در مطالعه ای در بیمارستان بقیه الله بررسی شد

بیشتر فوت شدگان کرونائی چه افرادی بودند؟

بیشتر فوت شدگان کرونائی چه افرادی بودند؟ مطب نما: نتایج یک بررسی روی فوت شدگان کووید-19 بیمارستان بقیه الله در بازه زمانی اسفند 1398 تا اردیبهشت 1399 نشان داد که حدود دوسوم فوت شدگان مردان مسن و دارای حداقل یک بیماری زمینه ای بودند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بیماری کووید-۱۹ برمبنای شدت بیماری به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم بندی می شود که پروتکلهای درمانی برای هر دسته متفاوت می باشد.
در بیماری کووید-۱۹ خفیف، علایم بالینی اندک و بدون درگیر در رادیولوژی ریه است. بیماری متوسط با علایم بالینی شدیدتر و درگیری ریه در تصویربرداری است. بیماری شدید نیز با معیارهایی برمبنای تعداد تنفس در حالت استراحت بیشتر و مساوی ۳۰ عدد در دقیقه، درصد اشباع خون در پالس اکسیمتر کمتر یا مساوی ۹۳ درصد در حالت استراحت و یا فشار اکسیژن خون کم تر از ۳۰۰ میلی لیتر جیوه، تشخیص داده می شود. وضعیت بحرانی نیز در صورت نارسایی تنفسی، شوک و یا نیاز به تهویه مکانیکی تعریف می شود که بیمار باید در بخش مراقبت های ویژه بستری شود.
در سراسر دنیا تحقیقات مختلفی درباره چگونگی مهار این بیماری در حال انجام می باشد. یکی از این مطالعات، بررسی نحوه پذیرش بیماران در بیمارستان، علایم آنها در بد ورود، نوع درمان ها و میزان تاثیر و عوارض ناخواسته و حتی مرگ ومیر این بیماران است.
باتوجه به همین موضوع؛ پژوهشگران به بررسی پرونده ها و مستندات موجود، علایم بالینی و خصوصیات بیماران کووید-۱۹ که از شروع اسفند ماه ۱۳۹۸ تا اختتام اردیبهشت ۱۳۹۹ در بیمارستان بقیه الله فوت کرده اند، پرداختند.
برمبنای معیارهای بین المللی ICD-10، مرگی ناشی از کووید-۱۹ محتمل یا قطعی تلقی می شود که در دوره در رابطه با علایم بیماری رخ داده باشد و یا شواهد سایر علل منجر به مرگ قابل توجیه نباشد. نکته حائز اهمیت دیگر در این تعریف آنست که نباید دوره بهبودی کامل بعد از کرونا بین بروز بیماری تا زمان وقوع مرگ، وجود داشته باشد.
در این مطالعه اطلاعات جمعیت شناختی افراد شامل سن، جنس، زمان بستری و فوت، سابقه بستری اخیر، سابقه تماس با فرد آلوده و بیماریهای زمینه ای و همین طور علایم بدو ورود بیمار شامل علایم تنفسی و گوارشی، بدن درد، تب، لرز و... و علایم حیاتی و آزمایشگاهی بیمار و یافته های سی تی اسکن، مورد بررسی قرار گرفت. افرادی که دارای نقص ثبت داده های آزمایشگاهی و بالینی بودند، از این مطالعه حذف شدند.
داده های به دست آمده از این بررسی با بهره گیری از روش ها و نرم افزارهای آماری مورد بررسی قرار گرفت.
طبق بررسی های انجام شده، در بازه زمانی اسفند ۱۳۹۸ تا اردیبهشت ۱۳۹۹، از مجموع سه هزار و ۲۲۰ بیمار مراجعه کننده به بیمارستان بقیه الله، ۲۷۸ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ فوت شده اند که اطلاعات آنها وارد مطالعه شد.
بررسی ها نشان داد که مردان جنسیت غالب را در بین افراد فوت شده به سبب کووید-۱۹ در این مرکز داشتند. میانگین سنی افراد مورد مطالعه ۶۶.۰۱ سال بود که این مساله نشان گر افزایش قابل توجه مرگ ومیر در بیماران بیش از ۵۵ سال است.
تعداد روزهای بستری در این مرکز از حداقل ۰.۱ روز تا حداکثر ۳۳.۳۴ روز متفاوت بود و میانگین تعداد روزهای بستری بیماران کووید-۱۹، ۷.۷۶ روز بود. بیشترین میزان فوت شدگان (۶۵.۸ درصد) از فوت شدگان در بخش مراقبت های ویژه بودند.
شایع ترین علامتی که بیماران کووید با آن به بیمارستان مراجعه نموده بوند، به ترتیب شامل تب و لرز، تنگی نفس، سرفه، درد بدن، ضعف و بی حالی و علایم گوارشی شامل تهوع، استفراغ و اسهال بوده است که در این میان تنگی نفس شایع ترین علامت در میان بیماران فوت شده بود.
نزدیک به ۷۰ درصد از این افراد، دارای حداقل یکی از بیماریهای زمینه ای شامل فشار خون، دیابت، بیماریهای ایسکمی قلب، بیماریهای کلیوی، بیماریهای مزمن ریوی، سکته مغزی، جانباز شیمیایی و سرطان ها بودند که فشار خون و دیابت بیشترین بیماری زمینه ای در میان این فوت شدگان بود.
نتایج این مطالعه نشان داد که حدود دوسوم فوت شدگان را مردان مسن و دارای حداقل یک بیماری زمینه ای تشکیل داده اند.
بگفته پژوهشگران این تحقیق این یافته ها، توجه ویژه ای را در چگونگی درمان و پیگیری آنها می طلبد؛ چونکه افزایش زمان بستری در این گروه و بالتبع بار مالی آن، بر سیستم سلامت تحمیل می شود.
باوجود بررسی حجم قابل قبولی از بیماران، این مطالعه محدودیت هایی نیز دارد. یکی از محدودیت ها انجام مطالعه در موج اول پاندمی کووید-۱۹ در ایران است و لازم است باتوجه به ادامه این بیماری و وقوع موج های بعدی، مطالعات تکمیلی بر روی بیماران فوت شده صورت گیرد. همین طور برای تبیین بیشتر ابعاد مرگ های در رابطه با کووید-۱۹ باید اطلاعات مراکز بیشتری بررسی شود. بعلاوه وارد کردن متغیرهایی مانند شغل افراد، مصرف دخانیات و... در مطالعات آینده، می تواند اطلاعات بیشتری را برای تصمیم گیری بهتر در اختیار مدیران سلامت کشور قرار دهد.
در انجام این تحقیق دانیال قاسمی، احمدی زارعی، محمدحسین عظیم زاده اردبیلی، عرفان اشجعی و محمدجواد بهزادنیا؛ پژوهشگران کمیته تحقیقات دانشجویی و مرکز تحقیقات تروما دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با یکدیگر مشارکت داشتند.
نتایج به دست آمده از این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «یافته های بالینی و اپیدمیولوژیکی و رادیولوژیکی بیماران فوت شده بر اثر مبتلاشدن قطعی به کووید-۱۹ در بیمارستان بقیه الله (عج) تهران» در مجله طب نظامی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/11
22:17:08
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما