معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان كرد:

سالمندی جمعیت یکی از بحران های جدی آینده کشور

سالمندی جمعیت یکی از بحران های جدی آینده کشور به گزارش مطب نما معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: کشور ایران در آستانه سالمندی جمعیت است و این یکی از بحران های جدی برای آینده کشورمان است.


به گزارش مطب نما به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، دکتر کمال حیدری با بیان این مطلب اضافه کرد: هفته ملی جمعیت از ۲۴ تا ۳۰ اردیبهشت ماه در کشور برگزار می گردد و امیدوارم ضمن گرامیداشت این هفته، شروع بسیار خوبی برای بحث توسعه جمعیت در کشور داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ایران با عنایت به کاهش نرخ باروری گرفتار خدشه شده است و ما نگران این هستیم که در آینده با سالمندی جمعیت، بحران های آتی همچون بحران های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را در پیش رو داشته باشیم که البته غیرقابل جبران است.

حیدری ضمن اشاره به فرمان مقام معظم رهبری و دغدغه و تاکید ایشان برای بالندگی و پویایی جمعیت اظهار داشت: باید در این حوزه تلاش نماییم، و دولت در این حوزه، قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده را به دستگاه ها همچون وزارت بهداشت ابلاغ کرده است پس وزارت بهداشت نیز در این راستا وظیفه و تکلیف قانونی خود می داند که در این حوزه و با این استراتژی و راهبرد بتواند قدم جدیدی را بردارد. بنابراین قرارگاهی به نام جوانی جمعیت و فرزند آوری با دستور وزیر بهداشت و ریاست ایشان و همراهی معاونان و کلیه دست اندرکاران این حوزه تشکیل شد تا بتوانیم وظایف و دستورات خودرا متحدانه انجام دهیم.

ایشان در ادامه اظهار داشت: امیدواریم با عنایت به ظرفیت ها برای باروری سالم، فرزندان سالم و زندگی سالم بتوانیم افراد را به فرزند آوری تشویق نماییم و در این خصوص بیشتر قدم برداریم. هم اکنون اهتمام خانواده ها باید در جهت فرزند آوری بیش از دو فرزند باشد و اگر بدنبال این هستیم که ایرانی پویا، بالنده و جوان داشته باشیم باید داشتن ۳ یا ۴ یا ۴ فرزند را در دستور کار خود قرار دهیم.

معاون بهداشت تصریح کرد: با عنایت به این که شعار هفته جمعیت " ایران جوان بمان" است پس باید مقدمات لازم در تحقق این شعار را فراهم نماییم.

وی ادامه داد: در دل قانون "جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده" تسهیلات حمایتی بسیار مناسبی برای فرزند آوری فراهم گشته است که همچون آنها می توان به تسهیلات معیشتی، آموزشی و یا مواردی که در ارتباط با زندگی است اشاره نمود. در کنار این تسهیلات قانونی، وزارت بهداشت هم خدمات مشاوره ای (برای مردم و دانشجویان)، آموزشی و همین طور خدمات درمان ناباوری اقداماتی را انجام داده است که همه این موارد ذیل قرارگاه جوانی جمعیت، شکل گرفته است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت یاد آور شد: به لطف خداوند هشتمین جلسه قرار گاه جوانی جمعیت هم تشکیل شد و دستاوردهای بسیاری درباب تکالیف وزارت بهداشت بدست آورده ایم و امیدواریم به سرعت بتوانیم وقت از دست رفته را جبران نماییم. ضمن این که اگر بخواهیم آینده ایران را ضمانت نماییم باید به سرعت و با همدلی اهدافمان را دنبال کرده و با همکاری همه دستگاههای مرتبط در این امر، فرزند آوری و کمبود نرخ رشد باروری در کشور را جبران نماییم وگرنه به سرعت دیر می شود و باید با اهتمام جدی برنامه ریزی نماییم.

او همینطور اظهار داشت: برای تحقق اهدافمان در بحث جمعیت و فرزندآوری نیز همکاران ما در کلیه مراکز بهداشتی درمانی کشور مانند گذشته آماده خدمت رسانی هستند.

معاون بهداشت وزرات بهداشت در ادامه به تشریح روز شمار هفته جمعیت پرداخت و اظهار داشت: روزشمار این هفته را بر طبق اهدافمان مشخص کرده ایم. روز شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۴، در آرزوی فرزند (ناباروری) است که وزارت بهداشت خدمات ناباروری و پوشش بهادار ای را در این بخش برنامه ریزی نموده است.

وی افزود: روز یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۵، با عنوان فرزند تنهای من (آسیب های تک فرزندی) نامگذاری شده است. متاسفانه بچه های تک فرزند و خانواده اشان گرفتار آسیبهایی هستند که به آن پرداخته می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: روز دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/ ۲۶، خانواده دوستدار فرزند (فرزندپروری) است که به این بحث نیز توجه ویژه شده است. روز سه شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۸، پدر و مادر و حس خوب زندگی (والدین و صمیمیت زندگی) است و صمیمیت خوب زندگی با داشتن بچه های بیشتر اتفاق می افتد.

او همینطور اظهار داشت: شعار روز چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۸، زندگی سالمندی من (سالخوردگی جمعیت) است. با توجه با این که ایران به شدت به سمت سالمندی می رود باید درنظر داشته باشیم که در زمان سالمندی خود با چه شرایطی روبرو خواهیم بود. در گذشته خانه ها پر از بچه های پرانرژی و پر نشاط بود و این بچه ها بودند که با فرهنگ غنی مان، والدین را حمایت می کردند و در جهت رفاه آنان انجام وظیفه می کردند که الان متاسفانه خانواده ها کم فرزند هستند و به جهت سالمندی کشور نیز آینده بسیار سختی پیش رو خواهیم داشت.

دکتر حیدری روز پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ را شعار می خواهم زنده بمانم (سقط و قتل جنین) عنوان نمود و با تکیه بر ضرورت تبیین هر چه بیشتر موضوع سقط جنین اظهار داشت: مسائل شرعی سقط باید مورد توجه قرار گیرد برای اینکه سقط جنین عمل جنایتکارانه به حساب می آید و باید از نظر قبح شرعی و اجتماعی به آن توجه ویژه تری داشته باشیم.

او همینطور به آخرین روز این هفته اشاره نمود و اظهار داشت: روز جمعه ۱۴۰۱/۰۲/۳۰، پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت (قانون و فرزندآوری) نامگذاری شده است.

دکتر حیدری در انتها ابراز امیدواری کردکه با همدلی بتوانیم ایران را جوان نگه داریم و برای آینده، ایران پرافتخاری را رقم بزنیم.


منبع:

1401/02/27
23:06:34
5.0 / 5
340
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما