مبارزه همه جانبه با سرطان به كمك نانوذرات چند منظوره

مبارزه همه جانبه با سرطان به كمك نانوذرات چند منظوره مطب نما: تهران- محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به نانوذراتی دست پیدا كردند كه قابلیت تشخیص، ردیابی و نابودی سلول های سرطانی را دارند و به قول این محققان این نانوذرات با تبدیل نور به گرما باعث مرگ سلول های سرطانی می گردد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، علیرضا مهدویان عضو هیئت علمی پژوهشگاه پتروشیمی و پلیمر ایران، با اشاره به اینكه روش گرما درمانی یكی از كم عوارض ترین روش های درمان سرطان است، اظهار داشت: بر این اساس در این طرح یك نوع نانوذره كامپوزیتی متشكل از پلیمر و طلا را سنتز كردیم. این نانوذرات قادر هستند سلول های سرطانی را تشخیص دهند، آنها را ردیابی كنند، در تصویربرداری قابل بهره برداری هستند و درنهایت با تبدیل نور به گرما باعث مرگ آنها شوند.
وی بروز عوارض بسیار را از عیوب روش های رایج درمان سرطان دانست و افزود: این در شرایطی است كه نانو ذرات سنتز شده در این طرح كم ترین عوارض جانبی را حین درمان تولید می كنند و از جانب دیگر، ساختار این نانوذرات به نحوی است كه قادر هستند كارایی های متفاوتی از قبیل تشخیص، ردیابی و درمان را از خود به نمایش بگذارند.
به گزارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مهدویان با اشاره به نقش اصلی نانوذرات طلا در كارایی این ذرات، خاطرنشان كرد: نانو ذرات طلا با پتانسیل تبدیل نور به گرما می توانند با تولید گرما درون سلول سرطانی در ازای تابش نور، باعث مرگ آنها شوند. اما جهت هدف گیری و تشخیص، از فولیك اسید و تركیب فتوكرومیك 'اسپایروپیران' در ساختار نانو ذرات نهایی استفاده شد.
به گفته مجری طرح، حضور فولیك اسید باعث افزایش نفوذ انتخابی درون سلول های سرطانی شده و حضور تركیب فتوكرومیك اسپایروپیران تحت تابش نور فرابنفش گونه های اكسیژن فعال تولید می كند كه نقش قابل توجهی در نابودی سلول های سرطانی ایفا می كند.
وی در ارتباط با نحوه ارزیابی نانوذرات سنتز شده تصریح كرد: به منظور شناسایی ساختار و تأیید سنتز نانوذرات از آزمون های FT-IR، EDX و UV-Vis و به منظور بررسی شكل شناسی و همینطور اندازه و توزیع اندازه ذرات از آزمون های TEM، SEM و DLS استفاده شد. آزمون های سمیت سلولی، پلاسمای جفت شده القایی (ICP)، تصویربرداری میكروسكوپی فلورسانس، اندازه گیری گونه های اكسیژن فعال (ROS) درون سلولی، لیزر مادون قرمز نزدیك و دوربین مادون قرمز هم جهت ارزیابی نفوذ انتخابی به درون سلول های سرطانی، تصویربرداری، درمان فوتودینامیكی و نور- گرمایی سلول های سرطانی مغز موش به كار گرفته شدند.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه پتروشیمی و پلیمر ایران با اشاره به اینكه نانو ذرات تولید شده به درون سلول های سرطانی مغز موش تزریق شد، تصریح كرد: نتایج آزمون پلاسمای جفت شده القایی (ICP) نشان داده است میزان نفوذ به درون سلول ها برای نانوكامپوزیت های عامل دار شده با فولیك اسید نسبت به نمونه نانوكامپوزیتی فاقد فولیك اسید به ترتیب برابر با 71.4 و 28.8 درصد است. نتایج حاصل از آزمون اندازه گیری گونه های اكسیژن فعال درون سلولی نشان داد كه هر دو نمونه نانوكامپوزیتی، قابلیت تولید گونه های اكسیژن فعال را دارد.
وی تصریح كرد: نانوكامپوزیت های عامل دار شده با فولیك اسید، به علت نفوذ بیشتر و تجمع درون سلول های سرطانی، باعث افزایش تولید ROS به میزان 1.5 تا 2 برابر نسبت به نمونه های عامل دار نشده با فولیك اسید می گردد.
از طرح حاضر یك اختراع با عنوان «تهیه ذرات نانوكامپوزیت جدید پلیمر-طلا چندمنظوره با قابلیت ردیابی و درمان سلول های سرطانی» به شماره 94552 به ثبت رسیده است.
این طرح از جانب جابر كیوان راد دانشجوی مقطع دكترا و دكتر علیرضا مهدویان عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و سمیده خویی و سكینه شیر ولیلو از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران اجرایی و نتایج آن در مجله ACS applied materials & interfaces با ضریب تأثیر 8.097 منتشر گردید.
**9103**1601**


1397/06/31
14:22:49
5.0 / 5
4949
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما