رئیس شبكه هپاتیت ایران:

شیوع هپاتیت C در میان زندانیان كشور حدود 10 درصد است

شیوع هپاتیت C در میان زندانیان كشور حدود 10 درصد است مطب نما: تهران- ایرنا- رئیس شبكه هپاتیت ایران بر ضرورت غربالگری هپاتیت C در میان گروه های پرخطر تصریح كرد و اظهار داشت: برپایه مطالعاتی كه با همكاری وزارت بهداشت توسط این شبكه انجام شده، شیوع این هپاتیت در میان جمعیت عمومی زندان های كشور حدود 10 درصد است.


به گزارش روز ایرنا از شبكه هپاتیت ایران، دكتر سید موید علویان در نامه ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اضافه كرد: هرچند شیوع هپاتیت C در كشور كمتر از نیم درصد است ولی شیوع این بیماری در گروه های پرخطر همچون معتادین و افراد زندانی بسیار بیشتر از این درصد است.
وی اظهار نمود: فعالیت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در مبحث كاهش صدمه در سال های اخیر منجر به جلوگیری از افزایش این بیماری در داخل زندان شده اما هنوز شیوع این بیماری بیشتر از سایر اقشار جامعه است.
علویان با اشاره به این كه زندان با داشتن 10 درصد بیماری در خود بهترین مكان برای غربالگری و درمان بیماری است، اضافه كرد: در 5 سال اخیر با معرفی روش های بسیار موثر غربالگری، تشخیص و درمان هپاتیت C و هدف حذف این بیماری تا سال 1410 مطرح شده است.
وی بر ضرورت اختصاص اعتبار برای درمان این افراد تصریح كرد و اظهار داشت: با همراهی مناسب رسانه ها و مردم، اقدامات خوبی در زمینه شناسایی مبتلایان به این بیماری در گروه های پرخطر همچون معتادان و زندانیان انجام شده اما این افراد توانایی پرداخت هزینه های درمان بیماری هپاتیت C را ندارند و وزارت بهداشت باید مساعدت لازم در این زمینه را به عمل آورد.
رئیس شبكه هپاتیت ایران اضافه كرد: برپایه تفاهم نامه مصوب جلسه 72 شورای اجتماعی كشور مورخ 15 اردیبهشت ماه سال 94 وزارت بهداشت، آن وزارتخانه متعهد شده نسبت به غربالگری و تامین دارو و برای زندانیان اقدام لازم را انجام دهد.
علویان اظهار داشت: نقش دولت و وزارت بهداشت در حذف و كنترل بیماری هپاتیت C بسیار پررنگ است و انجام تعهد توسط وزارت بهداشت می تواند به سرافرازی كشور در زمینه ارتقا بهداشت شود.
علمی (1) ** 1201 **
تنظیم كننده: عبدالكریم جبارپور* انتشار: محتشمی پور


1396/11/10
17:29:44
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما