استفاده از حسگرها برای درمان سرطان

استفاده از حسگرها برای درمان سرطان مطب نما: تهران - محققان دانشگاه ام آی تی سنسور جدیدی را توسعه دادند كه امكان مشاهده درون سلول های سرطانی و تشخیص واكنش این سلول ها را به انواع مختلف داروهای شیمی درمانی فراهم می آورد.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این سنسور كه هیدروژن پراكسید موجود در سلول های انسان را تشخیص می دهد، امكان شناسایی داروهای جدیدی را كه باعث افزایش میزان هیدروژن پراكسید موجود در سلول های سرطانی می شوند، در اختیار می گذارد. افزایش این ماده درون سلول ها منجر به مرگ آن ها می گردد.
محققان این سنسور را با استفاده از دو نوع سلول انسان آزمایش كردند كه یكی از آن ها نسبت به یك داروی ردوكس موسوم به پیپرلونگومین مقاوم بوده و دیگری مقاومتی نسبت به آن نداشت. با استفاده از این سنسور جدید مشخص شد در سلول مقاوم به دارو میزان هیدروژن پراكسید تغییر نداشت اما در سلول های غیرمقاوم میزان این ماده افزایش پیدا كرد.
به اعتقاد محققان این سنسور جدید دارای دو كاربرد بالقوه مهم می باشد كه یكی شامل بررسی مجموعه داروها و تركیبات موجود در بازار به منظور تشخیص میزان اثر مطلوب آن ها در افزایش هیدروژن پراكسید در سلول های سرطانی است. كاربرد بالقوه دیگر این حسگرها بررسی وضعیت بیماران پیش از دریافت چنین داروهایی است تا میزان موفقیت داروها در مقابله با تومور در بدن بیمار به درستی ارزیابی شود. گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/05/19
00:07:39
5.0 / 5
4445
تگهای خبر: بیمار , دارو , درمان , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما