عروس دریایی، منبعی برای یك پروتئین پركاربرد

عروس دریایی، منبعی برای یك پروتئین پركاربرد در پژوهشی که توسط محققان کشور انجام شده، از یک منبع جدید برای تهیه کلاژن بعنوان یک پروتئین بسیار پرکاربرد در صنایع زیست پزشکی رونمایی شده است: عروس دریایی خلیج فارس!


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، "کلاژن"، نوعی پروتئین موجود و غالب در بافت معروف به «همبند» است و به شکل های مختلف در بافت انواع موجودات چند سلولی یافت می شود. کلاژن ها ساختمان بافت همبند را مستحکم کرده و در شکل گیری، چسبندگی سلولی، تجمع و پیوستگی پلاکت های خون دخالت دارند. الیاف کلاژن در شکل های مختلف متناسب با بافت های مختلف برای انجام وظیفه در کالبد جانوران مرتب شده اند. یک خصوصیت مهم فیزیکی کلاژن ساختار سه بعدی از الیاف آن است. این ماده فراوان ترین پروتئین فیبری است که بیشتر از 25 درصد جرم پروتئینی بدن انسان را شامل می شود.
کلاژن به قول متخصصان به صورت گسترده ای در مهره داران و بی مهرگان، از کرم های دریایی اولیه گرفته تا پستانداران یافت می شود، گرچه انواع مختلف آن تا حدی در ترکیب آمینواسیدها با یکدیگر متفاوت هستند.
محققان تا سال 2017، توانسته اند 29 نوع کلاژن مختلف متشکل از حداقل ۴۶ زنجیره پلی پپتید متمایز را شناسایی کنند. ماده یاد شده به علت دارا بودن پروتئین زیاد و خاصیت عملکردی آنها از قبیل ظرفیت جذب آب، تشکیل ژل و داشتن طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی یکی از مفیدترین مواد زیستی بشمار می رود. تولید کلاژن در بدن با افزایش سن و رژیم نامناسب کاسته می شود، بنابراین در صنایع غذایی و صنعتی کاربردهای زیادی دارد.
با توجه به اهمیت بالای این پروتئین، پژوهشگرانی از دانشگاه خلیج فارس در مطالعه ای جالب، تلاش کرده اند آنرا از کالبد نوعی عروس دریایی حاضر در خلیج فارس استخراج و خالص سازی کنند.
در این پژوهش، محققان از عروس دریایی با نام علمی «کاتوستیلوس موزاییک» بهره برده و بعد از استخراج و خالص سازی کلاژن آن، خواص آنرا مورد ارزیابی قرار دادند.
نتایج این پژوهش نشان دادند که این گونه عروس دریایی که در خلیج فارس زندگی می کند، این امکان را دارد که بعنوان یک منبع دریایی تجدیدپذیر کلاژن به جای سایر منابع کلاژن مورد استفاده قرار بگیرد.
شهریار عصفوری، پژوهشگر دانشکده مهندسی نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس و دیگر همکارش در این مطالعه، اعلام نموده اند: «نتایج بررسی های ما نشان داد کلاژن استخراج شده از چتر و بازوی عروس دریایی شامل زنجیره های α و دیمر β است و مقدار بازده استخراج کلاژن فوق، حدوداً 15 و 13 درصد از چتر و بازوی این جانور ساده دریایی است».
به گفته آنها، «طبق ارزیابی های علمی انجام شده، طیف های طیف سنجی مادون قرمز کلاژن حاصل از چتر و بازوی عروس دریایی تقریباً یکسان بوده و شبیه سایر کلاژن های گونه های دیگر بودند».
بر اساس اطلاعات عرضه شده در این تحقیق، کلاژن، کاربردهای دارویی زیادی دارد، چونکه بعنوان ماده ساختمانی اصلی بافت سلول، غضروف، دندان و استخوان مطرح است.
عصفوری و همکارش می گویند: «در این مطالعه، نشان داده شد که گونه عروس دریایی کاتوستیلوس موزاییک می تواند بعنوان یک منبع دریایی طبیعی برای کلاژن مورد استفاده قرار گیرد و این ماده دریایی، کاندید مناسبی برای جایگزینی کلاژن های سایر منابع در برنامه های کاربردی زیست پزشکی است».
این یافته ها را دوماهنامه علمی پژوهشی «طب جنوب» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر منتشر نموده است.1400/04/05
20:12:30
5.0 / 5
248
تگهای خبر: بافت , بهداشت , پروتئین , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما