت می نمایند، بیشتر كار كنند.

به گزارش مركز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، وی ادامه داد: پژوهش با نگاه به نیازهای بازار می تواند مكمل فعالیت شركت های استارتاپ باشد.1398/06/21
20:41:00
5.0 / 5
4088
تگهای خبر: آموزش , امنیت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما