در یك فراتحلیل بررسی شد

آسم کودکان در ایران چقدر شایع است؟

آسم کودکان در ایران چقدر شایع است؟ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با انجام یک مطالعه فراتحلیل در بازه زمانی 1389 تا 1397، شیوع کلی آسم در کودکان ایران را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، آسم؛ شایع ترین بیماری مزمن دوران کودکی است و طی سه دهه گذشته در سطح جهانی روند رو به رشدی داشته است. این بیماری در اثر انسداد موقتی جریان هوا به سبب التهاب مزمن راه های هوایی به وجود می آید و توسط حملات دوره ای و برگشت پذیر خس خس سینه، تنفس سطحی، تنگی نفس و سرفه مشخص می شود.

بر اساس شواهد موجود، شیوع آسم و آلرژی در میان کودکان جهان درحال افزایش است. برای کاهش شیوع و پیش گیری از این بیماری در کودکان، انجام مطالعات استاندارد که تغییرات به وجود آمده در شیوع آسم را در طول زمان بررسی نموده باشد، لازم است.

مطالعات انجام شده در کشور، شیوع های متفاوت و غیر هم راستایی را نشان می دهند؛ بنا بر این پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با انجام یک مطالعه مروری فراتحلیل یا متاآنالیز شیوع کلی آسم در کودکان ایرانی را مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه که در بازه زمانی فروردین ۱۳۸۹ تا اسفند ۱۳۹۷ انجام شد، مقالات در رابطه با موضوع شیوع آسم در کودکان، در پایگاه های داده مختلف داخلی و خارجی، جستجو شد. بعد از بررسی، مقالاتی که شرایط ورود به مطالعه را داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت ۳۳ مقاله وارد پروسه متاآنالیز شد.

در این مقالات ۹۷ هزار و ۲۰۵ کودک در بازه سنی یک تا ۱۶ سال بررسی شده بودند. در این فراتحلیل، شیوع کلی آسم در کودکان ایران ۵.۱ درصد محاسبه شد.

در این تحقیق؛ بیشترین شیوع آسم در کودکان بابل در سال ۲۰۱۴ با ۱۹ درصد و کم ترین شیوع آسم در کودکان اصفهان در سال ۲۰۰۱ با ۰.۷ درصد به دست آمد.

همچنین مشخص شد با افزایش سال انجام تحقیق و تعداد افراد بررسی شده (حجم نمونه)، به ترتیب شیوع آسم در کودکان افزایش و کاهش پیدا می کند و این اختلاف ها از نظر آماری معنادار است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: باتوجه به نتایج به دست آمده؛ شیوع آسم در کودکان ایرانی نسبت به شیوع این بیماری در کودکان کشورهای توسعه یافته در محدوده پایین تری قرار دارد؛ اما لازم است تا اقدامات کنترلی و پیشگیرانه در کشور بطور مستمر ادامه یابد تا زمینه رسیدن به سطوح استاندارد جهانی فراهم گردد.

این پژوهشگران پیشنهاد می کنند؛ مطالعات ملی برای تعیین شیوع آسم در کودکان ایرانی و بررسی تاثیر اقدامات مداخله ای بر شیوع آسم انجام گیرد.

در انجام این تحقیق سید وحید جاسمی، مریم جنت المکان، مسعود محمدی و علیرضا خاتونی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه شهریورماه امسال، بصورت مقاله علمی با عنوان «شیوع آسم در کودکان ایرانی: یک مطالعه متآنالیز و متارگرسیون» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران انتشار یافته است.
1400/06/24
20:56:37
5.0 / 5
366
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما