ساختار مغز مانند اثر انگشت منحصربفرد است

ساختار مغز مانند اثر انگشت منحصربفرد است مطب نما: تهران – مطالعات محققان دانشگاه زوریخ در سوئیس نشان داده است تركیب عوامل ژنتیكی و غیر ژنتیكی نه تنها بر عملكرد مغز، بلكه بر آناتومی مغز هم تاثیر می گذارد.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، حدود 30 سال پیش، محققان بر این باور بودند كه مغز انسان خصوصیت های فردی اندكی دارد. ولی مطالعات اخیر نشان داده است عوامل ژنتیكی و تجربه در مغز هر فرد اثراتی می گذارد و بنابراین ساختار مغز انسان ها مشابه نیست.
در این مطالعه 200 سالمند سالم به مدت دو سال مورد بررسی قرار گرفتند و در طول این مدت هریك سه بار اسكن مغزی شدند. محققان بیش از 450 خصوصیت آناتومی مغز از قبیل حجم مغز، حجم ماده خاكستری و سفید و ضخامت كورتكس را بررسی كردند.
این مطالعه نشان داد برای مثال بازیكنان گلف، موسیقیدانان حرفه ای و برای مثال یك شطرنج باز حرفه ای، هریك خصوصیت های مغزی منحصربفردی دارند كه ناشی از ژنتیك و تجربیات فرد است.
این مطالعه همینطور نشان داده است تجربیات كوتاه مدت هم در تغییر ساختار مغز موثر است. برای مثال اگر بازوی دست راست فردی به مدت دو هفته ثابت نگه داشته شود، ضخامت كورتكس مغز در ناحیه ای كه مسئول كنترل بازوست، كاسته می شود.نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/04/27
15:23:08
5.0 / 5
5169
تگهای خبر: محققان , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما