چه خطراتی سلامت سالمندان را تهدید می كنند؟

چه خطراتی سلامت سالمندان را تهدید می كنند؟ مطب نما: یك متخصص طب اورژانس ضمن تشریح عوامل تهدیدكننده سلامت سالمندان، اظهار داشت: با عنایت به شرایط ویژه فیزیولوژیك و طبیعی بدن سالمندان، لازم است شرایط مراقبتی مناسب و درخور برای این گروه سنی تولید شود.دكتر غلامرضا معصومی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه سالمند به افراد بالای ۶۵ سال گفته می شود، اظهار داشت: البته برخی از كشورهای پیشرفته با عنایت به برخورداری از شرایط بهداشتی مناسب، این محدوده سنی را بالاتر هم برده اند. باید توجه كرد كه سالمندان، بزرگ ترین سرمایه انسانی، فكری و تجربه ای یك جامعه هستند و استفاده از این سرمایه عظیم یكی از برنامه های قطعی و منطقی هر كشوری است كه می خواهد مسیر رشد، توسعه و پیشرفتش را سریع تر و با اطمینان بیشتر بپیماید.

وی با اشاره به اینكه در این حوزه حفظ سلامتی سالمندان و مراقبت های پزشكی از آنها بسیار مهم می باشد، اضافه كرد: كم آبی یكی از اشكالات اصلی در سالمندان است. مشكلی كه با عنایت به بر هم خوردن سیستم تنظیمی بدن در سنین بالا رخ می دهد. بدن یك سالمند علی رغم كم آبی شدید امكان دارد علائم كم آبی را نداشته باشد. بعنوان مثال یكی از علائم این مشكل احساس تشنگی و تعریق است كه امكان دارد در سالمندان تولید نشود؛ به طوریكه امكان دارد حتی فرد دچار اختلال سطح هوشیاری شود، اما تا آن زمان طلب آب نكرده باشد. ازاین رو نباید سالمندان در معرض گرما و شرایط سخت قرار گیرند.

این متخصص طب اورژانس با اشاره به اینكه حوادث هم یكی از مهم ترین علل ناتوانی و مرگ در سالمندان محسوب می شوند، اضافه كرد: بنابراین سالمندان جزو گروه های پرخطر در حوادث قرار می گیرند. باید توجه كرد كه توان بدنی فرد سالمند برای بهبودی و بازگشت به شرایط پس از حادثه كاهش یافته است. ازاین رو مراقبت از این افراد به خصوص سالمندانی كه به علت افزایش سن دچار مشكلات حافظه مانند آلزایمر می شوند، بسیار حائز اهمیت است.

معصومی با تاكید بر اینكه صدمه در سالمندان نیازمند بررسی و عرضه خدمات بیشتر در مراكز درمانی است، اظهار داشت: بر همین مبنا نمی توان به راحتی از یك صدمه در افراد مسن تحت این عنوان كه مشكل خاص یا علائم مشخصی ندارند، بگذریم. در افراد سالمند حتی خونریزی های مغری می تواند بدون علائم اولیه باشد و پس از مدت ها خودش را با كاهش هوشیاری و حافظه نشان دهد. صدمه به اندام به خصوص شكستگی های اندام تحتانی كه عموما در ناحیه لگن اتفاق می افتد هم سبب زمین گیر شدن بیمار شده و عوارض و ناتوانی های بسیار زیادی اعم از مراقبت های پرستاری روزمره تا انواع و اقسام عفونت ها را برای فرد سالمند تولید می كند؛ به طوریكه احتمال تولید ناتوانی های دائمی و یا حتی مرگ در اثر عفونت های شدید و انسداد عروق را در این گروه سنی به همراه خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینكه كاهش سطح هوشیاری در تمام گروه های سنی جزو علائم خطرناك بوده و نیاز به بررسی كامل بیمار دارد، اضافه كرد: در گروه سنی سالمندان این حساسیت چند برابر می شود؛ چون كه نه تنها تعداد موارد بیماری منتهی به كاهش سطح هوشیاری در سالمندان بیش از سایر گروه های سنی است، بلكه احتمال ناتوانی و مرگ هم در این گروه سنی بیشتر خواهد بود. در سنین بالا حتی یك عفونت ساده در حد یك ذات الریه معمولی می تواند فرد را دچار كاهش سطح هوشیاری كند و البته از جانب دیگر هم بحث سكته های مغزی و قلبی وجود دارد كه معمولا در سنین پایین بسیار كمتر دیده می گردد. افت قند خون، افت و افزایش فشارخون و مصرف الكل هم می تواند منتهی به این وضعیت شود كه درمان های سریع خویش را لازم دارند.

معصومی با اشاره به اینكه با عنایت به شرایط ویژه فیزیولوژیك و طبیعی بدن سالمندان لازم است شرایط مراقبتی مناسب و درخور برای این گروه سنی تولید شود، اظهار داشت: باید اقداماتی برای سالمندان صورت گیرد تا بتوانند سال های باقی مانده عمر خویش را هرچه بهتر و با كیفیت بیشتر سپری كنند. این كار هم باید تغییراتی مانند تولید شرایط و امكانات مناسب بهداشتی برای این گروه سنی، فراهم كردن تجهیزات پیشرفته انتقال اطلاعات پزشكی بیمار بصورت برخط (آنلاین) و... در سیستم های بهداشتی برای رسیدگی به سالمندان صورت گیرد تا در مواقع خطر فوریتی، سریعا شرایط بیمار را به مركز فوریت های پزشكی انتقال داده و اقدامات لازم برای بیماران سالمند سریعا صورت گیرد.
1397/05/03
15:29:09
5.0 / 5
4580
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما