سرفه پایدار دوهفته ای از نشانه های بیماری سل است

سرفه پایدار دوهفته ای از نشانه های بیماری سل است مطب نما: زنجان - مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر مركز بهداشت استان زنجان اظهار داشت: بیماری سل در 80 درصد موارد ریه ها را درگیر می كند و شایع ترین علامت آن سرفه پایدار به مدت 2 هفته یا بیشتر و به طور معمول با خلط همراه است.


حسین معصومی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: هم اكنون بیماری سل یكی از بزرگترین مسائل بهداشتی جهان به حساب می آید و از هر سه نفر جمعیت جهان، یك نفر آلوده به باكتری سل است و در خطر مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند.
وی اظهار نمود: معصومی نشانه های دیگر مانند مشكلات تنفسی مثل تنگی تنفس، درد قفسه سینه یا پشت و خلط خونی و یا علایم عمومی دیگر مثل تب، كاهش اشتها، كاهش وزن، بیحالی، تعریق شبانه، خستگی زودرس و ضعف عمومی هم همراه است.
وی بیان كرد: سل خارج ریوی هم كه به ابتلای سایر اعضای بدن به غیر از ریه ها گفته می شود، بسته به عضو مبتلا می تواند علائم مختلفی را تولید كند.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر مركز بهداشت استان زنجان ادامه داد: بیماران سل ریوی كه نتیجه آزمایش خلط آنها مثبت است از نظر انتقال بیماری در جامعه دارای اهمیت بوده و با تشخیص و درمان به موقع این بیماران می توان از انتشار بیماری در جامعه جلوگیری كرد.
معصومی اضافه كرد: زمانی در برنامه های كنترل سل موفق خواهیم شد كه بخصوص بیماران سل ریوی هر چه سریع تر شناسایی شوند و این مورد از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
وی بیان كرد: پس شناسایی بیماران به سرعت تحت درمان قرار می گیرند كه حداقل دوره درمان بیماری سل هم 6 ماه است.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر مركز بهداشت استان زنجان ادامه داد: بیماران مبتلا به صورت مجانی و به خصوص 2 ماه اول اقدامات درمانی با نظارت مستقیم پرسنل بهداشتی و درمانی انجام می گردد.
وی تصریح كرد: متاسفانه بیماران پس از پیدا كردن بهبودی در مدت سه هفته از شروع درمان مصرف دارو را متوقف می كنند و این درمان ناقص منجر به پیدایش باسیل های مقاوم به دارو می گردد.
به گفته، معصومی تمامی خدمات تشخیصی و درمان بیماران مبتلا به سل بصورت مجانی انجام می گیرد.
به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، عامل بیماری سل اولین بار توسط 'كخ' پزشك آلمانی كشف شد.
سل یكی از قدیمی ترین بیماری های عفونی شناخته شده در انسان كه عامل آن باكتری است.
7320/8068


1397/01/24
14:14:13
5.0 / 5
4594
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما