سخنگوی وزارت بهداشت:، 2،

اصرار به گرفتن شناسنامه تهرانی و هزینه ای كه بهداشت و درمان می پردازد

اصرار به گرفتن شناسنامه تهرانی و هزینه ای كه بهداشت و درمان می پردازد مطب نما: سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه فرهنگی در مردم به وجود آمده كه می كوشند برای تولد فرزندان شان به تهران یا شهرهای بزرگ بیایند تا شناسنامه فرزندشان تهرانی باشد، اظهار داشت: این در حالیست كه این سوژه مشكلاتی را در سیستم بهداشت و درمان احداث و هزینه هایی را تحمیل می كند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی در بخش دیگری از نشست خبری این هفته خود در پاسخ به سوالی درباره تورم حوزه سلامت در سال ۹۷ اظهار داشت: امسال آغازین سالی است كه در هشت ماه نخست سال، تورم حوزه سلامت به طرز مدلول داری از تورم عمومی جامعه كمتر بوده است كه این مورد اثر خودرا در تورم ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه نشان داده است و نتیجه سیاستگذاری وزارت بهداشت و همكاری جامعه پزشكی و مراكز نمایش كننده خدمت بوده است. این نتیجه حاصل سیاست هایی بوده كه در چگونگی تعیین تعرفه و خدمات اتفاق افتاده است.
توطئه های آمریكایی ها در حوزه دارو را نقش بر آب كردیم
حریرچی در پاسخ به سوالی درباره پیشنهاد سفیر سوئیس در خصوص احداث مسیرهای مالی جدید برای انجام مبادلات در حوزه سلامت، اظهار داشت: بعضی از دوستان خارجی چنین مطالبی را اعلام نموده اند. صریحا می گویم كه خیلی از كشورها علاقه دارند كه خطوط ارتباطی در این حوزه احداث شود، اما از راه رسمی هنوز خطی احداث نشده است. این به علت دروغگویی و دشمنی آمریكایی هاست كه به ظاهر می گویند دارو مشمول تحریم نیست، اما جالب است كه طرف آمریكایی به یكی از كشورها اعلام نموده كه شما می توانید به ایران دارو دهید اما باید تضمین كنید كه این دارو در اختیار افرادی كه تحریم شده اند قرار نمی گیرد. اینها دشمنی خودشان را اعمال می كنند، اما صریحا اعلام می كنم كه در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی بیشتر توطئه هایشان را نقش بر آب كرده ایم؛ به طوریكه میزان كمبود مواد اولیه دارویی به شرایط معمول كه كمتر از یك درصد اقلام دارویی موجود است، بازگشته است.
وزارت بهداشت برای معلولان چه می كند؟
حریرچی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای معلولان، اظهار داشت: وزارت بهداشت اقدامات متعددی در حوزه كمك به معلولان انجام می دهد. بخشی از این اقدامات متمركز بر جلوگیری از بروز معلولیت است. بعنوان مثال وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی در حوزه غربالگری و جلوگیری از اختلالات ژنتیكی اقدام نموده اند. قسمتی از كار هم به درمان معلولین مربوط میگردد كه آنرا انجام می دهیم. اقداماتی حمایتی از معلولین باز بر عهده سازمان بهزیستی است.
تاكید بر بلاعوض بودن زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره دریافت هزینه بابت زایمان طبیعی در بیمه روستاییان اظهار داشت: تاكید می كنم كه زایمان طبیعی بلاعوض است، اما امكان دارد بیماری به بیمارستان دولتی بیاید و بعد نوزادش به خدمات NICU نیاز داشته باشد. ازاین رو امكان دارد هزینه های جانبی برای فرد احداث شود، اما اگر فرد هزینه ای برای زایمان طبیعی داد، حتما به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت اعلام كند و ما آنرا پیگیری نماییم.
اصرار به گرفتن شناسنامه تهرانی و هزینه ای كه بهداشت و درمان می پردازد
حریرچی با اشاره به بازگشت برخی خانواده ها به تهران و شهرهای بزرگ برای انجام زایمان و تولد نوزادشان، اظهار داشت: فرهنگی در مردم بوجود آمده كه تلاش می كنند برای تولد فرزندان شان به تهران یا شهرهای بزرگ بیایند تا شناسنامه فرزندشان تهرانی باشد. این در حالیست كه این مورد مشكلاتی را در سیستم بهداشت و درمان بوجود می آورد. هم اكنون ما در شهرهای اطراف تهران و در كل كشور ۳۰ هزار تخت جدید بوجود آورده كه بیشتر آنها در شهرستان ها و شهرهای اطراف شهرهای بزرگ هستند. حال وقتی مردم به تهران بازگشت می كنند، تراكم بیمارستان های تهران زیاد میگردد. از طرفی برخی افراد به بیمارستان دولتی می روند و برخی هم بیمارستان خصوصی را انتخاب می كنند، اما در نهایت ما گرفتار می شویم؛ چونكه افراد به تهران می آیند، در بیمارستان خصوصی سزارین می شوند و هزینه زیادی را پرداخت می كنند. حال اگر خدای نكرده بچه به بستری در NICU نیاز داشته باشد برای هر شب باید چندین میلیون هزینه كنند. در اینجا با ما تماس می گیرند و می گویند ما چه نماییم و نمی گردد ما را در بیمارستان دولتی پذیرش كنید؟

وی افزود: ما تعداد زیادی تخت NICU در شهرستان ها احداث كردیم. ازاین رو مردم خودشان باید رعایت نمایند. در سال قبل یك میلیون و ۴۸۷ هزار زایمان طبیعی داشته ایم و از نظر كاهش میزان عوارض باز آمارمان بسیار درخشان است. از طرفی متخصصین بسیار خوبی در شهرستان ها داریم. بخشی از این مشكل هم به علت اعتمادسازی كاذب است. ۵۰درصد متخصصین در تهرانند و وقتی مردم هم برای اقدامات درمانی شان به تهران بیایند این مورد تشدید میگردد.

حریرچی همین طور اظهار داشت: ۹۰ درصد بیمارستان های تازه تاسیس ما از ۷۵ درصد بیمارستان های خصوصی در تهران از نظر امكانات، تجهیزات و هتلینگ بهتر هستند. همین طور كیفیت درمان در بیمارستان های دولتی به صورت متوسط از بیمارستان های خصوصی بالاتر است و بهترین امكانات را در شهرستان ها داریم.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره رفتن برخی سلبریتی ها به خارج از كشور برای انجام زایمان یا سایر درمان ها، اظهار داشت: ما بهترین درمان ها را در كشور داریم. البته در موارد استثناء امكان دارد درمان خاصی را در ایران نداشته باشیم كه آنرا در شورای عالی پزشكی تصویب می نماییم و خودمان امكانات می دهیم تا فرد به خارج از كشور رود. البته برخی هم خودشان می خواهند برای درمان به خارج از كشور روند. حال یك دسته از آنها تحت تاثیر كلاهبرداری ها قرار می گیرند. مثلا در بعضی كشورهای جنوب آسیا درمان هایی را تبلیغ می كنند كه كلاهبرداری است و هزینه های چند ده هزار دلاری بابت این درمان ها می پردازند. دسته ای هم به خارج از كشور می روند، اما درمان متوسطی برایشان انجام میگردد. تعدادی هم می خواهند فرزندشان را در خارج از كشور به دنیا آورند تا اقامت بگیرند كه این یك مشكل فرهنگی است.
سوئیت های 40 متری برای زایمان های طبیعی و بدون درد
وی اضافه كرد: ما در طرح تحول سلامت هدفگیری خوبی را برای زایمان طبیعی انجام دادیم و اعلام كردیم كه باید به مادران ایرانی احترام گذاشت. در غیر اینصورت نتیجه اش این میگردد كه یكی از بدترین آمارهای سزارین را در دنیا به خودمان اختصاص می دهیم. بر این اساس ۲۰۰۰ اتاق تك نفره زایمان كه سوئیت های ۳۵ تا ۴۰ متری هستند برای زایمان طبیعی اختصاص دادیم و در خیلی از آنها امكان زایمان در آب و زایمان بدون درد را تعبیه كردیم كه در همان اتاق انجام میگردد. از طرفی برای تشویق متخصصین تعرفه زایمان طبیعی را بیشتر از سزارین اعلام كردیم.
فقر تهران در زمینه زایمان طبیعی
وی با اشاره به اینكه تهران بر خلاف ظاهرش در این حوزه فقیر و گرفتار مشكل است، اظهار داشت: در سال قبل ۵۲۰ هزار نفر از مادران حامله تحت آموزش های وزارت بهداشت برای زایمان طبیعی قرار گرفتند. هم اكنون در ایران ۴۹.۶ درصد زایمان ها سزارین و ۵۰.۴ درصد زایمان ها طبیعی است. این در حالیست كه آمار مطلوب سزارین ۱۰ الی ۱۵ درصد است.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره نحوه حمایت وزارت بهداشت از شركت های دانش بنیان باز اظهار داشت: ما از ایده های این شركت ها حمایت می نماییم و گاهی به آنها وام داده و گاهی هم برایشان محلی در نظر می گیریم. باید توجه كرد كه در سال قبل وزارت بهداشت معادل ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای شركت های دانش بنیان بازار احداث كرد و محصولات شان را خریداری نموده است.
1397/09/12
22:07:12
5.0 / 5
4341
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما