تولید پوست حاوی فولیكول های مو برای نخستین بار در آزمایشگاه

تولید پوست حاوی فولیكول های مو برای نخستین بار در آزمایشگاه مطب نما: تهران- ایرنا- محققان آمریكایی برای نخستین بار در محیط آزمایشگاه موفق شدند با استفاده از سلول های بنیادی موش تكه هایی از پوست حاوی فولیكول های مو را بسازند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشكده پزشكی دانشگاه ایندیانا در آمریكا در این آزمایش موفق شدند، هر دو لایه بالایی و پایینی پوست را كه فولیكول های مو در آنها پرورش می یابند، بسازند.
این بافت پوستی پرورش یافته در آزمایشگاه نسبت به الگوهایی كه پیش از این پرورش یافتند، بیشتر به موی طبیعی شباهت دارد و می تواند در آزمایش داروهای درمان طاسی مورد استفاده قرار گیرد.
سال هاست كه درمان با سلول های بنیادی بعنوان یك درمان احتمالی برای ریزش مو در آینده تلقی شده است.
هر چند هم اكنون روش های مختلفی برای تولید بافت پوست ابداع شده است اما توانایی چندانی برای برابری با نمونه های واقعی ندارند زیرا پوست حاوی 20 نوع و یا شمار بیشتری از انواع سلول است و این الگوها اغلب حاوی پنج یا شش نوع سلول هستند و هیچ كدام قادر به رشد مو نیستند.
پروفسور 'كارل كوهلر' از دانشكده پزشكی دانشگاه ایندیانا در اصل تصمیم داشت كه با استفاده از سلول های بنیادی نسخه های ریزی از ارگان های واقعی را موسوم به 'اورگانویید' بسازد.
سلول های بنیادی پرتوان القایی كه وی مورد استفاده قرار داد، از لحاظ نظریه می توانند به هر ارگانی تبدیل شوند اما محققان می خواستند از آنها برای ساخت نسخه های ریزی از گوش داخلی به منظور درمان ناشنوایی استفاده كنند.
محققان در این مطالعه متوجه شدند كه این سلول ها علاوه بر بافت گوش داخلی، سلول های پوستی هم تولید می كنند ازاین رو تصمیم گرفتند تا آنها را برای رشد فولیكول های مو هم تحریك كنند.
محققان در این تحقیق كه در نشریه Cell Reports انتشار یافته است، متوجه شدند یك 'جوانه' پوستی كه در محیط كشت به دست می آید، می تواند به هر دو لایه بالایی و پایینی پوست كه به ترتیب اپیدرم و درم خوانده می شوند، تبدیل شود.
فولیكول های مو هم درست به همان صورتی كه در بدن موش ها تشكیل می شوند، در لایه های اپیدرم و درم پوست تشكیل می شوند.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
ttps: //telegram


1396/10/14
20:30:31
5.0 / 5
4597
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما