اوتیسم پیچیده ترین اختلال دوران كودكی

اوتیسم پیچیده ترین اختلال دوران كودكی مطب نما: تهران - مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران اظهار داشت: اوتیسم پیچیده ترین اختلال رشدی، ذهنی و روان شناختی در دوران كودكی است و این اختلال باید مورد توجه جدی قرار گیرد.


روز دوم ماه آوریل مصادف با سیزدهم فروردین ماه بعنوان روز جهانی آگاهی از اوتیسم نامگذاری شده كه فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی صحیح از این اختلال بوده و به این مناسبت برنامه هایی در مناطق مختلف جهان اجرا می گردد تا ضمن ارتقای سطح آگاهی، نتایج تحقیقات و دستاوردها به اطلاع مردم رسانده شود.
اوتیسم نوعی اختلال رشدی است كه در سه سال اول زندگی رخ می دهد و منجر به اختلال در مهارت های كلامی و ارتباطی و به هم ریختگی تمام حواس كودك می گردد.
سعیده صالح غفاری روز دوشنبه به این مناسبت در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، اوتیسم را طیفی از اختلال رشدی و ذهنی اعلام نمود و اضافه كرد: اوتیسم تا آخر عمر و بسته به طیف آن با فرد بیمار همراه است ولی در صورت رسیدگی، پیش آگهی بسیار مناسبی دارند. از طرفی این افراد باید در تمام طول زندگی، تحت مراقبت قرار داشته باشند.
وی، به هزینه های پیش روی فرد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم اشاره نمود و اظهار داشت: سبد دارویی 200 تا 300 هزار تومانی در ماه برای درمان اوتیسم نیست بلكه برای كنترل رفتارها و مشكلات متابولیك و دیگر بیماری های همراه این افراد است.
صالح غفاری هزینه توان بخشی ماهیانه مبتلایان را بین 2 تا 2.5 میلیون اعلام نمود و اضافه كرد: این هزینه صرف مواردی مانند گفتاردرمانی، كار درمانی و آموزش مخصوص این افراد كه طیف گسترده ای دارد، می گردد.
وی ادامه داد: طیف اختلالات اوتیسم، بالاترین شیوع آماری اختلالات دوران كودكی را در جهان دارد و برپایه آخرین آمارهای سازمان های بین المللی از هر 68 تولد یك نوزاد دچار طیف اختلالات اوتیسم به دنیا می آیند.
مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران بیان كرد: تشنج، عقب ماندگی های ذهنی، مشكلات تغذیه ای و متابولیك و... معمولا همراه با این اختلال همراه است اما اوتیسم جدای از این موضوعات بوده و فرد مبتلا به این اختلال، دچار مشكلات مهارت های ارتباطی، كلامی و عدم یكپارچگی حسی می گردد.
براساس اطلاعیه مركز اطلاعات سازمان ملل متحد – تهران كه در اختیار ایرنا قرار گرفته است، دبیركل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی آگاهی از اوتیسم خواستار تجدید تعهد همگان به منظور ترویج مشاركت كامل افراد دارای اوتیسم شده است.
آنتونیو گوترش همینطور خواهان تضمین این شد كه افراد دارای اوتیسم از جمایت های لازم برخوردار باشند تا بتوانند از حقوق و آزادی های اساسی خود بهره ببرند.
در پیام وی آمده است در روز جهانی آگاهی از اوتیسم از حقوق افراد دارای این بیماری دفاع و ضد تبعیض اقدام می نماییم. مبحث روز جهانی امسال تاكید بر اهمیت توانمندسازی زنان و دختران دارای اوتیسم دارد.
وی می گوید: زنان و دختران دارای اوتیسم با چالش های چندگانه روبرو هستند شامل موانع در دسترسی برابر با دیگران به حق آموزش و استخدام، انگار حق باروری آنان و آزادی برای انتخاب همینطور كمبود مشاركت در سیاست گذاری در باره موضوعاتی كه به آنان مربوط است.
علمی ** 1201 **2017


1397/01/13
19:03:22
5.0 / 5
5060
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما