تشخیص سرطان ریه بدون جراحی و نمونه برداری

تشخیص سرطان ریه بدون جراحی و نمونه برداری به گزارش مطب نما محققان دانشگاه «كیس وسترن ریزرو» آمریكا یك مدل كامپیوتری از ریه ساختند كه تشخیص سرطان ریه را بدون نیاز به جراحی و نمونه برداری امكان پذیر می كند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، محققان با استفاده از این تكنیك جدید توانستند با تصویربرداری كامپیوتری بخش های مختلف یك تصویر اسكن CAT از ریه را به دقت بررسی نموده و وجود تومورهای بدخیم و خوش خیم در آنرا با دقت 80 درصد تشخیص دهند. روش های متداول رادیولوژی امكان تشخیص این تومور را با دقت 60 درصد فراهم می كنند.
این تكنیك جدید از فناوری آموزش عمیق به منظور تجزیه و تحلیل اسكن CAT حاوی تصویر رگ های خون رسان به بخش هایی از ریه كه احیانا درون آنها توموری در حال رشد است، بهره می برد.
این مدل كامپیوتری قابلیت های اسكن CAT از ریه را یك گام به جلو برده و نیاز به جراحی تشخیصی و نمونه برداری را منتفی كرده است.
بر اساس آمار مركز كنترل و جلوگیری از بیماری ها، سرطان ریه علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان و دومین سرطان شایع است. از هر چهار مرگ ناشی از سرطان، یك مورد به علت سرطان ریه است. تحقیقات نشان می دهد تشخیص و درمان سریع بیماری موثرترین روش در افزایش طول عمر بیمار است.
سرطان ریه معمولا در افراد سالمند دیده می گردد. از هر سه بیمار مبتلا به سرطان ریه، دو مورد بالای 65 سال سن دارند و كمتر از دو درصد مبتلایان كمتر از 45 سال سن دارند. میانگین سن مبتلایان 70 سال است. از هر 14 مرد، یك نفر به سرطان ریه مبتلا می گردد و این آمار در بین زنان، یك از 17 زن است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Radiology انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/09/30
14:24:26
5.0 / 5
4742
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما