تاثیر مخرب شبكه های اجتماعی بر سلامت مغز

تاثیر مخرب شبكه های اجتماعی بر سلامت مغز به گزارش مطب نما دبیرستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی با اشاره به شكل گیری رفتارها در جامعه متاثر ازكاركردهای جمعی مغز انسان اظهار داشت: استفاده از این شبكه ها می تواند اعتیادآور باشد و صدمه های جدی بر مغزو ذهن انسان برجای بگذارد.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید كمال خرازی درمراسم اختتامیه 'هفته آگاهی از مغز' اظهار نمود: با استفاده از داده های عظیمی كه در فضای مجازی و شبكه های اجتماعی وجود دارد می توان با كمك علوم اجتماعی محاسباتی كه زیر مجموعه علوم شناختی است، مدلهای حاكم بر رفتارجوامع را ترسیم كرد و به شناخت دقیق پدیده های اجتماعی دست یافت.
خرازی با اشاره به اینكه درحال حاضر'عصر داده های حجیم' به علت ظهور شبكه های اجتماعی هستیم، تصریح كرد: شبكه های اجتماعی شمشیری دولبه است كه از یك طرف باعث شفافیت در جامعه می گردد و از آن می توان در مطالعات اجتماعی استفاده كرد، اما از سوی دیگر اعتیاد در استفاده از این شبكه ها می تواند صدمه های جدی بر مغزو ذهن انسان برجای بگذارد.
وی همینطور بیان كرد: مغز یك ارگان اجتماعی است كه از اجتماع بیش از 86 بیلیون 'نورون ' تشكیل شده است به صورتی كه هر 'نورون ' چندین هزار پیوند با سایر نورون ها دارد و مجموعا یك شبكه عظیم داده پردازی را پدید می آورند.
دبیر ستاد علوم شناختی با بیان اینكه شبكه های اجتماعی بر مغز انسان تاثیرمی گذارد، اظهار داشت: افرادی كه معتاد به استفاده از شبكه های اجتماعی می شوند، از داشتن ارتباطات فردی با دیگران محروم شده، ساختار، عملكرد و توان مغزی آنها دچار صدمه می گردد.
خرازی در توضیح آثار مخرب اعتیاد به شبكه های احتماعی خاطرنشان كرد كه مغز انسان از دو نیمكره تشكیل شده است كه نیمكره راست سیگنال های مختلفی چون تماس چشمی، بیان چهره، لحن، قیافه، شدت گفتار و غیره را كه ما درتماس مستقیم خود با دیگران دریافت می نماییم پردازش می كند و اتصالات بیشتری با مراكز پردازش هیجان و احساسات چون آمیگدال دارد، در حالیكه نیمكره چپ داده های مكتوب را پردازش كرده از اتصالات كمتری با مراكز پردازش هیجانات و عواطف برخوردار است؛ ازاین رو كسانی كه فقط از نیمكره چپ خود استفاده می نمایند و خویش را از ارتباطات فرد با فرد محروم می سازند از نظر هیجانی دچار صدمه و منزوی می شوند.
دبیرستاد علوم شناختی همینطور درباره سوء استفاده از شبكه های اجتماعی و آثار سیاسی و امنیتی آن اظهار داشت: حتی مدیران سابق فیس بوك چون سین پاركر نخستین رئیس فیس بوك و چاماس پالی هپیاتیا معاون سابق فیس بوك درباره آثار روانی و اجتماعی فیس بوك سخن گفته اند یا راجر مك نامی از سرمایه گذاران در فیس بوك معتقد می باشد فیس بوك تهدیدی برای سلامتی جامعه و دموكراسی به حساب می آید.
خرازی در ادامه عنوان كرد: آقای چاماس پالی هیپاتیا معتقد می باشد شبكه های اجتماعی می تواند بافت و تار و پود جامعه را ویران سازد، زیرا در آنها حقیقت و دروغ و عوام فریبی با هم مخلوط می شوند. علاوه، شبكه های اجتماعی می تواند مورد سوء استفاده گروه های تروریستی، آشوبگران اجتماعی و تبلیغ گرایش های افراطی یا سوء استفاده از اطلاعات شخصی افراد قرار گیرد.
دبیر ستاد علوم شناختی افزود: بنابراین حتی خانم ترزا می نخست وزیر انگلیس هم اخیراً ضد شبكه های اجتماعی و خطرات آن سخن گفته است یا یك دادگاه فدرال آلمان ضد فیس بوك و فروش اطلاعت شخصی افراد توسط آن حكم صادر كرده است. از جانب دیگر شبكه بریت بارت در تبلیغ نژاد پرستی و برتری سفید پوستان آمریكایی كه منجر به پیروزی ترامپ شد نقش اساسی داشته است.
خرازی با اشاره به اهداف و وظایف ستاد علوم شناختی در ترویج و توسعه این دانش درمراكز علمی، تحقیقاتی و تخصصی درسطح كشور، اظهار داشت: مغز سالم باعث خلاقیت، پیشرفت و تفكر است و آشنایی با ساختارها و عملكرد مغز می تواند به توان مند سازی آن و پیشگیری از ابتلاء به اختلالات ذهنی و مغزی كمك نماید.
همچنین در این مراسم، محمد تقی جغتایی مشاور ارشد ستاد علوم شناختی و دبیرعلمی هفته آگاهی از مغز، از این ارگان مهم بدن انسان بعنوان یك فرمانده مهم یاد كرد و اظهار داشت: تمامی مهارت های كلامی، حركتی و ذهنی تحت كنترل مغز قرار دارد و اختلالات دراین شبكه، به بیماری های مغزی و ذهنی منجر می گردد.
وی با تشریح دیدگاه های متفاوت در ادوار گوناگون نسبت به مغز و عملكرد آن اضافه كرد: امروزه با پیشرفت دانش و ساخت ابزارهای مدرن، تحول چشمگیری درمطالعه مغز صورت گرفته كه با كمك آن می توان به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها ناشی از اختلالات در شبكه مغزی شتافت.


 

1396/12/12
15:46:09
5.0 / 5
5310
تگهای خبر: بیمار , بیماری , مغز , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما