در حاشیه شانزدهمین كنگره مدیكال آنكولوژی و هماتولوژی مطرح شد

حمایت بیشتر از داروهای تولید داخل

حمایت بیشتر از داروهای تولید داخل به گزارش مطب نما شانزدهمین كنگره مدیكال آنكولوژی و هماتولوژی شروع به كار كرد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، افتتاحیه این كنگره شب گذشته در شیراز برگزار گردید. این كنگره جهت تبادل اطلاعات درباره آخرین پیشرفت های حوزه آنكولوژی و هماتولوژی است كه در حاشیه افتتاحیه آن قلم داروی ضدسرطان جدید و تولید داخل معرفی گردید.
دكتر نیما سپهری -مدیرعامل یك شركت دارویی در حاشیه برگزاری شانزدهمین كنگره مدیكال آنكولوژی و هماتولوژی با اشاره به اینكه محصولات تزریقی شركت دارویی ما از سال ۹۴ واردا بازار دارویی كشور شده و از سال ۹۶ هم تولید داروهای خوراكی ضد سرطان را شروع كرده ایم، اظهار داشت: در این شركت دارویی بر روی فرمولاسیون داروها كار می گردد. یعنی ماده اولیه را وارد كرده و فقط روی فرمولاسیون داروها كار می كنیم. هم اكنون خط تولید داروهای تزریقی ما هم در مركز رشد دانشگاه علوم پزشكی تهران قرار دارد.
سپهری با اشاره به اینكه داروهای آنكولوژی در دسته داروهای پرخطر قرار دارد، اضافه كرد: تولید این قبیل داروها نیازمند سیستم های بسته ایزولاتوری هستند كه در دنیا، شركت های معدودی از این تكنولوژی استفاده می كنند.
وی با معرفی یكی از داروهایی تولید این شركت در زمینه یك نوع سرطان خون و مورد استفاده در پیوند مغز استخوان، اظهار داشت: این دارو یك سوم برند اصلی، قیمت دارد. ضمن اینكه ناخالصی داروی تولیدی ما از برند اصلی هم كمتر است.
سپهری همینطور اظهار نمود: هم اكنون ۲۹ قلم داروی ضد سرطان در شركت دارویی نانو الوند تولید و در بازار دارویی كشور عرضه می گردد. این داروها برای انوع سرطان های ریه، خون، پروستات، سینه، معده و... كاربرد دارد.
مدیرعامل این شركت دارویی با اشاره به اینكه ما بر روی فرمولاسیون داروها كار می كنیم و ماده اولیه داروهای تولید ما، ساخت ما نیست، اظهار داشت: تقریبا تمامی ۲۹ قلم به جز سه قلم از داروهایمان تحت پوشش بیمه قرار دارند.
وی با اشاره به تولید داروی ضد نوع خاصی از سرطان خون كه امروز معرفی و رونمایی شد، اضافه كرد: قیمت هر ویال داروی برند اصلی كه از فرانسه می آید، ۲۸. ۵ میلیون تومان است كه برای ۴ ویال نوع خارجی آن بیمار باید ۱۱۳ میلیون تومان پول بدهد و بیمه هم نیست. اما، قیمت داروی تولیدی ما ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است كه هزینه مصرف ۴ ویال آن برای بیمار، ۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می گردد كه ۷۶ میلیون تومان كمتر از قیمت برند اصلی است.
سپهری با تاكید بر اینكه این دارو جزو داروهای «اورفان» بوده و شاید تعداد خیلی اندكی بیمار در كشور به این دارو نیاز داشته باشند، اظهار داشت: وقتی این دارو مشابه تولید داخل نداشت، شاید تعداد بیمارانی كه از این دارو استفاده می كردند به ۱۰ نفر هم نمی رسید. در عین حال شركت دارویی ما یك شركت در زمینه تولید داروهای «های تك» به حساب می آید و در آغاز راه هستیم. خوشبختانه تابحال ۱. ۵میلیون یورو دارو به كشور سوریه صادر كرده ایم.
سپهری در ادامه صحبت هایش خواهان محدود شدن واردات داروهای مشابه تولید داخل شد و اظهار داشت: ما نمی گوییم واردات این داروها ممنوع شود، زیرا این حق بیمار است كه داروی خودش را انتخاب كند. اما می گوییم برای حمایت از شركت های دارویی داخلی، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید واردات مشابه تولید داخل را محدود كنند.
وی اضافه كرد: گاها دیده می گردد كه داروهای ژنریك مشابه خارجی كه بی كیفیت هستند، وارد كشور می گردد. در صورتی كه وزارت بهداشت باید از شركت های تولید كننده داروهای های تك در داخل حمایت كند.


 

1396/09/02
14:06:18
5.0 / 5
5220
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیمه , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما