نتایج رتبه بندی شانگهای؛

۱۱ دانشگاه ایرانی در جمع هزار دانشگاه برتر جهان

۱۱ دانشگاه ایرانی در جمع هزار دانشگاه برتر جهان به گزارش مطب نما، بر مبنای آخرین رتبه بندی شانگهای؛ ایران و ترکیه با ۱۱ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه را در نظام رتبه بندی شانگهای دارند. همینطور از نظر بهترین رتبه دانشگاهی، عربستان در رتبه اول و ایران، مصر و مالزی به صورت مشترک در رتبه دوم قرار گرفته اند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر منصوره صراطی، مدیر گروه رتبه بندی ISC اظهار داشت: رتبه ­بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه ­بندی های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می ­شود. این رتبه بندی برای نخستین بار در سال ۲۰۰۳، در سطح بین المللی منتشر گردید و از آن سال به بعد به صورت سالانه به روز می شود.

وی اظهار داشت: در رتبه بندی انتشار یافته در سال ۲۰۲۲ شانگهای، ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده اند که دانشگاهای هاروارد و استنفورد و مؤسسه MIT از ایالات متحده به ترتیب رتبه ­های اول تا سوم را از آن خود کرده اند.

مدیرگروه رتبه بندی ISC افزود: در این بین تعداد ۱۱ دانشگاه هم از ایران حضور یافته اند. لازم به ذکر است حضور دانشگاه های ایران در این نظام رتبه بندی نخستین بار با یک دانشگاه (دانشگاه تهران) در سال ۲۰۱۴ بوده است.

وی اضافه کرد: در رتبه بندی سال ۲۰۲۲ دانشگاه تهران مشابه رتبه بندی سال ­های پیش، توانست با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد و رتبه اول دانشگاه های ایران را از آن خود کند.

صراطی اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی تهران در بازه رتبه ­ای ۴۰۱-۵۰۰ قرار دارد و با یک رده ارتقا، رتبه دوم ایران و تربیت مدرس با بازه رتبه ­ای ۶۰۰-۵۰۱ رتبه سوم ایران را کسب کرده ­اند.

مدیر گروه رتبه بندی ISC اظهار داشت: در این بین، دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم برای نخستین بار در این رتبه ­بندی حضور پیدا کرده است.وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی در رتبه بندی شانگهای

مدیر گروه رتبه بندی ISC افزود: در رتبه بندی جهانی شانگهای سال ۲۰۲۲، تعداد ۱۲ کشور اسلامی در رتبه بندی حضور دارند. ایران و ترکیه با ۱۱ دانشگاه، مصر، پاکستان و عربستان هر کدام با ۷ دانشگاه، مالزی با ۵ دانشگاه و کشورهای اردن، لبنان، نیجریه، عمان، قطر و عمارات متحده عربی با یک دانشگاه در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا حضور داشتند.


همچنین به لحاظ بهترین رتبه دانشگاهی، عربستان با رتبه­­ ۱۵۰-۱۰۱ در رتبه اول و ایران، مصر و مالزی با رتبه­ ۴۰۰-۳۰۱ به صورت مشترک در رتبه دوم قرار گرفتند.روش شناسی رتبه بندی شانگهای

وی اظهار داشت: شانگهای یکی از نظام­ های معتبر رتبه ­بندی در سطح بین المللی است. کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیئت علمی، برون داد پژوهشی و عملکرد سرانه، چهار معیار به کار برده شده در نظام رتبه بندی شانگهای است که توسط ۶ شاخص ارزیابی می ­شود. این ۶ شاخص عبارتند از: تعداد فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد اعضای هیئت علمی برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد محققان پراستناد در ۲۱ حیطه موضوعی، تعداد مقالات انتشار یافته در دو مجله Nature و Science، تعداد مقالات نمایه شده در نمایه نامه های توسعه یافته علوم و علوم اجتماعی و عملکرد دانشگاهی با عنایت به اندازه سازمان.

صراطی اظهار داشت: منابع گردآوری داده در این رتبه بندی شامل وبسایت ­های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه­ های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها هم از پایگاه استنادی WOS استخراج می شود.بنابر اعلام اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)؛ بیشتر از ۲۵۰۰ دانشگاه به صورت سالانه مورد بررسی قرار گرفته و رتبه بندی می شوند و در نهایت رتبه ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان منتشر می شود.
1401/05/26
22:46:13
5.0 / 5
185
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما