همدانی ها مصرف عرقیات گیاهی را كاهش دهند

همدانی ها مصرف عرقیات گیاهی را كاهش دهند مطب نما: همدان- استاد سم شناسی دانشگاه علوم پزشكی همدان اظهار داشت: با عنایت به بالا بودن میزان متانول در عرقیات گیاهی عرضه شده در بازار همدان، انتظار می رود شهروندان میزان مصرف آن را تعدیل كنند.


امیر نیلی احمدآبادی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: عرقیات یكی از پر مصرف ترین شكل های استفاده از گیاهان دارویی است كه از گذشته های دور برای درمان بیماری های مختلف كاربرد داشته است.
وی تصریح كرد: 'متانول' یك الكل 'نوروتوكسیك' مهم است كه در جریان تولید عرقیات گیاهی تولید می گردد.
وی افزود: میزان متانول موجود در عرقیات گیاهی عرضه شده در شهر همدان در یك تحقیق مورد مطالعه قرار گرفت.
احمدآبادی ادامه داد: برای دستیابی به نتیجه ای صحیح و علمی، 60 عدد از پنج نوع عرقیات گیاهی عرضه شده در شهر همدان جمع آوری و با روش گاز كروماتوگرافی (GC/FID) از نظر محتوی متانول ارزیابی شد.
وی بیان كرد: یافته ها گویای این است كه در 33 مورد از نمونه های جمع آوری شده، متانول در محدوده غلظتی 35.8 تا 90.31 میلی گرم دسی لیتر سنجش شد.
احمدآبادی تصریح كرد: همینطور نسبت متانول - اتانول در تمام نمونه های آلوده، بیش از اندازه مجاز تعیین شده توسط اتحادیه اروپا ارزیابی شد.
استاد سم شناسی دانشگاه علوم پزشكی همدان اظهار داشت: باآنكه سطح دریافت متانول توسط هر فرد در حد مطلوبی برآورد شده است و نگران كننده نیست، اما باید مصرف اینگونه محصولات را تعدیل كرد.
وی توضیح داد: شهروندانی كه در خطر فقر اسید فولیك هستند یا افرادی كه مقادیر بالایی از این نوشیدنی ها مصرف می كنند باید مصرف عرقیات را كاهش دهند.
احمدآبادی تصریح كرد: كنترل متانول در عرقیات تولید شده امری ضروری می باشد و میزان بالای آن مبین كیفیت پائین محصول است.
وی تصریح كرد: انتظار می رود سازمان های مسئول، استانداردی را برای متانول موجود در عرقیات گیاهی تدوین كنند.
وی اظهار داشت: صنایع تولید كننده عرقیات گیاهی باید با بازنگری و مطالعه بر روی روش های به كار گرفته شده در تولید عرقیات، تلاش كنند تولید این آلاینده را به حداقل كاهش دهند.
یك هزار و 540 گونه گیاهی در همدان شناسایی شده است كه 394 گونه از 71 خانواده گیاهی خاصیت دارویی دارند.
7526/2090


1397/03/01
20:03:31
5.0 / 5
4392
تگهای خبر: تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما