اطمینان در دارو رسانی كشور

اطمینان در دارو رسانی كشور مطب نما: دبیر انجمن داروسازان تهران نسبت به ادامه تاخیر در پرداخت مطالبات داروخانه ها هشدار داد و اظهار داشت خوشبختانه داروخانه های سطح كشور به عنوان سوپاپ اطمینانی برای مجموعه دارویی كشور عمل می كنند؛ به طوریكه چندین سال پیش هم كه ما به دلیل تحریم های ظالمانه دچار بحران های دارویی شده بودیم، با كمك انبارهای كوچك همكاران مان در داروخانه ها، توانستیم چندین ماه در برابر این بحران ها مقاومت نماییم.دكتر محمدرضا دری در گفت وگو با ایسنا، درباره تاخیر ایجاد شده در پرداخت مطالبات داروخانه ها و اینكه آیا این تاخیر منجر به كمبود اقلام دارویی در سطح داروخانه ها شده یا خیر؟ گفت: خوشبختانه داروخانه های سطح كشور به عنوان سوپاپ اطمینانی برای مجموعه دارویی كشور عمل می كنند؛ به طوریكه چندین سال پیش هم كه ما به دلیل تحریم های ظالمانه علیه ایران دچار بحران های دارویی شده بودیم، با كمك انبارهای كوچك همكاران مان در داروخانه ها، توانستیم چندین ماه در برابر این بحران ها مقاومت كنیم.
وی با بیان اینكه هنوز توان داروخانه ها به صورتی است كه میزان كمبود اقلام دارویی به مرز هشدار در داروخانه ها نرسیده است، افزود: اما این كمبود قابل توجه است؛ چرا كه زمانی كه سازمان غذا و دارو نسبت به كمبود ۵۰ تا ۶۰ قلم دارو هشدار می دهد، به این نتیجه می رسیم كه برخی كارخانه ها توان تولیدشان را از دست داده اند. بنابراین مسئولین امر باید به فكر تامین بودجه های لازم برای تامین هزینه های دارویی باشند تا بتوانیم سیكل معیوبی را كه راه افتاده است، به زودی رفع و كنترل كنیم.
دبیر انجمن داروسازان تهران با بیان اینكه بنابراین با تامین هزینه های درمان مردم كه توسط داروخانه ها عرضه می شود باید پول را به داروخانه ها تزریق كنیم، افزود: بعد از آن داروخانه ها این پول را به شركت های توزیع دارو تزریق كرده و شركت های توزیع هم پول را به كارخانه های تولیدی پرداخت می كنند تا توان كارخانه ها در خرید مواد اولیه تولید دارو از دست نرود.
وی با تاكید بر اینكه لازم است هر چه زودتر برای تامین هزینه های دارویی استارت بزنیم، اظهار كرد: هر چند كه اكنون هم دیر شده است؛ چراكه دارو مانند تولید نان نیست، بلكه فرآیند واردات مواد اولیه، تامین و تولید دارو و عرضه آن زمان بر است. بنابراین اگر سازمان غذا و دارو نسبت به این موضوع هشدار می دهد این هشدار به این معنی است كه تمام دستگاه های ذیربط اعم از مجلس، وزارت بهداشت، هیات دولت و ... باید متوجه باشند تا مردم از بابت تامین دارو دچار مشكل نشوند.
دری در عین حال با بیان اینكه كمبود اقلام دارویی ممكن است باعث شود تا برای جبران این كمبود به واردات روی آوریم، گفت: متاسفانه این همان چیزی است كه از آن ترس داریم. چرا كه واردات به تولید داخل آسیب جدی می زند و تنها می تواند در كوتاه مدت مشكلات مان را حل كند، اما خروج ارز از كشور آن هم در سالی كه به فرموده مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی نام گرفته در واقع خدمت به مردم محسوب نمی شود.
وی تاكید كرد: بنابراین باید زیرساخت ها را اصلاح كنیم و اگر كارخانه های داروسازی ما دچار بحران هستند، حتما باید برایشان بودجه های لازم را تامین كنیم؛ چرا كه اگر آنها غیرفعال شده و از چرخه تولید دارو خارج شوند، به تدریج مشكلات دیگری مانند بیكاری هم گریبان گیرمان می شود و از طرفی مشكلات ارزی مملكت هم تشدید خواهد شد. باید توجه كرد كه ما در كشور توان و پتانسیل داخلی تولید دارو را داریم و حیف است كه از آن استفاده نكنیم.

 

1396/05/22
22:14:56
5.0 / 5
5938
تگهای خبر: داروسازی , دارو , داروخانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما