معاون تحقیقات وزیر بهداشت اعلام كرد

پر خطرترین استان ها از نظر ۱۰ سرطان شایع، اظهار نظر درباره سونامی سرطان در ایران

پر خطرترین استان ها از نظر ۱۰ سرطان شایع، اظهار نظر درباره سونامی سرطان در ایران مطب نما: معاون تحقیقات وزیر بهداشت ضمن تشریح نتایج دومین گزارش «ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران، پرخطرترین استان های كشور در 10 سرطان شایع را معرفی نمود.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر رضا ملك زاده، رئیس پژوهشكده گوارش و كبد علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه تازه ترین آمار ثبت شده موارد جدید بروز سرطان، تحت «نظام ثبت سرطان ایران»، مربوط به سال ۱۳۹۴ (دومین سال ثبت سرطان با پوشش ۷۷ میلیون و ۵۳۹ هزار نفری كل جمعیت در ۳۰ استان) است، توضیح داد: به دنبال ایجاد شبكه ملی ثبت سرطان در ایران، اولین نتایج گزارش ثبت سرطان در كشور كه مربوط به آمار ثبت شده سرطان ها در سال ۹۳ بوده، بعد از تجزیه و آنالیز داده ها، طی سال قبل نهایی و اعلام گردید و امروز شاهد اعلام نتایج دومین گزارش آن هستیم.


آخرین آمار بروز سرطان در ایران
مجری اصلی بزرگترین مطالعه كوهورت خاورمیانه و شمال افریقا در ایران از بروز ۱۰۸ هزار و ۷۹۸ مورد جدید سرطان در ایران شامل ۵۸ هزار و ۹۲ مرد (۵۳.۳۹ درصد) و ۵۰ هزار و ۷۰۶ زن (۴۶.۶ درصد) در سال ۹۴ آگاهی داد و اظهار داشت: این رقم در سال قبل از آن، ۱۱۲ هزار مورد شامل ۶۰ هزار و ۴۳۲ (۵۳.۹ درصد) مرد و ۵۱ هزار و ۶۲۸ (۴۶.۱ درصد) زن بوده است.
به گفته ملك زاده، شمار سرطان های بروز یافته برمبنای نرخ استاندارد شده سنی در هر دو جنس كل كشور طی سال ۹۴، شامل ۱۴۹.۷۴ در هر ۱۰۰ هزار نفر (حدود ۱۵۶.۹۵ مرد از هر ۱۰۰ هزار و ۱۳۴.۴۳ زن از هر ۱۰۰ هزار) بوده است.

شایع ترین سرطان ها در ایران
معاون تحقیقات وزیر بهداشت، شایع ترین سرطان ها در ایران را برمبنای آخرین آمار بروز استاندارد شده سنی آنها در سال ۹۴ شامل: سرطان سینه با ۳۲.۹، سرطان پروستات با ۱۶.۹۳، سرطان پوست (غیرملانوم) با ۱۴.۶۸، سرطان معده با ۱۳.۷۰، سرطان روده بزرگ با ۱۳.۳۱ در هر ۱۰۰ هزار نفر برشمرد.
وی اضافه كرد: این رتبه بندی شایع ترین سرطان های ایران در سال ۹۴ در مقایسه با سال ۹۳ حفظ شده است.

شایع ترین سرطان ها در مردان ایرانی
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، سرطان معده با ۱۷.۷۴، پوست غیرملانوم با ۱۷.۴۹، پروستات با ۱۶.۹۳، روده بزرگ با ۱۴.۱۳ و مثانه با ۱۲.۵۶ در هر ۱۰۰ هزار نفر را شایع ترین سرطان ها در بین مردان ایران برشمرد و اظهار داشت: سرطان معده شایع ترین بدخیمی در جمعیت مردان ایرانی است. بطوریكه در سال ۹۴، ۶ هزار و ۵۳۷ نفر مبتلا به سرطان معده شدند؛ این درحالیست كه پروژه Globocan سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه را بعنوان شایع ترین سرطان در بین مردان دنیا و سرطان معده را چهارمین سرطان شایع این جمعیت معرفی كرده است.
به گفته استاد ممتاز گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، میزان بالای بروز سرطان معده در ایران بااینكه كاهش یافته و پیش بینی می شود این روند كاهش در سال های آینده نیز ادامه یابد اما بروز بیشتر آن در بین جمعیت مردان ایران، امكان دارد به سبب شیوع بالای عفونت هلیكوباكتر پیلوری و چندین عامل خطر محلی به ویژه مصرف تریاك، مصرف بالای نمك و سایر عادات غذایی باشد؛ بر همین اساس، مطالعات بیشتر برای مشخص كردن عوامل خطر و در نتیجه طراحی برنامه های مناسب برای پیش گیری از سرطان معده در ایران لازم است.

شایع ترین سرطان ها در زنان ایرانی
معاون تحقیقات وزیر بهداشت، همین طور سرطان های پستان با ۳۲.۹، روده بزرگ با ۱۱.۷۰، پوست (غیرملانوم) با ۱۰.۸۵، معده با ۸.۶۷ و تیروئید با ۷.۳۱ را پنج سرطان شایع در میان زنان ایرانی اعلام كرد و اظهار داشت: در سال ۹۴، ۱۲ هزار و ۵۸۸ زن ایرانی مبتلا به سرطان سینه شدند.
وی با اشاره به عوامل خطر بروز سرطان سینه و افزایش سرطان روده در میان زنان كشور، بطور ویژه بر تأثیر چاقی بر این نوع سرطان ها اصرار كرد و با اشاره به اینكه متأسفانه شاهد افزایش شیوع چاقی در میان زنان ایرانی به سبب عادات غذایی، كم تحركی و چاقی هستیم، اظهار داشت: میزان بالاتر بروز سرطان سینه در زنان ایرانی نسبت به سایر سرطان های شایع در این جنس، سیاستگذاری ها برای پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام این نوع سرطان را ضروری می سازد.

رتبه بندی ۳۰ استان ایران در ۱۰ سرطان شایع مردان
ملك زاده، با استناد به نتایج اولین سال اجرای ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران (سال ۹۳) پرخطرترین استان های كشور در بروز ۱۰ نوع سرطان شایع مردان و زنان را اعلام نمود و با اشاره به اینكه نتایج سال ۹۴ نیز بعد از آنالیز داده ها، بزودی اعلام خواهد شد، اضافه كرد: در میان جمعیت مردان ایران، در سرطان معده: اردبیل، زنجان، خراسان شمالی،
سرطان پروستات: یزد، فارس، تهران،
سرطان روده بزرگ: سمنان، تهران و یزد،
سرطان مثانه: كرمان، یزد، آذربایجان غربی،
سرطان ریه: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، كرمان،
سرطان خون: اصفهان، یزد، كرمانشاه،
سرطان سیستم عصبی: آذربایجان غربی، یزد، زنجان،
سرطان مری: زنجان، خراسان شمالی، گلستان،
سرطان غدد لنفاوی: یزد، خوزستان، كرمانشاه و
سرطان حنجره: خراسان شمالی، كرمان، خراسان جنوبی، استان های دارای رتبه اول تا سوم (پرخطر) هستند.
معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سه استان یزد، زنجان و آذربایجان غربی را استان های پیشتاز در كل ۱۰ سرطان شایع مردان معرفی نمود.


رتبه بندی ۳۰ استان ایران در ۱۰ سرطان شایع زنان

وی سپس استان های دارای رتبه اول تا سوم ۱۰ سرطان شایع زنان ایران را شامل
سرطان پستان: تهران، یزد، سمنان،
سرطان روده بزرگ: سمنان، تهران، یزد،
سرطان معده: اردبیل، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی،
سرطان تیروئید: كهكیلویه و بویراحمد، یزد، چهار محال و بختیاری،
سرطان خون: اصفهان، یزد، اردبیل،
سرطان ریه: بوشهر، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی،
سرطان سیستم عصبی: یزد، زنجان، آذربایجان غربی،
سرطان مری: زنجان، خراسان شمالی، گلستان،
سرطان تخمدان: یزد، تهران و سمنان،
سرطان رحم: زنجان، یزد و تهران را معرفی نمود.
به گفته معاون وزیر بهداشت، استان های یزد، خراسان رضوی و اصفهان دارای بیشترین موارد بروز ۱۰ سرطان شایع زنان ایران هستند.

گروه سنی بیشترین بروز سرطان در ایران
ملك زاده اظهار داشت: بیشترین موارد بروز تمام انوع سرطان در ایران، در گروه سنی ۷۵ تا ۸۵ سال دیده می شود.

جغرافیای سرطان در ایران
مجری اصلی مطالعه بزرگ كوهورت گلستان اشاره كرد: درحالیكه سرطان های دستگاه گوارش فوقانی به ویژه معده و مری در شمال غرب و شمال شرق ایران به سبب وجود عوامل خطری همچون مصرف تریاك، نوشیدن چای داغ، مصرف كم میوه و سبزیجات تازه و بهداشت نامناسب دهان و دندان بیشتر است، بدخیمی های پستان، روده بزرگ، پوست، تیروئید، مثانه، پروستات و تخمدان در بخش های مركزی و جنوب ایران عمدتاً به سبب سبك زندگی، رژیم غذایی، كم تحركی و چاقی فراوانی بیشتری دارد؛ هر چند كه اظهار نظر دقیق در این زمینه نیازمند مطالعات اپیدمیولوژیك است.
ملك زاده تصریح كرد: البته سرطان مری در استان گلستان به سبب بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی و به ویژه دسترسی كامل به آب شرب بهداشتی بجای آب غیر لوله كشی و سوخت استاندارد بجای سوخت های نفتی و بیوزیستی در فضای بسته خانه كه همچون عوامل خطر سرطان مری در این استان طی سال های گذشته بود، كاهش شایان توجهی یافته بطوریكه از ۱۰۰ در هر ۱۰۰ هزار، به ۲۰ در هر ۱۰۰ هزار بروز (یك پنجم) رسیده است.


جایگاه سرطان در علل مرگ در جهان و ایران
معاون تحقیقات وزیر بهداشت در ادامه به جایگاه سرطان در علل مرگ و میر پرداخت و اظهار داشت: سرطان دومین علت مرگ و میر در جهان است كه در سال ۲۰۱۵ موجب ۸.۷ میلیون مرگ شده است. برمبنای پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، شیوع سرطان در كشورهای توسعه یافته تا سال ۲۰۲۵، ۴۵ درصد افزایش خواهد یافت.
وی اضافه كرد: در ایران بعد از حوادث ترافیكی و بیماری های قلبی و عروقی، سرطان بعنوان سومین علت مرگ شناخته می شود.
به گفته وی برمبنای نتایج مطالعه جهانی «بار سرطان در ۱۹۵ كشور جهان» در سال ۲۰۱۶، ۵۴ هزار ایرانی بر اثر سرطان فوت كرده اند كه این میزان مرگ، ۱۴.۹ درصد از كل مرگ ها (۳۶۰ هزار مرگ) در این سال را شامل شده است.

مقایسه بروز سرطان در ایران و جهان
ملك زاده اظهار داشت: نرخ بروز سرطان در ایران، بطور قابل ملاحظه ای در مقایسه با میزان بروز سرطان گزارش شده از كشورهای توسعه یافته و حتی بعضی از كشورهای همسایه همچون تركیه پایین تر است.
به گفته وی، در صورتیكه نرخ بروز سرطان در ایران ۱۴۹.۷۴ در هر ۱۰۰ هزار نفر است، متوسط بروز سالانه سرطان در دنیا (بدون در نظر گرفتن سرطان پوست) طبق گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»، ۱۸۲ در هر ۱۰۰ هزار نفر و حاكی از نرخ بسیار پایین تر بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط دنیاست.
نویسنده همكار در مطالعه جهانی بار بیماری سرطان اضافه كرد: طبق گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره»، همچنین، متوسط نرخ بروز سرطان در كشورهای اروپایی، ۲۶۷ در هر ۱۰۰ هزار و در آمریكا ۳۱۸ در هر ۱۰۰ هزار نفر است كه نشان داده است میزان بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط اروپا و آمریكا نیز بسیار پایین تر است.
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، با اشاره به تأثیر افزایش شاخصهای خطر سرطان، رشد جمعیت و پیری جمعیت در افزایش موارد بروز سرطان در كشورهای در حال توسعه (شامل ۸۲ درصد جمعیت جهان)، به سبب افزایش آمار كلی سرطان در ایران پرداخت و اظهار داشت: علاوه بر سه عامل بالا، باید «ثبت دقیق و منظم موارد بروز سرطان» بعد از شكل گیری «شبكه ملی ثبت سرطان در ایران» را نیز حتما به این عوامل افزود كه سبب شده آمار سرطان بیشتر از گذشته به نظر برسد.

غیرعلمی بودن سونامی سرطان در ایران
ملك زاده با غیرعلمی خواندن ادعای وقوع سونامی سرطان در ایران اظهار داشت: ضمن آماری كه از مقایسه بروز سرطان در ایران با كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ارائه شد، باید اظهار داشت: طبق گزارش جهانی، ایران در منطقه خطر متوسط بروز سرطان قرار دارد.
معاون تحقیقات وزیر بهداشت «ثبت سرطان» را لزوم اولیه نظام ارائه آمار سرطان در دنیا و همچون مهمترین زیر ساخت های مورد نیاز برای استقرار برنامه كنترل سرطان دانست كه نقش مهمی در طراحی و پایش برنامه های كنترلی سرطان همچون ارزیابی برنامه های غربالگری سرطان، پیگیری بیماران مبتلا به سرطان و ارزیابی فاكتورهای پیش آگهی و اختصاص منابع مالی و انسانی و … دارد.
وی تصریح كرد: گزارش رسمی «ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران كه جهت انتشار در Cancer Incidence in Five Continents، معتبرترین مرجع جهانی ثبت سرطان نیز مورد تأیید و پذیرش قرار گرفته است، در حالی با تلاش سه جانبه معاونت های «تحقیقات و فناوری»، «درمان» و «بهداشت» وزارت بهداشت و با همكاری دانشگاه های علوم پزشكی كشور بعنوان مجری برنامه ثبت سرطان، تهیه و اجرا شد كه ثبت سرطان در ایران، تا قبل از این، همچون سایر كشورهای در حال توسعه، همواره با محدودیت ها، دشواری ها و نقایص فراوانی مواجه بود؛ لبر همین اساس تهیه این گزارش را می توان گامی بسیار مهم برای كنترل سرطان در كشور توصیف كرد.
رئیس پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران «ثبت سرطان در پنج قاره جهان » / Cancer Incidence in Five Continents را نیز معتبرترین مرجع جهانی در زمینه « ثبت سرطان در كشورهای مختلف دنیا» توصیف كرد و اظهار داشت: ایران الان همچون كشورهای برخوردار از جامع ترین و دقیق ترین برنامه ثبت سرطان منطقه و جهان است.
به گفته وی، با اینكه حدود ۷۰ درصد كل موارد سرطان در جهان، در كشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد، بیشتر سیستم های ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت، در كشورهای توسعه یافته قرار دارند و تعداد كمی از آنها در كشورهای در حال توسعه هستند؛ از سویی دیگر، متأسفانه اغلب سیستم های ثبت سرطان موجود در كشورهای در حال توسعه، با كیفیت بسیار پایینی اطلاعات لازم را جهت بررسی موارد سرطان جمع آوری می كنند؛ اما ایران در این زمینه خودرا به سطح كشورهای پیشرفته رسانده است.
به گزارش پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكی تهران، اولین مقاله از نخستین گزارش ثبت سرطان مبتنی بر كل جمعیت ایران، توسط دكتر رضا ملك زاده، دكتر غلامرضا روشندل و همكارانشان، بتازگی در مجله Cancer Epidemiology انتشار یافته است.1398/03/13
15:35:58
5.0 / 5
4403
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پذیرش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما