یافته محققان؛

كاهش میزان مبتلا شدن به بیماری دمانس در زنانی كه ورزش می كنند

كاهش میزان مبتلا شدن به بیماری دمانس در زنانی كه ورزش می كنند مطب نما: تهران- یافته تحقیقات گروهی از محققان سوئدی نشان داده است زنان میانسالی كه از تناسب اندام برخوردار می باشند و ورزش می كنند تا 90 درصد كمتر به بیماری دمانس (زوال عقل) مبتلا می شوند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از خبرگزاری آمریكایی یونایتدپرس دكتر اینگمار اسكوج/Dr. Ingmar Skoog محقق ارشد این مطالعه و رئیس مركز سالمندی و سلامت دانشگاه گوتنبرگ سوئد در این مورد اظهار داشت: حفظ تناسب اندام با ورزش و داشتن رژیم غذایی سالم می تواند میزان خطر مبتلا شدن به بیماری دمانس را در سالمندی كم كند. همینطور در كاهش احتمال مبتلا شدن به دیگر بیماری ها و اختلالات مانند بیماری های قلبی هم موثر است.
وی در این مورد كه ورزش چطور می تواند به سلامت مغز كمك نماید، اظهار داشت: تناسب اندام و ورزش برای رگ ها خوب است، عوامل قلبی و عروقی ارتباط مستقیمی با مبتلا شدن به بیماری دمانس و بیماری های شبیه آن مانند آلزایمر دارند. غیر از این ورزش بیشتر و تناسب بهتر فیزیكی تاثیر مستقیمی بر سلول های عصبی بر مغز دارد.
جیمز هندریكس/James Hendrix رئیس بخش ابتكارات علمی جهانی در انجمن آلزایمر هم با این یافته موافق است كه تناسب فیزیكی برای رگ ها و عروق قلب خوب است. وی در این مورد اظهار داشت: مدت هاست در مورد ارتباط مغز و قلب بحث و بررسی می نماییم، اگر فردی رگ های خوب و با قابلیت اكسیژن رسانی بالا داشته باشد، اندام ها سالم تر هستند و مغز هم بعنوان یك اندام از این قاعده مستثنی نیست.
محققان سوئدی گروهی متشكل از 200 زن بین 38 تا 60 ساله را در سال 1968 تحت نظر گرفتند و از آنها خواستند تا وقتی به مرز خستگی و اوج توانایی قلبی و عروقی برسند دوچرخه سواری كنند.
از این تعداد 40 زن از نظر بدنی متناسب بودند و 92 زن در سطح متوسط قرار داشتند. همینطور 49 زن در دسته بندی تناسب اندام پایین قرار می گرفتند، برخی از زنان به این دلیل در دسته بندی یادشده قرار گرفتند كه نمی توانستند آزمایش را به علت افزایش شدید فشار خون، درد قفسه سینه یا دیگر مشكلات تا آخر ادامه دهند.
گروه محققان طی 44 سال پس از آزمایش زنان را به لحاظ كاهش حافظه یا تجزیه و تحلیل فكری در رابطه با دمانس زیر نظر داشتند.
یافته های آنها نشان داد تنها 5 درصد از زنانی كه تناسب اندام داشتند و توانستند آزمایش فیزیكی را تا آخر انجام دهند، در سالمندی به دمانس مبتلا شدند. 25 درصد از افراد در دسته بندی تناسب اندام متوسط دمانس گرفتند و 32 درصد از آخرین رده بندی یعنی افراد با تناسب بدنی ضعیف هم به این بیماری مبتلا شدند، 45 درصد از كسانی كه نتوانستند آزمایش را تا آخر بروند هم در این سال ها گرفتار بیماری های مرتبط مغزی شدند.
اسكوج می گوید: اما این مطالعه درواقع مطالعه ای درباره علت و معلول بیماری نبود و رابطه این بیماری و تناسب اندارم را نشان داد. سوال این است كه اگر فردی در دهه 50 یا 60 زندگی خود به ورزش رو آورد بازهم به سلامت مغز خود كمك كرده است؟
وی می گوید با اینكه تاثیر ورزش در این سال ها كاسته می شود اما بازهم موثر خواهد بود.
هندریكس می افزاید: تمرین بدنی حتی برای فردی كه به دمانس مبتلاست مفید است. بیماری آلزایمر تنها یك بیماری در رابطه با حافظه نیست. دلایل علمی خوبی وجود دارد كه دیگر نشانگان آن مانند اضطراب در صورت فعال بودن فرد مبتلا بهتر مدیریت می شوند، حتی خود من وقتی ورزش می كنم بهتر می خوابم.
وی اظهار داشت: البته اگر در میانسالی یا سالمندی ورزش را شروع كرده اید، بهتر است در مورد چندوچون تمرین ها با پزشك خود مشورت كنید. اما به صورت كلی هیچگاه برای شروع شیوه زندگی درست مبتنی بر ورزش خیلی دیر یا خیلی زود نیست و وقتی
یافته های این تحقیق در نشریه عصب شناسی / Neurology روز گذشته به چاپ رسیده است.
علمی**9157 ** 1418
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
مطب نماelm@
https: //telegram.me


1396/12/24
18:52:43
5.0 / 5
4813
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سلامت , قلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما