در قالب یك پایان نامه دانشجویی بررسی شد

تاثیر بیان نسبی ژن ها در پیشرفت بدخیمی سرطان روده بزرگ

تاثیر بیان نسبی ژن ها در پیشرفت بدخیمی سرطان روده بزرگ مطب نما: نتایج یك تحقیق نشان داده است باتوجه به نقش مهم و كلیدی برخی ژن ها در راه انتقال پیام اسیدهای چرب در سرطان كولوركتال(روده بزرگ)، عواملی كه از طریق های مختلف مانند تغییرات اپی ژنتیكی منجر به افزایش سطح بیان این ژن ها می شود، جایگاه درمانی ارزشمندی برای سرطان های مختلف بخصوص سرطان كولوركتال دارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، حامد اكبری، دانشجوی كارشناسی ارشد رشته زیست شناسی سلولی و ملكولی به بررسی"بیان نسبی ژن miRNA-140-5p و ارتباط آن با مسیر انتقال پیام اسیدهای چرب در پیشرفت بدخیمی در رده های سلولی سرطان كولوركتال" پرداخت.
مطابق این تحقیق، سبك زندگی و به خصوص عادت های رژیم غذایی در جوامع امروزی تغییر كرده است و همین دلیل، سرطان روده بزرگ را به یكی از شایع ترین و مرگ بارترین سرطان ها تبدیل نموده است. مطالعات انجام شده بر روی میزان مصرف اسیدهای چرب بلند زنجیر در ارتباط با سرطان روده بزرگ نشان دهنده ارتباط معنادار بین میزان مصرف آنها در رژیم غذایی و افزایش بروز بدخیمی های روده بزرگ است.
همینطور از جهتی تحقیقات مختلف نشان داده اند hsa-miR-140-5p، در سرطان كولوركتال گرفتار كاهش بیان ژن می شود و این كاهش بیان با پیشرفت سرطان و متاستاز آن به غدد لنفاوی و ریه هم بیشتر می شود. در این مطالعه با در نظر گرفتن مسیر انتقال پیام اسیدهای چرب، با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی و مقالات مختلف، تعداد یازده ژن جهت بررسی بیان و ارتباط آنها با miRNA ذكر شده انتخاب گردید.
باآنكه آزمون های بیشتری برای تائید پیش بینی های بیوانفورماتیكی نیاز است، با این وجود می توان نتیجه گرفت كه احتمالاً كاهش سطح بیان hsa-miR-140-5p منجر به كاهش اثر مهاری آن بر mRNA های هدف مذكور شده و باعث افزایش بیان آنها شده است.
نظر به نقش مهم و كلیدی این ژن ها در راه انتقال پیام اسیدهای چرب در سرطان كولوركتال، عواملی كه از طریق های مختلف مانند تغییرات اپی ژنتیكی (مانند miRNA ها) منجر به افزایش سطح بیان این ژن ها می شوند، جایگاه درمانی ارزشمندی برای سرطان های مختلف بخصوص سرطان كولوركتال خواهند شد. از این رو كاهش سطح بیان hsa-miR-140-5p می تواند بعنوان یك هدف درمانی بالقوه جهت درمان مبتلایان به سرطان كولوركتال در مطالعات آینده مدنظر قرار گیرد.
به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، این رساله با راهنمایی كامران قائدی و فرزاد سید فروتن در مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی اصفهان دفاع شد.
1397/12/25
12:25:30
5.0 / 5
4989
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما