ترمیم ضایعات غضروف زانو با استفاده از فناوری مهندسی بافت

ترمیم ضایعات غضروف زانو با استفاده از فناوری مهندسی بافت مطب نما: تهران- رئیس پژوهشگاه فنآوری نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی(ابن سینا) اظهار داشت: كارآزمایی بالینی طرح تحقیقاتی ترمیم ضایعات غضروف زانو با استفاده از بافت های مهندسی شده تلفیقی از سلول و داربست در این پژوهشگاه در حال انجام می باشد.


دكتر محمدرضا صادقی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: در این طرح، سلول های غضروفی بیمار بعد از بیوپسی كشت داده می گردد و روی داربست های تولید شده در این پژوهشگاه با فناوری كاملا بومی قرار می گیرد و سپس به ناحیه صدمه دیده بیمار پیوند زده می گردد.
وی با اشاره به اینكه این داربست های سه بعدی در پژوهشگاه تولید شده است، اظهار داشت: یكی از نتایج این طرح، بومی شدن فنآوری بافت مهندسی شده غضروف می باشد. با عنایت به این كه مواد اولیه آن قابل تولید در كشور است، سیكل درمانی با بهای تمام شده بسیار اندكی عرضه خواهد شد.
به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، غالب فعالیت های نوینی كه در حوزه درمان بیماری های غضروفی در دنیا صورت گرفته بر پایه سلول درمانی است، حال آن كه در سال های اخیر با اثبات اهمیت نقش داربست ها در تسریع روند بهبود و ماندگاری ترمیم بافتی، گرایش ها به سمت استفاده از فنآوری مهندسی بافت در درمان كلینیكی سوق داده شده است.
تاكنون داربست ها و ساختارهای متنوعی در دنیا برای رفع مشكلات غضروفی پیشنهاد و تولید شده است كه تعدادی از انها به مرحله تجاری هم رسیده و به قیمت گزاف به كشورهای دیگر فروخته می گردد.
در ایران، با وجود تلاش های شایان ذكر در زمینه درمان كلینیكی ضایعات غضروفی با استفاده از سلول درمانی، به نظر می رسد فعالیت جدی در حوزه درمان صدمه های غضروفی با استفاده از بافت های مهندسی شده صورت نگرفته است، حال آن كه توسعه این فنآوری و انتقال آن به حوزه درمان سبب افزایش نتایج رضایت بخش و تخفیف آلام بیماران خواهد شد.
صادقی همینطور بیان داشت: این طرح مطالعاتی به تصویب كمیته اخلاق در پژوهش پزشكی وزارت بهداشت رسیده و مراحل اولیه آن با موفقیت انجام شده كه امیدواریم با به نتیجه رسیدن آن خدمات بهتری به این دسته از بیماران عرضه شود.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: در این روش درمانی، سلول بنیادی با داربست هایی در بدن شخص بیمار تعبیه می گردد و بنابراین نیاز به دریافت مجوز از سازمان دارو و غذا دارد كه ما به دنبال دریافت این مجوز هستیم.
صادقی تصریح كرد: به نتیجه رسیدن این طرح تحقیقاتی، می تواند مسیر جدیدی برای بهبودی این دسته از بیماران محسوب شود و شرایط بهتری را برای ادامه زندگی آنان فراهم آورد.
وی به شیوع بیماری های اختلالات و صدمه به غضروف اشاره نمود و اظهار داشت: سبك غلط زندگی سبب شده تا بخشی عمده ای از زنان و مردان ما در سنین كهنسالی مبتلا به آرتروز مفاصل و دردهای مفصلی شوند كه بعضی از این افراد مجبور به جایگزینی پروتز می شوند.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا ادامه داد: محققان دنیا همچون ایران، با استفاده از طب بازساختی و مهندسی بافت به دنبال عرضه راهكارهای مناسب برای بهبودی غضروف مفاصل و جلوگیری از نصب پروتز هستند.
علمی ** 1201 **2017


1397/03/04
22:20:23
5.0 / 5
4475
تگهای خبر: بافت , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما