یافته های پژوهشی حاكیست

چاقی و کم تحرکی، زنان را نابارور می کنند

چاقی و کم تحرکی، زنان را نابارور می کنند به گزارش مطب نما، محققان کشور در یک پژوهش نشان داده اند که چاقی و کم تحرکی می توانند بعنوان عوامل مستقلی برای ناباروری زنان مطرح باشند و بنابراین باید تلاش در کنترل این مشکلات کرد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، ناباروری اولیه، به صورت ناتوانی در حاملگی علیرغم زندگی مشترک و قرار گرفتن در معرض حاملگی برای یک دوره ۱۲ ماهه یا بیشتر در زنان ۱۵ تا ۴۹ ساله غیر شیرده، فعال جنسی و بدون اجرای فرایندهای جلوگیری در نظر گرفته می شود. طبق داده های موجود، ۶۰ تا ۸۰ میلیون زوج در سرتاسر جهان از ناباروری رنج می برند، اما با بهره گیری از روش های مختلف روش شناختی و تعاریف عملیاتی متفاوت در تخمین شیوع، تحقیقات معمولا داده های متناقضی تولید می کنند که پیشبینی دقیق روندهای جهانی و برآوردها را سخت می کند. بااین وجود، بزرگی این مساله مداخلات جامع و طولانی مدت در بهداشت عمومی را می طلبد، چونکه عمده عوامل خطرزای در ارتباط با آن، قابل پیشگیری می باشند.
بنا بر نظرات متخصصان، بعضی از علل اساسی ناباروری اولیه شامل سموم محیطی، استعمال دخانیات، چاقی و استرس روانی هستند. علاوه بر این، عوامل جامعه شناختی جمعیت مانند سن، نژاد، سطح تحصیلات، سن ازدواج، نوع خانواده، شغل و وضعیت اقتصادی-اجتماعی هم جهت بررسی رابطه علی در تحقیقات مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته اند. چاقی مبین یک بیماری همه گیر جهانی با نتایج بالینی، اجتماعی و اقتصادی عمیق است که در کشورهای توسعه یافته و همینطور کشورهای درحال توسعه رو به افزایش است. زنان در سنین باروری هم از این روند چشم گیر در امان نیستند. چاقی از دلایل اصلی افزایش ریسک ناباروری معرفی شده است که به طور عمده به اختلال در محور هیپوتالاموس-هیپوفیز- تخمدان، کیفیت پایین تخمک و تغییر پذیرش آندومتر مربوط می شود.
در مورد این موضوع، پژوهشگرانی از دانشگاه اراک و دانشگاه علوم پزشکی این شهر مطالعه ای را انجام داده اند که در آن، ارتباط بین فعالیت بدنی و چاقی با ناباروری در زنان مورد ارزیابی علمی قرار گرفته است.
آنها این مطالعه را با مشارکت ۲۰۰ زن بارور و نابارور ۲۰ تا ۴۰ ساله رجوع کننده به مرکز ناباروری اراک انجام دادند و برای این کار، از پرسشنامه های خودآزمایی در مورد خصوصیت های جمعیت شناختی اجتماعی، شیوه زندگی، فعالیت بدنی و رفتارهای کم تحرک استفاده کردند. علاوه بر این، محققان خصوصیت های آنتروپومتریک و ترکیب بدنی این زنان را هم اندازه گیری کرده و سپس کل داده ها را به شیوه علمی، مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.
نتایج این مطالعه نشان می دهند که فعالیت بدنی پایین، رفتار بی تحرک و چاقی از عوامل خطر مستقل در رابطه با ناباروری هستند، بنابراین باید به رفتارهای شیوه زندگی در زنان برای پیشگیری و حتی درمان ناباروری توجه بیشتری شود.
دراین باره، عباس صارمی، دانشیار و پژوهشگر گروه فیزیولوژی ورزش دانشکده علوم ورزشی دانشگاه اراک و همکارانش می گویند: «طبق یافته های ما، سطح فعالیت بدنی و نمایه توده بدنی در زنان نابارور در مقایسه با زنان بارور به ترتیب کمتر و بیشتر بود. نتایج نشان داد که در زنان با سطح فعالیت بدنی متوسط شانس ناباروری کاهش می یابد».
آنها می افزایند: «بر اساس این نتایج، خانمهایی که بیشتر از ۳۰۰ دقیقه در روز را بدون تحرک می گذرانند، دو برابر بیشتر از زنان فعال جسمی، گرفتار مشکلات باروری می شوند».
مطالعه حاضر که نتایج آن در «مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک» انتشار یافته اند، نشان داد که عدم تحرک بدنی، رفتارهای کم تحرک و نمایه توده بدنی در زنان با ناباروری ایدیوپاتیک ارتباط دارد. این مطالعه مورد-شاهدی نشان میدهد که عدم تحرک بدنی، رفتار کم تحرک و نمایه توده بدنی بالا، سه عامل مستقل از عوامل خطر ناباروری هستند.
صارمی و همکارانش در آخر اشاره کرده اند: «این یافته ها بر لزوم ترویج و ارتقای مراقبت های حمایتی از شیوه زندگی در طول زندگی و درمان باروری و بهبود میزان حاملگی و نرخ زاد و ولد تاکید دارند».
منبع:

1401/08/12
14:57:12
5.0 / 5
266
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پذیرش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما