ساخت مولكولی با قابلیت شبیه سازی دی ان ای

ساخت مولكولی با قابلیت شبیه سازی دی ان ای مطب نما: تهران- گروهی از محققان توانستند یك توالی مولكولی بسازند كه خصوصیت های ساختاری DNA را شبیه سازی می كند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این مولكول مصنوعی قادر است فعالیت چندین آنزیم متصل به DNA همچون آنزیمی كه توسط ویروس HIV برای انتقال ژنوم آن به درون سلول میزبان مورد استفاده قرار می گیرد را متوقف كند.
مولكول DNA كه دربرگیرنده اطلاعات ژنتیكی است، در قالب یك ساختار دوشاخه مارپیچ سازماندهی شده است و به منظور خواندن و اجرای دستورالعمل های ژنتیكی، با مجموعه ای از پروتئین ها تعامل می كند و برای مثال به بارهای منفی موجود در سطح آن متصل می گردد.
در این تحقیق متخصصان توانستند مولكول هایی را بسازند كه ساختار دوشاخه مارپیچ DNA و حتی موقعیت بارهای منفی موجود روی سطح آن را دقیقا شبیه سازی می كنند. شباهت این مولكول ها به DNA به اندازه ای است كه باعث گمراهی بعضی از پروتئین هایی می گردد كه در حالت عادی با DNA ارتباط برقرار می كنند.
محققان در آزمایشات اولیه نشان دادند آنزیم های مورد استفاده ویروس HIV برای انتقال ژنوم آن به DNA با این مولكول های مصنوعی پیوندی مستحكم تر از DNA طبیعی برقرار می كند.
این مولكول های مصنوعی راه را برای تولید داروهای جدید با عملكرد مبتنی بر قطع پیوند DNA و پروتئین ها هموار می كند. گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature chemistry انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/01/15
17:53:47
5.0 / 5
5402
تگهای خبر: پروتئین , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما