نتایج یك پژوهش نشان داد

میزان شیوع صدمه های چشمی ناشی از دیابت در کشور

میزان شیوع صدمه های چشمی ناشی از دیابت در کشور به گزارش مطب نما نتایج یک مطالعه مبین این است که سالیانه بیشتر از یک درصد مبتلایان به دیابت، صدمه شدید به شبکیه را تجربه و احتیاج به درمان با لیزر پیدا می کنند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، شبکیه محل تشکیل تصویر چشم و انتقال داده ها به مغز است که از این طریق ما میتوانیم تصویر اشیاء را تشخیص دهیم و صدمه به این قسمت چشم که تحت عنوان "رتینوپاتی" نامیده می شود، می تواند درجاتی از اختلال بینایی از تاری دید تا کوری را ایجاد نماید.
عوامل مختلف در بروز رتینوپاتی دخیل هستند؛ یکی از این عوامل مبتلا شدن به بیماری دیابت است که طی آن به علت تغییرات بوجود آمده در رگ های خونی سبب نشت مایع یا خون و در نهایت تخریب شبکیه به درجات مختلف می شود و هرچه طول عمر بیماری دیابت بیشتر باشد احتمال ایجاد این عارضه بیشتر می شود.
کنترل فشار خون، قند و قطع سیگار همچون عواملی هستند که میتوانند از بروز رتینوپاتی پیشگیری و یا بروز آنرا به تعویق بیندازند و از شدت آن بکاهند. به تازگی مطالعه ای در مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان بیماری های متابولیک در بستر مطالعه قند و لیپید تهران انجام شده که طی یک بررسی 10 ساله نشان میدهد سالیانه بیشتر از یک درصد از مبتلایان دیابت گرفتار انواع شدید رتینوپاتی شده و احتیاج به درمان با لیزر پیدا می کنند.
دکتر فرزاد حدائق، رئیس این مرکز تحقیقاتی میگوید: عدد یک درصد شاید در ابتدا ناچیز به نظر برسد ولی با عنایت به میزان بالای شیوع دیابت در کشور و با در نظر گرفتن بی اطلاعی خیلی از مبتلایان به دیابت از بیمار خود و هم شیوع روز افزون این بیماری، میتواند بار سنگینی بر دوش مراکز چشم پزشکی و اقتصاد سلامت کشور و صندوق های بیمه ای وارد کند.
وی با ذکر عوامل خطر مختلف بررسی شده در این مطالعه مانند فشارخون بالا، استعمال دخانیات و قند خون کنترل نشده از آنها بعنوان عوامل اصلی خطر پیدایش این عارضه یاد کرد.
این استاد دانشگاه با عنایت به اهمیت مبحث و هم بار سنگین آن بر غربالگری منظم در مبتلایان به دیابت جهت تشخیص این عارضه توسط کارگزاران نظام سلامت در کشور تصریح کرد.
براساس اعلام پژوهشکده غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نتایج این تحقیق مورد توجه مجامع علمی بین المللی قرار گرفته و نشریه Diabetes Investigation در شماره اخیر خود این مقاله را درج کرده است.
منبع:

1400/06/28
20:45:12
5.0 / 5
286
تگهای خبر: بیمار , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما